چرا با افزایش تسهیلات مسکن هنوز شاهد رونق در این بازار نیستیم؟

تاریخ بروزرسانی : ۴ آذر ۱۳۹۸

یک کارشناس اقتصادی معتقد است از آنجایی که قیمت پایه در سطح تهران نسبت به سایر شهرستان ها مطاقبت ندارد این امر آنگونه که باید در تحرک بازار مسکن تاثیرگذار نبود.

محمدرضا غفوری در گفتگو با خبرنگار مجله خبری ihome.ir در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه چرا با توجه به افزایش تسهیلات مسکن از سوی دولت هنوز قدرت خرید متاضیان آنطور که باید تامین نشده است، گفت: تسهیلات یکی از عامل های محرک در بازار مسکن است اگر بازار مسکن تکان بخورد لوکوموتیو تحرک در بازارهای مختلف می شود و از طرفی می تواند در کاهش شاخص های منفی و رکودی متاثر باشد.

وی تصریح کرد: مسکن نه تنها در کشور ما بلکه در سایر کشورها عامل اصلی و تعیین کننده در پیشبرد اهداف اقتصادی به شمار می رود.

غفوری در ادامه یادآور شد: افزایش تسهیلات مسکن از سوی دولت اقدام پسندیده ای بود و این سیاست به تبع عامل تحرک می شد اما از آنجایی که قیمت پایه در سطح تهران نسبت به سایر شهرستان ها مطاقبت ندارد این امر آنگونه که باید در تحرک بازار مسکن تاثیرگذار نبود البته افزایش تسهیلات مسکن با توجه به کاهش سطح قیمت در شهرستان ها جوابگو است.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: نیاز است با توجه به سیاست هایی که دولت و مجلس در حوزه هایی مانند بافت های فرسوده و مسکن شهری تعریف کردند تغییراتی اعمال کنند تا باعث رونق بازار مسکن و از طرفی خدماتی برای جوانان جویای کار در حوزه مسکن ایجاد کنند.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به افزایش قیمت مسکن در سال های گذشته متاسفانه نه تنها شاهد رونق مسکن بلکه شاهد رکود شدید در این بازار بودیم.

غفوری عنوان کرد: شاخص هایی که فعالان بازار مسکن از جمله اتحادیه صنف مشاوران املاک مطرح می کنند نشان دهنده تحرک در دو ماه گذشته و حجم معاملات و ثبت نقل و انتقالات است خوشبختانه به نظر می رسد تحرکی در بازار مسکن رخ داده و هیچ سیگنالی از گرانی در بازار مسکن مشاهده نشود.

این کارشناس اقتصادی در پایان سخنانش گفت: دولت می‌تواند با شناسایی نیازها در بازار مسکن، متناسب با تقاضای مصرفی الگوی ساخت‌وساز را به انبوه‌سازان توصیه کند تا عرضه تقاضای مصرف را پوشش دهد و از طرفی باید تلاش کند قیمت ها در همین روند حفظ شود تا ما شاهد افزایش بیشتر قیمت در حوزه مسکن نباشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *