تمیز کردن اتو بخار، جرمگیری در کمتر از یک ساعت!

تاریخ بروزرسانی : ۷ مهر ۱۳۹۷

تمیز کردن اتو بخار زمانی جدی می شود که روان بودن اولیه را در هنگام اتوکشی روی البسه از دست دهید و اتو کشی شما با مشکل انجام شود.

نکات خانه داری: انباشته شدن جرم سوختگی بر کف اتو کاملا طبیعی و غیر قابل اجتناب است و شما تنها کسی نیستید که با این مشکل مواجه می شوید. استفاده مکرر از اتو برای اتو کردن لباس ها و و سایر پار چه ها به مرور زمان سبب ایجاد و انباشته شدن جرم در کف اتو می شود و به همین دلیل این وسیله نیاز به پاک سازی به طور منظم دارد. در حقیقت حتی اگر اتو پاکیزه به نظر می رسد و جرمی را کف آن مشاهده نمی کنید باز هم مطمئن باشید که این وسیله نیاز به تمیز کردن به صورت منظم را دارد. نکات این مطلب از ihome به شما کمک می کنند با جرم‌ گیری اتو ، این وسیله را همانند روز اولش تمیز کنید.

تمیز کردن اتو بخار

علل کثیف شدن کف اتو بخار

ته نشین شدن آهک آب موجود در منبع، ذوب شدن بغضی از جزئیات لباس مانند عکس ها و برچسب ها در حین اتو کشی و اتو کشیدن پارچه های مصنوعی، اکرلیک، نایلونی، پلی استر، مواد معدنی رسوبی حاصل از استفاده از بخار اتو، آب اضافی باقی مانده در مخزن آب می تواند از علت های کثیف شدن کف اتو باشد، پس تمیز کردن رسوب اتو بخار را به تعویق نیاندازید.

تمیز کردن سوختگی ها از کف اتو

علل جرم گرفتن داخل مخزن اتو بخار

انبشته شدن آهک و سایر مواد معدنی در این قسمت اصلا عجیب نیست چرا که این اتفاق به علت ماندن آب در مخزن اتو به دفعات و زمان های زیاد می افتد. این مواد ممکن است سبب انسداد حفره های موجود در کف اتو و یا تاثیر بر روی آهن شوند؛ به همین دلیل تمیز کردن اتوبخار و مخزن بسیار مهم است.

تمیز کردن مخزن اتو

تمیز کردن مخزن اتو بخار

برای جرم گیری اتو بخار و مخزن آن کافی است تا نصف مخزن را با سرکه سفید و نصف دیگر را با آب تصفیه شده پر کنید و بهتر است اجازه دهید تا محلول به مدت 23 ساعت در مخزن بماند تا جرم ها حسابی خیس بخورند، سپس اتو را روشن کنید و یا یک حوله قدیمی را روی زمین پهن کنید روی پارچه یک توری مشبک همانند قفسه های مشبک یخچال بگذارید. اتو را در حالت حداکثر میزان بخار تنظیم کنید و تمامی محلول را از طریق بخار از اتو خارج کنید در این روش تمامی انسدادهای مجود در حفره ها از بین می رود و خارج می شود.

دوباره مخزن را با آب مقطر پر کنید و این عمل را تکرار کنید تا مطوئن شوید اتو شما کاملا تمیز شده است، بعد از این پاکسازی سعی کنید همیشه از آب مقطر  و یا آب تصویه شده در مخزن اتو استفاده کنید و بعد از هر بار استفاده مخزن را از آب خالی کنید.

تمیز کردن سوختگی ها از کف اتو

تمیز کردن سوختگی ها از کف اتو بخار

عمدتا پارچه های مصنوعی علت ایجاد لکه ها و جرم های سیاه کف اتو هستند وقتی بافت این پارچه ها نرم و ذوب می شوند به کف اتو می چسبند  و بعد از اینکه اتو سرد شد تبدیل به تکه های سخت و سفت می شوند. چند راه برای جداسازی این تکه ها و تمیز کردن اتو بخار وجود دارد که به شرح زیر است.

 ورق های خشک کن

قبل از گرم کردن اتو دما را روی حداقل و بدون بخار تنظیم کنید و روی ورق خشک کن بکشید و به راحتی پاک شدن جرم های نرم شده را ببینید. همانطور که در شکل زیر می بینید بعد از این کار کف اتو حالت روغنی پیدا می کند وکافی است با یک پارچه پنبه ای آن را تمیز کنید تا بتوانید برای اتو کردن پارچه اصلی از اتو استفاده کنید

 سمباده فلزی

از یک سمباده برای تراشیدن و پاک کردن جرم ها هنگامی که اتو گرم است و مواد نرم شده اند استفاده کنید. اگر سطح اتو غیر چسبنده بود در انجام این کار احتیاط لازم را به خرج دهید تا اشتباها سطح آهن اتو را خراش ندهید بلکه فقط باید جرم ها را بزدایید. سپس اتو را روی یک پارچه قدیمی قرار دهید و روی لبه تخته اتو با زاویه مناسب اتو کشی را انجام دهید تا اضافات را از سطح بزدایید.

تمیز کردن اتو بخار

 حوله مرطوب شده با سرکه

برای تمیز کردن جرم اتو یک حوله پنبه ای را با سرکه سفید مرطوب کنید، سپس روی آن نمک پاشیده و اتو را گرم کنید و در حالت بخار تنظیم کنید و چندین بار سطح را اتو کنید تا اصطکاک لازم بین کف اتو و و حوله و نمک برقرار شود. بعد از این کار می توانید تکه های جرم جدا شده را روی حوله ببینید و کف اتو براق و تمیز خواهد شد.

 لیمو ترش

اگر حفره های موجود در کف اتو زنگ زده است یک لیمو را نصف کرده و روی زنگ ها بکشید تا بتوانید مقدار زنگ را کاهش دهید. اگر زنگ درون حفره ی بخار هست نکته ای که راجب پاک کردن جرم اتو و مخزن آب آن ذکر شد را انجام دهید تا زنگ ها خارج شود و بتوانید از اتو روی البسه سفید استفاده کنید.

در مطالب بعدی شما را با نکات بیشتر خانه داری آشنا می کنیم، پس برای اطلاع از به روزترین ایده ها و نکات خانه داری چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

نویسنده:‌‌ معصومه دیانی | ترجمه شده در تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *