چمن مصنوعی، متفاوت ترین کفپوشی که خانه تان دیده است!

تاریخ بروزرسانی : ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

چمن مصنوعی یکی از کفپوش های پرطرفدار در دکوراسیون منزل است که بیشتر در فضاهای باز  مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل نگهداری آسان تر و مزایای بیشتر آن، نسبت به چمن طبیعی مورد توجه است.

دکوراسیون خارجی: چمن مصنوعی یکی از کفپوش های مورد استفاده در فضای باز بوده که به دلیل نگهداری آسان تر و مزایای بیشتر آن، نسبت به چمن طبیعی انتخاب بهتری برای کفپوش های فضای بیرونی است و طرفدارن بسیاری را به خود جلب کرده است، البته لازم به ذکر است که این نوع کفپوش امروزه در فضاهای داخلی هم بسیار پر طرفدار است و  مورد استفاده قرار می گیرد. iHome در ادامه این مطلب، نکات کلیدی و مهمی را در مورد چمن مصنوعی بیان می کند، پس با ما همراه باشید.

چمن مصنوعی

چمن طبیعی یا مصنوعی، کدام بهتر است؟

اگر هنوز هم در خرید چمن مصنوعی و یا چمن طبیعی شک دارید، بهتر است مزایای بیشتری از آن را بشناسید. چمن طبیعی در شرایط مختلف دمایی و هوایی دچار آسیب شده و حتی در فصل سرما رشد آن متوقف می شود. ولی یخبندان و سرما، آسیبی به بافت چمن مصنوعی نمی زند و نوعی از چمن با الیاف پلی اتیلن برای این منظور بهترین هستند.
این نوع از چمن ها خیس و یا لیز نیست. اگر باران ببارد، گل ایجاد نمی شود. خط کشی های روی این چمن از بین نمی روند.

چمن مصنوعی

ارتفاع مناسب برای چمن مصنوعی چقدر است؟

ارتفاع چمن مصنوعی متفاوت است و از چند میلیمتر تا 7 سانتیمتر متغیر است. برای زمین های ورزشی با توجه به نوع ورزش باید چمن را هم انتخاب کرد. برای مثال چمن کوتاه برای زمین تنیس و گلف و چمن بلند برای بازی های فوتبال مناسب هستند.

چمن مصنوعی

زیرسازی چمن مصنوعی چگونه است؟

این نکته را بدانید که با توجه به فضای انتخابی، این چمن قابل نصب روی سطح خاکی یا آسفالت و … هستند و تنها نیاز به زیرسازی مناسب دارند. طراحی زیرسازی این نوع چمن را باید با توجه به میانگین شدت بارندگی سالانه، میزان متوسط بارندگی، شدت سرما و یخبندان، ابعاد زمین، نوع خاك و …  تعیین کرد.

چمن مصنوعی

ترمیم و تعمیر چمن مصنوعی، امکان پذیر است؟

گرمای زیاد می تواند باعث ذوب شدن قسمت هایی از چمن شود. اگر چمن مصنوعی آسیب ببیند، با بریدن و جایگزین کردن قطعه آسیب دیده، می توان آن را ترمیم کرد.

معرفی انواع چمن مصنوعی

  • پلی آمید، نایلون PA: گران قیمت با دوام بالا
  • پلی اتیلن PE: قیمت متوسط، منعطف
  • پلی پروپلین PP: ارزان قیمت، مقاومت کم به نور آفتاب
  • بلوک کوپلیمر BP : پلی اتیلین 5% + 95% پلی پروپیلین
  • تک فیلامانی: بسیار با دوام و نبازمند پشتیبان
  • الیاف فیبردار: ساییدگی سریع
  • LSR: پلیمیری با لغزش آسان

چمن مصنوعی

مواد تشکیل دهنده چمن مصنوعی چیست؟

پلی پروپیلن یا پلی اتیلن که زمینه بافت را تشکیل می دهند، فیلر یا پر کننده ها، شن سیلیس که تثبیت کننده چمن است. این اجزا و یا مراحل مختلف نصب می تواند با توجه به شرایط آب و هوایی و نیز فضای مورد استفاده تغییر کرده و یا افزایش یابد.
سوراخ های زیر رول چمن مصنوعی ، امکان عبور آب را میسر می کنند. پس در صورت بارندگی و یا آبیاری بدانید که مازاد این آب  از طریق این سوراخ ها و منافذ خارج می شوند.

چمن مصنوعی

قیمت چمن مصنوعی چقدر است؟

برای اینکه بدانید هزینه تمام شده چمن مصنوعی برای متراژ مشخص چقدر خواهد بود، باید به نوع و جنس چمن توجه کنید. هزینه نصب این نوع چمن با توجه به جنسیت آن، حدود 50-65 هزار تومان برای هر متر مربع محاسبه می شود. البته فراموش نکنید که این مبلغ تنها بابت خرید خود چمن است و برای نصب باید هزینه جداگانه ای پرداخت شود.

نکته: هزینه اجرای چمن طبیعی از چمن مصنوعی بیشتر است ولی چمن مصنوعی هزینه نگهداری کمتری دارد.

چمن مصنوعی

از چمن مصنوعی در چه فضاهایی استفاده می شود؟

چمن مصنوعی را با توجه به ویژگی ها و مزایایی که معرفی شد، می توان در فضا و کاربری های مختلف مورد استفاده قرار داد. این کاربردها شامل زمین فوتبال، مراکز تفریحی، تالارهای عروسی، استخرهای خانگی، زمین بازی کودکان، مدارس، روف گاردن دکوراسیون اتاق کودک، تراس و بالکن و حیاط می شود.

چمن مصنوعی

روف گاردن (بام سبز)

یک پشت بام سبز و رویایی می تواند ساعاتی دلچشب و آرامش بخش را برای شما به همراه بیاورد. پس اگر می خواهید چمن مصنوعی را به کار ببرید، برای این منظور باید از نوعی زیرسازی در زیر سقف استفاده کنید که جذب آب نداشته و بتواند آب را با توجه به شیب موجود به سمت راه آب هدایت کند. پیمانکار بهترین گزینه را به شما معرفی می کند.

چمن مصنوعی

حیاط

فضای استراحت، گذر و رفت و آمد و یا هر کاربری که حیاط منزل شما داشته باشد، بهترین انتخاب برای طراحی فضای سبزش چمن مصنوعی است. این پوشش در مکان هایی که امکان آبیاری نداشته و یا قدرت تحمل وزن چمن طبیعی را ندارد، گزینه برتر خواهد بود.

چمن مصنوعی

پاسیو، بالکن و تراس

اگر دوست دارید تراس خانه خود را به یک مامن سبز و دنج تبدیل کنید، به سراغ چمن مصنوعی بروید.

چمن مصنوعی

دیوار سبز

در صورت استحکام دیوار و در مساحت کم می توانید چمن مصنوعی را با استفاده از رول پلاک و دریل روی دیوار هم نصب کنید.

چمن مصنوعی

دکوراسیون منزل

از چمن مصنوعی می توانید درفضاهای مختلف مثل دکوراسیون اتاق خواب به خصوص اتاق خواب پسرانه استفاده کنید، چراکه  پسرهای نوجوان علاقه زیادی به فوتبال دارند و چه چیزی می تواند بهتر از این باشد که در فضای اتاق خواب و یا بالکن اتاقشان، یک زمین فوتبال اختصاصی با چمن مصنوعی برایشان بسازید.

چمن مصنوعی

عمر مفید چمن مصنوعی چقدر است؟

مقاومت و ماندگاری چمن مصنوعی به عواملی مانند کیفیت مواد و مقاومت نخ های آن در مقابل خورشید بستگی دارد. در تولید آن در مقابل اشعه خورشید وابسته است. چمن های با کیفقیت می توانند تا 10 سال هم عمر مفید داشته باشند.

چمن مصنوعی

چمن مصنوعی به چه شکل عرضه می شود؟

به طور کلی چمن مصنوعی به صورت رول با عرض 2 و 4 متر و در طول های مختلف تولید می شود، اما نمونه های تایلی آن هم در بازار موجود است.

چمن مصنوعی

نگهداری چمن مصنوعی به چه صورت است؟

چمن مصنوعی نیاز به آبیاری مرتب، کود، هرس، سم و … نداشته و به همین دلیل هزینه نگهداری کمتری نسبت به چمن طبیعی دارد. ولی این را بدانید که بعد از نصب این چمن مصنوعی هم باید برخی مراقبات از آن داشته باشید تا زیبایی، سلامت و طول عمر بیشتری داشته باشد. نمی گوییم آبیاری مرتب، ولی آبیاری هم برای چمن مصنوعی به طول عمر بهتر آن کمک می کند. خصوصا برای زمین های ورزشی در روزهای گرم سال، آبیاری چمن به تعدیل گرما و کاهش دما کمک می کند. پر کننده های چمن مصنوعی به کمک آبیاری جابه جا نمی شوند.

چمن مصنوعی

مواد شیمیایی مانند الکل، بنزین و مانند آن می تواند بافت چمن را آسیب بزند و آن را از گارانتی شرکت هم خارج کند. اگر می خواهید از چمن مصنوعی برای زمین های ورزشی استفاده کنید، باید رفت و آمد و یا جنس وسایل ورزشی که روی آن قرار می گیرند را با تولید کننده و نصاب چمن مصنوعی چک کنید.

جارو و برس زدن چمن مصنوعی به شیوه مخصوص خودش انجام می شود. اگر چمن مصنوعی شن و گرانول ندارد، می توانید از جاروبرقی هم استفاده کنید. با این کار سطح یکنواخت چمن حفظ می شود.

چمن مصنوعی

چمن مصنوعی چگونه نصب می شود؟

برای اینکه علف هرز مابین چمن مصنوعی رشد نکند، روی سطح موجود باید از ورقه سرکوب کننده آن استفاده کرد. روی آن سنگ ریزه و ماسه ریخته شده و مسطح می شود. چسب مخصوص اضافه شده و رول چمن مصنوعی روی آن قرار می گیرد. به دلیل اینکه چمن مصنوعی قابل انعطاف و برش است، می توانید آن را با توجه به هر سطح دلخواه، برش دهید و به شکل مورد نظر در بیاورید. در اتمام برای محکم کردن چمن مصنوعی روی آن میخ زده می شود. چمن مصنوعی را هر زمان که بخواهید می توانید بردارید، و مشکلی ایجاد نمی کند.

برای اطلاع از به روزترین ایده های طراحی و دکوراسیون داخلی و تزیینات فضای بیرونی منزل چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

 

نوشته شده در تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *