پوتوس ، این گیاه کم توقع و مقاوم را بیشتر بشناسید!

تاریخ بروزرسانی : ۵ آذر ۱۳۹۸

گیاهان خانگی: همه ی ما دوست داریم از زیبایی و لطافت گیاهان در فضای خانه و آپارتمان خود استفاده کنیم و کمتر کسی را می توان دید که علاقه ای به استفاده از گل و گیاه در فضای خانه و آپارتمان خود نداشته باشد. آپارتمان نشینی و زندگی پر مشغله در خانه های نسبتا کم نور، گیاهان مقاوم و مخصوص به خود را هم می خواهد؛ به همین منظور در مقاله های گیاهان خانگی ihome تصمیم گرفتیم شما را با گیاهان خانگی مقاوم و روش های نگهداری از آن ها بیشتر آشنا کنیم. این هفته به معرفی گیاه پوتوس می پردازیم، پس با ما همراه باشید.

گیاه پوتوس

گیاه این هفته: پوتوس

 • نام: پوتوس
 • نام عملی: Scindapsus aureus
 • نام انگلیسی: Devils Ivy
 • خانواده:  Araceae
 • رنج قیمت: 30 هزار تومان
 • معیار زیبایی: برگ ها

معرفی کلی گیاه پوتوس

 1. گیاه زینتی پوتوس جزئی از گیاهان مقاوم آپارتمانی محسوب می شوند که نیاز به مراقبت چندانی ندارد ، به همین دلیل هم گزینه ی مناسبی برای زینت دهی به خانه های آپارتمانی، دفاتر اداری محسوب می شود.
 2. زادگاه گل پوتوس آسیای جنوبی است و همان طور که گفته شد معیار زیبایی این گیاه برگ های آن است. رنگ برگ های پوتوس از سبز تا سبز ابلق با مخلوطی از رنگ های زرد و زرد تند و سفید کرمی متغییر است.
 3. پوتوس ها رطوبت کم محیط را تحمل می کنند و تکثیر آن ها بسیار ساده است. شاخه های بالا رونده، پیچکی و آویزان آن تا حدود ۵ متر هم میرسد که با هدایت و ثابت نمودن آن ها می توان دیوار سبز در فضاهای مختلف ساخت و زیبایی خاصی را در هر محیطی ایجاد کرد.

گل پوتوس

خاک، آب، نور و مواد غذایی مورد نیاز پوتوس

 • نور: پوتوس در معرض نور مستقیم آسیب می بیند و نژادهای ابلق این گیاه در مقابل سایه مداوم تنوع رنگی خود را از دست می دهند، به طور کلی نور مناسب برای این گیاه نیم سایه است.
 • دما: درجه حرارت مناسب برای گیاه پتوس در فصل زمستان 16 درجه و در فصل تابستان 24 درجه است.
 • آبیاری: پوتوس را می توان در آب و خاک نگهداری کرد. برای پوتوس هایی که ر خاک نگهداری می کنید توجه داشته باشید که آبیاری زیاد مانند هرگیاهی باعث پوسیدگی و زرد شدن ساقه ها می شود، پس اجازه دهید خاک گلدان بین دو زمان آبیاری خشک شود و مجدد آبیاری را آغاز کنید.
 • رطوبت: رطوبت معمولی خانه برای گیاه پوتوس کافی است و نیاز به رطوبت اضافی ندارد.
 • تغذیه: اگر تمایل به رشد و تکثیر سریع تر این گیاه دارید، می توانید هر دو هفته یک بار آن را با کود کامل تغذیه کنید.
  خاک مناسب: خاک های معمولی مثل کمپوست، خاک هلندی ، خاک و کود اماده کاشت برای پوتوس مناسب است.

نگهداری پوتوس در آب

نگهداری گل پوتوس

یکی از نکات مهمی که باید در نگهداری پوتوس در آب یا گلدان حتما به آن توجه داشته باشید، ابعاد مناسب گلدان است. پوتوس ها معمولا گلدان کوچک را به گلدان بزرگتر ترجیح می دهد و حجم ریشه ها مشخص کننده ی زمان تعویض گلدان و یا تغییر بستر گیاه از آب به خاک است. برای تمیز کردن برگ های پوتوس می توانید از یک پارچه معمولی و یا اسفنج معمولی استفاده کنید، توجه داشته باشید که حتما این کار را به آرامش هر چه بیشتر انجام دهید تا به برگ ها آسیبی وارد نشود.

تکثیر پوتوس

برای تکثیر پوتوس می توانید همانند تصویر از گیاه قلمه بگیرید و ساقه های در آب قرار دهید تا ریشه دار شوند و به سادگی در خاک آن ها را بکارید، در مطالب بعدی مفصل تر شما را با مراحل قلمه زدن پوتوس آشنا خواهیم کرد.

شما به ما بگویید…
اگر شما هم اطلاعات بیشتری از این گیاه مقاوم و یا گیاهان آپارتمانی مشابه پوتوس دارید، آن را با ما و سایر مخاطبان ihome از طریق دیدگاه های پایین همین مطلب میان بگذارید.

 * در مطالب بعدی شما را با گیاهان خانگی بیشتری آشنا می کنیم، پس برای آشنایی و اطلاع از نحوه ی نگهداری انواع گیاهان خانگی چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

نویسنده: ثمینا فراهانی | تحریریه ihome

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *