پلان چیدمان آشپزخانه ، با استانداردهای طراحی درست بچینید!

تاریخ بروزرسانی : ۴ آذر ۱۳۹۸

دکوراسیون داخلی:  قلب تپنده‌ی منزل را بسیاری از طراحان آشپزخانه می‌دانند؛ از این رو اهمیت طراحی و چیدمان درست و اصولی این فضا دو چندان می‌شود. در این مطلب از ihome.ir ما نیز به سراغ بررسی استانداردها و نکات مهم طراحی این فضا، برای شما دوستانی که می‌خواهید حال و هوای جدید به محیطتان بدهید و یا آن دسته از عزیزانی که می‌خواهند حرفه طراحی را شروع کنند و نیازمند دانستنی‌های مفید در این زمینه هستند، رفته‌ایم. در این مطلب سراسر نکته و ایده‌های ناب برای طراحی پلان چیدمان آشپزخانه ، با ما همراه شوید!

پلان چیدمان آشپزخانه

اصول طراحی پلان چیدمان آشپزخانه

در طراحی پلان چیدمان آشپزخانه ، راهروها و مسیرهای دسترسی به فضای آشپزخانه، باید حداقل 80 سانتی‌متر عرض داشته باشند و اگر آشپرخانه‌ اپن نباشد، در آن نباید با کابینت و یا باقی وسایل آشپرخانه هنگام باز شدن برخورد کند. انتخاب کاشی در دکوراسیون داخلی، مرحله‌ی بسیار مهمی است تا آن‌جا که می‌تواند در موفقیت و یا شکست طراحی شما تاثیر گذار باشد. گاهی طراحی خنثی محیط آشپرخانه، با به کارگیری کاشی با طرح و رنگ درست می‌تواند سبب احیا فضا شود. هنگام انتخاب سعی کنید خلاق‌تر بوده و به سراغ طرح‌های خاص‌تر بروید. استفاده از قفسه در کنار کابینت‌ها نیز گزینه‌ای است که بسیاری از افراد از تاثیر شگرفش بی اطلاع هستند. قفسه بر خلاف کابینت از سنگینی فضا کاسته و سبب روشن‌ و بزرگ جلوه دادن فضا نیز می‌شود.

پلان چيدمان آشپزخانه

در این میان در طراحی پلان چیدمان آشپزخانه، استفاده از کابینت‌های در شیشه‌ای نیز بسیار مهم است. این دسته از کابینت‌ها نیز به سبک جلوه دادن فضا کمک می‌کند. هنگامی که از این نوع کابینت‌ها استفاده می‌کنید، مرتب بودن ظروف داخل کابینت‌ها را فراموش نکنید! سازمان‌دهی فضا مخصوصا در فضاهای کوچک اهمیت خود را نشان می‌دهد. فضای سامان یافته و مرتب هم‌چنین سبب می‌شود فضای آشپزخانه بزرگ‌تر نیز دیده شود. در دکوراسیون آشپزخانه‌تان خلاق بوده و از ایده‌های جدید استقبال کنید. برای مثال استفاده از تخته سیاه، فضایی را برای نوشتن اسم و کاربرد ادویه‌جات شما فراهم می‌کند. چنین ایده‌هایی علاوه بر دوست داشتنی‌تر کردن محیط، به فضا شخصیت می‌دهند.

در انتخاب صندلی‌های آشپزخانه از لحاظ سبک و رنگ دقت کنید. این صندلی‌ها به تنهایی می‌توانند حس و حالی خاص به فضا تزریق کنند. بنابراین در کنار ابعاد و راحتی، به استایل نیز توجه کنید. در حقیقت می‌توان اکسسوری آشپزخانه را صندلی‌ها، لامپ و عناصری که بر قفسه‌ها یا کابینت‌های در شیشه‌ای قرار می‌گیرند به حساب آورد. بنابراین روحیه خود را در این بخش‌ها می‌توانید به معرض نمایش بگذارید! هم‌چنین نورپردازی این فضا بسیار مهم است. میزان نوردهی به این فضا را جوری در نظر گیرید که نه کم نوری آن سبب احساس خستگی شود و نه نور زیاد باعث سردرد!

پلان چيدمان آشپزخانه

پلان چيدمان آشپزخانه

استانداردهای پلان چیدمان آشپزخانه

در طراحی پلان چیدمان آشپزخانه ، قراردادن یخچال بین گاز و سینک یک چیدمان غلط است! بنابراین همانند تصویر یخچال را به گوشه انتقال دهید تا کار بین این دو وسیله بدون مشکل انجام شود.

پلان چيدمان آشپزخانه

بهتر است سینک به عنوان پرکاربردترین بخش در وسط مثلث آشپزخانه و بین یخچال و گاز قرار گیرد.

حداقل 30 سانتی‌متر از فضای کانتر کنار سینک باید خالی باشد.

پلان چيدمان آشپزخانه

محل قرارگیری هود مستقیما بالای گاز است تا بتواند بهترین کارایی را داشته باشد.

پلان چيدمان آشپزخانه

فاصله رئوس مثلث آشپزخانه که شامل گاز، سینک و یخچال است نباید از مقدار خاصی بیش‌تر و یا کم‌تر شود. از این رو با توجه به تصویر بالا، فاصله استاندارد را بیابید.

پلان چيدمان آشپزخانه

اگر آشپزخانه ال شکل دارید، در طراحی پلان چیدمان آشپزخانه ، حداقل تا دیوار رو به رو باید 102 سانتی‌متر فاصله وجود داشته باشد تا رفت و آمد و حرکت در فضا آسان باشد. توجه داشته باشید این عدد برای زمانی است که دیوار رو به رو کابینت و به طور کلی مانعی نداشته باشد. این فاصله امکان باز شدن در کابینت‌ها و حرکت کردن آشپز در آشپزخانه را بدون مزاحمت می‌دهد. در صورتی که ابعاد فضا خیلی کوچک باشد، ناچارا این اندازه به 92 سانتی‌متر به خصوص در زمانی که ماشین ظرف‌شویی وجود ندارد، می‌تواند تقلیل یابد.

پلان چيدمان آشپزخانه

اگر در سبک قبلی نیاز به فضای بیش‌تر به انبار کردن وسایل دارید، به عبارتی به کابینت بیشتری نیازمندید و هم‌چنین وجود ماشین ظرف‌شویی ضروری است، می‌توانید از روش چیدمانی که در تصویر بالا آمده است، استفاده کنید. در این روش عدد 102 سانتی‌متر، را در فاصله بین ماشین‌ ظرف‌شویی و جزیره آشپزخانه لازم است رعایت کنید.

پلان چيدمان آشپزخانه

پلان چيدمان آشپزخانه

اگر قرار است به شکل موازی هم طراحی کنید، حداقل فاصله 107 سانتی‌متر لازم است رعایت شود. بهترین راهی که بتوانید با آن محاسبه کنید که حداقل چقدر فاصله نیاز دارید، این است که درهای کابینت‌های رو به روی هم را باز کنید. مخصوصا اگر ماشین ظرف‌شویی دارید توجه به این نکته ضروری است. اگر درها به هم برخورد خواهد کرد، این فاصله را افزایش دهید.

جهت استفاده از از اپن آشپزخانه به عنوان میز صبحانه، نیازمند رعایت استانداردهای ابعادی هستید که در تصویر بالا نمونه‌ای از آن آورده شده است.

پلان چيدمان آشپزخانه

به طور کلی روش‌های معمول و مرسوم در طراحی پلان چیدمان آشپزخانه، به صورت تصویر بالا می‌باشد. بهترین مثلث کار طولی کم‌تر از 6 متر دارد. اگر این عدد بیش‌تر از 8 متر شود، رفت و آمد بین این دو را دچار مشکل کرده و کاربرد فضا را کاهش می‌دهد. هر کدام از روش‌های بالا، بسته به متراژ، محل قرارگیری پنجره و … می‌تواند بهترین گزینه برای یک طراحی ایده‌آل شود.

رعایت این استانداردها و ابعاد در مقطع نیز ضروری است. همان‌طور که گفته شد باید در کنار سینک فضایی جهت کار در نظر گیرید. هم چنین فاصله بین کابینت بالا و پایی باید بر طبق استاندارد و اصول طراحی پلان چیدمان آشپزخانه در نظر گرفته شود. با توجه به تصویر بالا، فاصله‌های طولی خود را استاندارد کنید.

به طور معمول کابینت‌های بالایی حدود 40 سانتی‌متر با کابینت پایینی فاصله داشته و حدود 70 تا 1 متر ارتفاع دارند. توجه داشته باشید ارتفاع استاندارد کابینت‌های بالایی جهت دسترسی آسان بین 1.70 تا 2 متر است. اگر ارتفاع از این عدد بالاتر شود، نیاز به چهاپایه و یا نردبان برای دسترسی به اشیا دارید. ابعاد استاندارد برای کابینت‌های پایینی، 60 سانتی‌متر عمق و 90 سانتی‌متر ارتفاع و برای کابینت‌های بالایی، عمق استاندارد، 30 سانتی‌متر است.

دکوراسیون آشپزخانه کوچک

کلام آخر…

در انتها پیشنهاد من به شما جهت طراحی یک آشپزخانه ایده‌آل این است که ابتدا تمامی ابعاد استاندارد را یادداشت کرده و یک طرح کلی از فضا بزنید. در ادامه با توجه به اصول دکوراسیون و طراحی پلان چیدمان آشپزخانه ، به انتخاب کاشی، پرده، صندلی لوستر و … بپردازید.

برای اطلاع از به روزترین ایده های طراحی و دکوراسیون داخلی چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

 

نویسنده: مهزاد پوررکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *