پارتیشن جدا کننده فضا ، 10 مدل کارآمد برای خانه های کوچک!

تاریخ بروزرسانی : ۲۸ مرداد ۱۳۹۸

دکوراسیون داخلی: استفاده از جدا کننده یا تقسیم کننده فضای داخلی می تواند از یک فضای باز و بدون تقسیم بندی، پیکره جدید و صحیحی به وجود آورد. این جدا کننده می تواند یک اتاق را به دو فضای مختلف تبدیل کند که هر کدام هم حریم خصوصی خود را داشته باشند. جدا کننده ها حتی می توانند این توهم را در فرد بیننده به وجود آورند که فضا بزرگتر شده است. ihome.ir در ادامه مطلب مدل هایی از پارتیشن جدا کننده فضا را معرفی می کند که به راحتی می توانید آنها را در خانه بسازید.

بعضی از جدا کننده ها می توانند با استفاده از متریال و استحکامی ساخته شوند که عملکردی مانند دیوارهای فضای داخلی داشته باشند. ولی در اغلب مدل هایی که این جدا کننده ها مورد استفاده قرار می گیرند، افراد ابعاد کوچک شده آنها را به کار می برند تا کار ساده تر باشد.

برای ساخت پارتیشن جدا کننده فضا نیازی به مهارت نجاری یا بنایی نیست. بلکه باید به کاربرد خطوط با استفاده از وسایل ساده ای فکر کنید که ساده تر آماده می شود و دم دست تر است. ابزارهابی که معمولا مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از: دستگاه منگنه، چسب حرارتی، چکش و میخ. نمونه متریالی که برای ساخت این تقسیم کننده ها به کار می رود شامل طناب، توری فلزی، لوله پلاستیکی، توری مرغی، در بدون استفاده، پالت چوبی، صفحه گرامافون و فلز می شود. اگر وسیله ای دیگر نیز در ذهن دارید، حتما به کارتان می آید.

پارتیشن جدا کننده فضا

ساخت پارتیشن جدا کننده فضا با استفاده از طناب

اگر تعداد وسایل در فضای داخلی منزل شما زیاد است، استفاده از طناب به عنوان یک متریال طبیعی مناسب تر است. در این نمونه تصویر، خانه فرد مورد نظر فضای باز و پر وسیله ای داشته است که با استفاده ار طناب توانسته این فضا را تقسیم بندی کند و به آن هویت بیشتری ببخشد. ساخت این پارتیشن جدا کننده فضا بسیار ساده است و متریال آن به راحتی و با قیمت کم در دسترس شما قرار می گیرد. هر چه قطر طناب کمتر باشد، شفافیت فضا بیشتر می شود و هزینه کمتری نیز به شما وارد می گردد. برای ساخت این دیوار کافی است دو نوار چوبی را روی سقف و زمین نصب کنید و طناب ها را با طول مشخص به آنها گره بزنید. این مدل دیوار از نظر بصری به طور کامل فضای شما را نمی بندد و اگر فضای کوچک یا کم نوری دارید، انتخاب مناسبی خواهد بود.

پارتیشن جدا کننده فضا

دیوار شیشه ای

استفاده از دیوار شیشه ای برای فضاهایی مانند استودیو آپارتمان مناسب است چرا که فقط یک اتاق بزرگ وجود دارد. البته این روش را برای تقسیم یک اتاق خواب به دو اتاق هم می توانید استفاده کنید. با استفاده از در شیشه ای ریلی یا در کمد شیشه ای که از سطح زمین تا سقف را کاملا می پوشاند، می توانید فضای جداگانه ای به وجود آورید.

بیشتر بخوانید: پلکسی پنل ، همه چیز درباره این پارتیشن پلاستیکی مقرون به صرفه!

پارتیشن جدا کننده فضا

جدا کننده آزاد برای خانه

اگر بخواهید پارتیشن جدا کننده فضا را برای خانه یا اتاقی استفاده کنید که به راحتی انجام شود، این مدل بهترین انتخاب خواهد بود. در این تصویر مشاهده می کنید که بر روی جدا کننده پارچه به کار برده شده و حس جدیدی را به فضا اضافه کرده است. این روش نسبت به استفاده از پنل ارزان تر است و ظاهر جذابتری دارد. برای ساخت این تقسیم کننده به دریل، مته، مداد، متر اندازه گیری، گیره سقف، اتصال دهنده، چکش، دستگاه منگنه، قلاب و عینک ایمنی نیاز دارید. اتصال دهنده و قلاب را به سقف آویزان کنید تا بتوانید قسمت بعدی را به آنها وصل کنید. در این تصویر پارچه مورد نظر روی بوم نقاشی با ابعاد بزرگ چسبانده شده است.

پارتیشن جدا کننده فضا

کتابخانه جایگزین پارتیشن جدا کننده فضا 

یکی از پارتیشن های جدا کننده فضا که از زمان قدیم مورد استفاده قرار می گرفته، کتابخانه است. این نوع جدا کننده نیازی به دریل و اتصال ندارد و نکته مهم در ارتباط با آن محل قرارگیری اش است. باید مطمئن شوید که این دیوار کتابخانه ای محکم باشد و از یک سمت روی زمین نیفتد. مسئله فقط وقوع زلزله نیست، ضربه خوردن به کتابخانه در هر خانه ای اتفاق می افتد و خصوصا برای افرادی که کودکان پر تحرک دارند، اهمیت بیشتری پیدا می کند. مدل های ال فلزی را می توانید به دیوار متصل کنید.

پارتیشن جدا کننده فضا

تقسیم کننده توری

شاید تصور کنید که این پارتیشن جدا کننده فضا در تصویر پارچه توری است، ولی در واقع این گونه نیست. این توری فلزی و سیمی شبیه به پارچه ساخته و نقش داده شده است. شما هم می توانید با تهیه تورهای فلزی مشابه فضای خود را تقسیم بندی کنید.

پارتیشن جدا کننده فضا

دیوار چوبی جدا کننده

در این تصویر دیوار جدا کننده ای را مشاهده می کنید که توسط نوارهای چوبی ساخته شده و تخته متصلی را به وجود آورده است. در ساخت و ساز سنتی، این نوارهای چوبی به هم میخ می شوند و به عنوان پایه گچبری خیس مورد استفاده قرار می گیرند. در این فضا با استفاده از این صفحه چوبی ساخته شده از تکه های چوب، فضای دنج و مستقلی تشکیل شده است.

بیشتر بخوانید: تبدیل خانه یک خوابه به دو خوابه ، امکان پذیر است؟!

پارتیشن جدا کننده فضا

جدا کننده به سبک رترو

همان طور که مشاهده می کنید در این تصویر با استفاده از صفحات گرامافون قدیمی دیواری برای تقسیم بندی فضا ایجاد شده است. این روش نوعی ترفند بازیافتی هم محسوب می شود. پس اگر در خانه تعداد زیادی صفحه دارید که از کار افتاده و دیگر به دردتان نمی خورد، دست به کار شوید و این المان جدید را به خانه خود اضافه کنید.

پارتیشن جدا کننده فضا

پالت چوبی جایگزین پارتیشن جدا کننده فضا

در این تصویر می توانید یک فضای بزرگ را ببینید که با استفاده از پالت چوبی تقسیم بندی شده است تا در یک بخش دفتر کار و در بخش دیگر آن تخت خواب قرار گیرد. البته این پالت چوبی وظیفه دیگری نیز بر عهده دارد و به عنوان یک سطح عمودی و مانند بورد، برای نشان دادن تصاویر، یادداشت ها و غیره به کار برده می شود.

پنجره آویزان

اگر در انباری یا وسایل اضافی خانه خود بتوانید یک پنجره اضفی پیدا کنید، می توان آن را به عنوان پارتیشن جدا کننده فضا مورد استفاده قرار داد. پنجره را با قلاب محکم به سقف آویزان کنید و آن را به عنوان یک وسیله شفاف در دکوراسیون منزل به کار ببرید تا بتواند فضای مورد نظرتان را تقسیم بندی کند.

توری مرغی به عنوان پارتیشن جدا کننده فضا !

در زمان بازسازی، قاب های شکسته درهای چوبی را نگه دارید. آنها را می توانید مانند پارتیشن جدا کننده فضا و با استفاده از توری مرغی تزیین کنید تا هم بتواند نقش جدا کننده را در فضای داخلی ایفا کند و هم به عنوان سطحی برای آویزان کردن عکس و یادگاری ها به کار برده شود.

برای اطلاع از به روزترین ایده های طراحی و دکوراسیون داخلی چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

 

منبع: thespruce | مترجم: صدف حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *