همه چیز درباره پیش خرید خانه ، قبل از اقدام با دقت بخوانید!

تاریخ بروزرسانی : ۸ خرداد ۱۳۹۸

پرسش و پاسخ: احتمالا تا به حال با اصطلاح پیش خرید خانه رو به رو شده اید. این مسئله می تواند دلایل متعددی داشته باشد که شاید یکی از اصلی ترین این دلایل آن است که افرادی که بودجه کافی برای خرید یک خانه به صورت آماده را ندارند ترجیح می دهند با صرف هزینه ای به مراتب کمتر، آن را پیش خرید نمایند. پیش خرید خانه هم می تواند برای خریدار به صرفه باشد و هم فروشنده و طبیعتا نکات مثبت و منفی بسیاری را نیز به دنبال خواهد داشت. در این مطلب از ihome.ir تصمیم داریم به این مسئله بپردازیم و شما را با همه چیز درباره پیش خرید خانه آشنا کنیم. پس این مطلب مفید را از دست ندهید.

پيش خريد خانه

درباره پیش خرید خانه

طبیعتا پیش خرید خانه و پیش فروش آن دو امر مکمل هستند و هر کدام از طرفیت خریدار و فروشنده نیز برای این معامله دلایل مربوط به خودشان را دارند، اما یکی از مهم ترین نتایج این نوع از معاملات گرم نگه داشتن بازار خرید و فروش مسکن است.

بیشتر بخوانید: حق کمیسیون املاک سال 98،بروز ترین اطلاعات اینجاست!

پیش خرید خانه

مضرات پیش خرید خانه

پیش خرید خانه نیز مانند هر نوع معامله دیگری که در بازار خرید و فروش خانه و مسکن اتفاق می افتد دارای معایب مخصوص به خود است. به طور کلی می توان اعتراف کرد که در زمان معامله پیش خرید و پیش فروش خانه معمولا دو طرف معامله با یکدیگر به اختلافات زیادی بر می خورند و همین مسئله نیز مانع آن می شود که خیلی از افراد به سمت چنین معامله ای بروند.

پيش خريد خانه

از دیگر نکات منفی در رابطه با پیش خرید خانه این است که شما در چنین شرایطی با خانه ای نیمه ساخت رو به رو می شوید که طبیعتا معایبی داشته و زیبایی های ساخت آن به درستی به چشم نخواهند آمد. به همین دلیل نیز احتمال آن وجود دارد که در نهایت ساخت و تکمیل ملک، فرد خریدار از نوع ساخت، شکل بنا و… راضی نباشد. در واقع می توان گفت احتمال آن وجود دارد که در زمان تحویل ملک، فرد خریدار با خانه ای رو به رو شود که با چیزی که درباره آن فکر می کرده بسیار متفاوت باشد.

از دیگر معایب پیش خرید خانه این است که احتمال آن وجود دارد که فروشنده به هر دلیلی نتواند پروژه را به اتمام برساند، بنابراین ساخت بنا و ملک را رها کرده و فرار نماید! این مورد، چیزی است که اتفاقا به وفور نیز رخ داده است. در چنین شرایطی خریدار با ملکی نیمه کاره رو به رو می شود که غیر قابل استفاده است.

پيش خريد خانه

مزایای پیش خرید خانه

درست است که پیش خرید خانه معایبی دارد، اما طبیعتا دارای مزایایی نیز هست که خیلی از افراد را به سمت خود می کشاند. مهم ترین مزیت پیش خرید خانه، همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم این است که افراد می توانند با صرف هزینه ای به مراتب کمتر از خرید ملکی ساخته شده و کامل، خانه ای را خریداری نمایند، چرا که خانه ها و املاکی که پیش فروش می شوند هزینه و قیمتی بسیار پایین تر از خانه های آماده دارند.

پيش خريد خانه

مزیت دیگری که پیش خرید خانه دارد آن است که فرد خریدار می تواند در زمان معامله، قراردادی اقساطی بسته و هزینه خرید ملک را به صورت قسطی پرداخت نماید. چنین شرایطی می تواند بسیار به نفع فرد خریدار باشد و از نظر مالی فشار به مراتب کمتری را بر او وارد نماید.

از مزایای دیگر پیش خرید ملک آن است که از آنجایی که ملک در حال ساخت است و هنوز تکمیل نشده است، فرد خریدار می تواند در فرایند ساخت آن نظر داده و مصالح مورد نظر خود را مورد استفاده قرار دهد. این یعنی برای مثال خریدار می تواند شیر آب، کاشی ها و… را خود انتخاب کرده و به سراغ اجناسی باکیفیت تر برود.

بیشتر بخوانید: اساسنامه آپارتمان مسکونی ، دانستن همه اینها لازم است!

پيش خريد خانه

پیش خریدی هوشمندانه

با توجه به مسائلی که تا به حال ذکر کردیم ممکن است بسیاری از افراد فکر کنند که چگونه می توان بدون هیچ ضرری، پیش خرید خانه ای هوشمندانه داشت؟ شما قبل از هر چیز باید درباره فروشنده، گروه ساخت ملک، مصالح به کار رفته در ساخت، مهندس معمار و شهرت او و… تحقیق و بررسی لازم را داشته باشید. باید این را بدانید که امکان کلاهبرداری در بازار خرید و فروش ملک بسیار زیاد است و شما باید با هوشیاری از این موضوع دوری کنید.

پيش خريد خانه

پیش از این اشاره کردیم که ممکن است فروشنده در زمان ساخت ملک با مشکلات مالی رو به رو شود و یا به هر دلیل دیگری دست از ادامه ساخت خانه امتناع کند. شما می توانید برای جلوگیری از این مسئله باید در زمان مناسبی اقدام به خرید ملک نمایید. این یعنی نباید خانه ای را که تنها چهار دیوار آن ساخته شده و تا پایان ساخت آن مراحل بسیار زیادی باقی مانده را پیش خرید نمایید. بنابراین باید به سراغ پیش خرید خانه ای بروید که تنها مراحلی مانند سفت کاری، نازک کاری و… آن باقی مانده باشد.

مهم ترین نکته ای که در زمان عقد قرارداد باید در نظر داشته باشید آن است که شما باید قرارداد خود را در مکانی قانونی و زیر نظر یک فرد متخصص و معتمد به ثبت برسانید. باید بدانید که بنگاه های املاک اجازه ثبت این نوع از قرارداد ملکی را ندارند و عقد هرگونه قراردادی در این شکل غیر قانونی به شمار می رود. بنابراین شما باید برای ثبت قرارداد خود به دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمایید.

پيش خريد خانه

فراموش نکنید که شما باید اطمینان خاطر داشته باشید که فردی که طرف مقابل قرارداد شما سمتی اصلی در پروژه دارد و سهمی از آن می برد. این فرد باید اجازه فروش ملک را داشته باشد و سمت او در پروژه به طور کامل روشن شده باشد. در چنین شرایطی شما می توانید بفهمید که سهم او از پروژه چقدر بوده و هزینه ها به چه شکلی میان سهامداران و صاحبان پروژه تقسیم می گردد. لازم به ذکر است که فرد فروشنده می تواند صاحب و مالک زمین و یا سازنده ملک باشد. صاحب سند، مالک زمین بوده و بهتر است که پیش خرید ملک را با او به انجام رسانده و قرارداد را با او عقد نمایید.

حالا شما به ما بگویید:

اگر شما هم تجربه و اطلاعات مفیدی از نحوه پیش خرید خانه دارید برای غنی تر شدن هر چه بیشتر این مطلب آن را از طریق دیدگاه های پایین همین مطلب با ما و سایر مخاطبان ihome.ir در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای راهنمای معاملات مسکن هستم.

در مطالب بعدی شما را با اسرار بیشتری از پیش خرید خانه آشنا خواهیم کرد، پس برای اطلاع از جامع ترین اطلاعات و اخبار مسکن ایران و جهان چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

نویسنده: طلوع حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

۵ دیدگاه در “همه چیز درباره پیش خرید خانه ، قبل از اقدام با دقت بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *