ویلای مدرن در ایران ، ماگوش متفاوت‌ترین خانه در ماکو !

تاریخ بروزرسانی : ۱۲ آذر ۱۳۹۷

معماری: ویلای ماگوش ویلایی است واقع در شهر ماکو که توسط دفتر معماری مکعب سفید طراحی و ایده پردازی شده است. ویلای ماگوش نام خود را از نام قدیمی شهر ماکو گرفته است و مساحتی برابر با 150 مترمربع دارد. طراحی این ویلا بر اساس سبک معماری مدرن برگرفته از ارزش‌های معماری لوکوربوزیه بود که این روند با الهام از اندیشه‌های پیتر زومتور، در جهت احترام معماری مدرن به طبیعت و تلاش برای درک مصالح، تداوم یافته است. اگر برای آشنایی با این پروژه خاص در ماکو به اندازه ی کافی وسوسه شده اید، بهتان پیشنهاد می کنم این ویلای مدرن در ایران ، معرفی شده از ihome.ir را به هیچ وجه از دست ندهید. با ما همراه شوید.

مشخصات کلی پروژه طراحی ویلای ماگوش

  • نام پروژه : ویلای ماگوش
  • موقعیت : ماکو، آذربایجان غربی، ایران
  • دفتر معماری: دفتر معماری مکعب سفید
  • سازندگان: آجر آذرخش، Duravit, Porcelanosa, Lorenzo
  • مساحت : 150 مترمربع
  • سال ساخت: 2017
  • عکاسان: فرشید نصرآبادی

ویلای مدرن در ایران

بررسی بستر پروژه ی ویلای ماگوش

نام پروژه ی ویلا ماگوش در حقیقت بر گرفته از نام قدیم شهر ماکو است. ماکو با نام قدیمی ماگوش، در شمال غربی ایران، در نزدیکی مرز ترکیه واقع شده است. شهر ماکو به دلیل همین همجواری است که اقلیت های مهاجر را مهمان خود کرده است. از طرفی این ناحیه دارای ویژگی های آب و هوایی مختلف مانند بارش برف و باران است که سبب پرآبی و مراتع سرسبز آن می شود. بستر این پروژه در دامنه هایی قرار دارد که از یک منظره عالی به کوه آرارات و ویو به کل شهر برخوردار است.

ویلای مدرن در ایران

کانسپت طراحی پروژه ویلا ماگوش

شکل گیری کانسپت ویلا ماگوش این ویلای مدرن در ایران، نتیجه ی چالش بین کارفرما و معماران بود. تصمیم بر این شد تا با عقب نشینی ویلا بر روی دامنه های قره چاچ، از طبیعت پیرامون، مناظر  قابل توجهی نصیب شود. معماران پروژه سعی کردند تا با فاصه گرفتن از کلیشه ی شیروانی به بازتعریف مفاهیم بپردازند. خط آسمان پویا، موجب ایجاد شکل نمادین و دیدهای گوناگون به ساختمان شد و  ساختمانی با فرم رادیکال واژگون را سبب شد.

هم چنین پتانسیل  های طراحی منظر و فضای داخلی را فراهم ساخت یا به عبارتی اوج‌گرفتن خط آسمان قابلیت‌هایی در هماهنگی اثر با بستر و نیز طراحی فضای داخلی ایجاد کرده است. ویلا ماگوش ساختمانی است با 150 مترمربع که از تراس هایی با همین متراژ برخوردار است. این تراس‌های بزرگ با حداکثر شفافیت، فضایی برای نشستن و نظاره کردن طبیعت اطراف ایجاد کرده است. هم چنین سکویی با کف شیشه ای به لنداسکیپ افزوده شده است.

تقسیم بندی فضایی ویلای ماگوش

در طراحی این ویلا همانند سایر ویلای مدرن در ایران، ترکیب ساختمان با لنداسکیپ به وسیله ی امتداد خطوط هندسی ساختمان در سازماندهی دامنه های اطراف رخ داده است. استفاده کننده ی فضا با ورود به آن، با هزارتویی رو به رو می شود که مجبور به تغییر مسیرهای ناگهانی است و با پیشروی در آن تغییر خط آسمان را نیز در می یابد. این ویلا به بخش تقسیم شده است که به وسیله ی پلکان به یک دیگر متصل هستند : یک بخش عمومی با آشپزخانه و اتاق نشیمن در طبقه همکف، یک بخش خصوصی از جمله حمام و اتاق خواب در طبقه اول و یک بخش کاملا شفاف که توسط تراس شکل گرفته است.

ویلای مدرن در ایران

طراحی نما در ویلای مدرن ماگوش

نقطه کانونی دیگر انتخاب متریال نهایی برای نما است. بدین منظور متریالی در نظر گرفته شد تا نور و هویت را برای ساختمان به ارمغان بیاورد؛ سنگ بازالت به عنوان یک ماده بومی که در ساختمان های تاریخی این منطقه مورد استفاده قرار می گرفت انتخاب شد. این سنگ حاصل گدازه‌های آتشفشانی کوه‌های آرارات و استخراج از منشورهای بازالتی است و نیز سنگی است بسیار ارزان و در دسترس در ابعاد و ضخامت‌های مختلف. از این رو سبب پیوند هرچه بیشتر بنا با طبیعت پیرامونش می شود.

ویلای مدرن در ایران

هم چنین پنجره های بزرگ که تحت تاثیر فرم سقف شکل گرفته اند، جهت سیالیت و شفافیت محیط به طراحی اضافه شدند. ایجاد پنجره های کشیده در جداره شمالی و جنوبی، سبب امتداد بصری طبیعت در فضای داخلی شد و از طریق نورگیر شیروانی، نفوذ نور شرق به  داخل فضای نشیمن در طبقه ی اول میسر شد.

ویلای مدرن در ایران

ویلای مدرن در ایران

ویلای مدرن در ایران

بررسی پلان و مقطع پروژه ویلای ماگوش

اگر شما هم از مشاهده ی یکی از بهترین و جدیدترین ویلاهای ساخته شده در ماکو، طراحی دفتر مکعب سفید، لذت بردید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این ساختمان منحصر به فرد و خاص در ماکو آشنا شوید.

 

گالری تصاویر پروژه ویلای مدرن ماگوش

 

اگر دوست دارید با طراحی های برجسته و معماری ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

منبع: archdaily | مترجم : مهزاد پور رکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *