مشاوران املاک چه رازهایی را باید به خریدار بگویند؟

تاریخ بروزرسانی : ۱۱ بهمن ۱۳۹۶

چگونه یک مشاور املاک شویم؛ این سوالی است که شاید هر فرد علاقمند به این کار از خود می‌پرسد. یک خانه، هر قدر هم ظاهر زیبایی داشته باشد، ممکن است در دل خود رازهایی را مخفی کرده باشدچکه برملا شدن آنها ممکن است باعث بروز هزینه‌های سرسام‌آور برای خریدار شود.

ویژه مشاوران املاک: خیلی از ایرادها در کف، زیرزمین، دیوارها و حتی سقف، مانند پوسیدگی و نشتی لوله‌ها، فرسودگی موتورخانه و… از دید خریدار عادی پنهان هستند. اما یکی از مزایای خرید خانه از طریق آژانس املاک این است که مشاور املاک موظف است این ایرادها را به خریدار بگوید. بله! درست شنیدید؛ طبق قانون، مشاور املاک می‌بایست هرگونه ایراد ماهیتی و مادی ملک، که به موجب آن خریدار در خرید و انجام معامله دچار تردید می‌شود را به اطلاع وی برساند. اما مشکل اینجاست که این تمام ماجرا نیست.

بر اساس قانون، مشاوران املاك داراي پروانه كسب معتبر مكلف شده‌اند كه هنگام عقد هر قراردادي طرفين معامله حتماً حضور داشته باشند نماينده يا وكيل قانوني هيچ يك از طرفين نمي تواند هنگام عقد قرارداد جانشين فرد اصلي بشود. آنها همچنین موظف هستند همه اطلاعات تخصصي و كارشناسانه درباره ملك مورد معامله را به هر دو طرف گوشزد كند.

بر این اساس، آنها موظفند هر مساله ای را که بر تصمیم خرید مشتری تاثیر می‌گذارد صادقانه با وی درمیان بگذارند و درصورت علم مشاور املاک به وجود ایرادی در ملک مورد معامله و پنهان کردن آن، خریدار می‌تواند اقدام به فسخ معامله کرده و حتی مشاور املاک و فروشنده را به دلیل غش در معامله در دادگاه محکوم کند.

بنابراین، مشاوران و دلالان ملکی نه تنها باید این حقایق را مستقیما به خریدار بگویند بلکه درصورت پرسیدن سوال در این رابطه، باید صادقانه پاسخ این سوالات را نیز بدهند.

شاید اینها خیلی آرمانی بنظر برسند اما همچنان هم یک جای کار می‌لنگد و تمام این موارد بستگی به این دارد که مشاوران املاک به خوبی از وظایف قانونی خود مطلع باشند. هرچند بسیاری از مشاوران املاک مالک یا فروشنده را ترغیب می‌کنند تا در هنگام نوشتن مشخصات ملک مورد نظر، ایرادات آنرا نیز متذکر شود، اما هیچ الزام قانونی برای این مساله وجود ندارد.

با وجود خلا قانونی و الزامات کافی در این زمینه، در چنین مواردی، بهتر است خریداران جهت حصول اطمینان از صحت بنای مورد نظر، با یک کارشناس رسمی مشورت کنند تا خیال آنها از وجود هرگونه ایراد فیزیکی و زیرساختی در ملک مورد نظر نیز راحت شود.

همچنین، از فروشنده بخواهید هر ایرادی اعم از نم دادن کف، مشکلات سیستم لوله کشی، حشرات موذی و هرگونه ایراد تاسیساتی را به طور شفاف بیان کند؛ به او گوشزد کنید که در غیر اینصورت هرگونه عواقب احتمالی متوجه وی خواهد بود. همچنین خریدار می‌تواند بندی را در قرارداد بگنجاند که فروشنده طی آن می‌بایست خانه را در کمال صحت و سلامت تحویل وی نماید.

یک کارشناس خبره می‌تواند شرایط فیزیکی ساختمان را از همه جوانب بررسی کند و به عنوان مثال به شما بگوید اگر قرار باشد به زودی زود پشت بام یا سیستم گرمایشی ساختمان تعمیر شود، این تعمیرات پرهزینه خواهند بود. علاوه‌براین، کارشناس خبره دانش و اشراف اطلاعاتی خوبی نسبت به سایر مشکلات احتمالی خانه دارد و شما را از آنها برحذر می‌دارد.

در پایان، فراموش نکنید که بازار رقابتی و داغ مسکن باعث می‌شود تا خریداران چشم خود را روی بسیاری از مشکلات و پرداخت هزینه کارشناس و وکیل ببندند؛ اما هرگز اجازه ندهید تا رقابتی بودن بازار مسکن منجر به اتخاذ تصمیمات احساسی ازسوی شما شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *