ویلای چوبی ، یک معماری بی نظیر در طبیعت بکر ماکو!

تاریخ بروزرسانی : ۱۷ تیر ۱۳۹۸

معماری: این بار در ihome.ir به سراغ معرفی پروژه ای دیگر از دفتر معماری مکعب سفید تحت عنوان ویلا مکعب چوبی رفته ایم تا شما را با روند طراحی و جزییات این پروژه منحصر به فرد آشنا نماییم. ویلا مکعب چوبی واقع شده در ماکو، با 80 مترمربع مساحت توانسته است بر محدودیت های  موجود چیره شده و نیازهای کارفرما را به خوبی مرتفع سازد. جهت آشنایی بیشتر با طراحی این ویلای چوبی در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

ویلای چوبی

مشخصات کلی پروژه ویلای مکعب چوبی

  • موقعیت : ماکو، ایران
  • دفتر معماری: آتلیه مکعب سفید
  • معماران مسئول: رضا اسدزاده، شبنم خلیل پور
  • همکاران طراحی: محمد اسدزاده
  • کاربری: مسکونی
  • مساحت: 80 مترمربع
  • سال ساخت: 2017
  • سازندگان: Novawood, Travertine, Lorenzo
  • عکاس: فرشید نصرآبادی

ویلای چوبی

ایده های طراحی ویلا مکعب سفید

گذری از میان منطقه توریستی گاجوت واقع در ماکو، غرب آذربایجان، شما را با ساختمان سفید و عاری از تزیینات رو به رو خواهد کرد که بر بستری سبز قرار گرفته و مکعبی چوبی را در آغوش کشیده است. یک سازه درون گرا و در عین حال برون گرا، که درون گرایی آن از دید به داخل فضاهای داخلی می آید در حالی که برای بیننده غیرواقعی و گمراه کننده است و برون گرایی نیز با ایجاد احساس دعوت کنندگی به فضای داخل از طریق یک پلتفرم صورت می پذیرد.

معماری این ویلای چوبی بازسازی حجم و فضا با هدف بازتعریف رابطه بین معماری و بیننده بود و تلاشی برای انعکاس احساسات انسانی از طریق این ساختمان و تبدیل این احساسات به محیط ساخته شده است.

ویلای چوبی

پروژه ویلای چوبی مکعب در منطقه ای با طبیعت بکر واقع شده است که سلطه طبیعت در نگاه اول به وضوح قابل تشخیص است. حجم ها در عین استقلال با یک دیگر ترکیب شده اند و سادگی فرم با استفاده از دو متریال طبیعی با کنتراست بالا مورد تاکید قرار گرفته است. پنجره های بزرگ اضافه شده اند تا سیالیت و شفافیت محیط را فراهم کنند.

به طور کلی تیم طراحی ویلای چوبی قصد ساخت ساختمانی را داشت که با تمرکز و مجسم کردن طبیعت و عملکرد آن به عنوان ذره ای از محیط ساخته شده برای سکونت در نظر گرفته شده است.

ویلای چوبی

چالش ها و چیدمان فضایی ویلا مکعب چوبی

چالش 30 مترمربعی زمین طرح ویلای چوبی را به سوی یک فضای 5 * 6 در طبقه همکف و سطوح پیش آمده در بخش شمالی و جنوبی طبقه اول کشاند تا برطرف کننده نیازهای فضایی و ایفاگر نقش اساسی در شکل دهی فرم ساختمان باشد. طبقه همکف به وسیله یک پلتفرم که مختص اتاق نشیمن و آشپزخانه است به زمین متصل می شود. طبقه اول شامل یک حمام و اتاق خواب است.

ویلای چوبی

دو طبقه ساختمان توسط یک پلکان سبک وزن به یک دیگر متصل شده است. راه پله ی بالایی امکان دسترسی به بام که به عنوان یک مکان برای مشاهده و لذت بردن از مناظر طبیعی اطراف در نظر گرفته شده است را فراهم می سازد. یک استخر به قست غربی پلتفرم اضافه گشت تا موجب ارتقا تهویه گوشه های دنج گردد.

ویلای چوبی

ویلای چوبی

ویلای چوبی

ویلای چوبی

بررسی پلان و مقطع ویلای چوبی مکعب

اگر شما هم از مشاهده ی یکی از بهترین و جدیدترین ویلا های طراحی شده در ماکو، توسط دفتر معماری مکعب سفید ، تحت عنوان ویلای چوبی مکعب ، لذت برده اید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این پروژه منحصر به فرد و خاص آشنا شوید.

گالری تصاویر پروژه طراحی ویلای چوبی 

اگر شما هم دوست دارید با طراحی های برجسته و معماری ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

 

منبع: archdaily | مترجم : مهزاد پوررکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

۲ دیدگاه در “ویلای چوبی ، یک معماری بی نظیر در طبیعت بکر ماکو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *