ویلای دوبلکس کوچک ، یک مدرن شیک در رودسر دماوند!

تاریخ بروزرسانی : ۲۸ آبان ۱۳۹۷

معماری: ویلا رودسر ویلایی است 700 مترمربعی از دفتر معماری ایوان که به تازگی ساخته شده است. این پروژه ی خاص به طراحی امیر افغان، معمار مسئول آن در دماوند واقع شده است. ویلای دوبلکس کوچک رودسر بر سایتی با مساحت 1100 مترمربع ساخته شده و دیدگاهی نو در طراحی آن اتخاذ شده است. طراحی این پروژه برای خانواده ای صورت گرفته است که به دنبال گذران اوقات فراغت خود در آرامش و دوری از آلودگی ها و مشکلات تهران بوده اند. اگر به اندازه ی کافی برای آشنایی با این پروژه ی شگفت انگیز وسوسه شده اید، این مطلب از ihome.ir را به هیچ وجه از دست ندهید. با ما همراه باشید.

مشخصات کلی ویلای دوبلکس کوچک رودسر

  • موقعیت: دماوند، ایران
  • معماران: دفتر معماری ای وان
  • معمار مسئول: امیر افغان
  • تیم طراحی: ایلا کبگانی، عطیه کشاورز، محمد جواد فریژند
  • مساحت : 700 مترمربع
  • سال ساخت: 2018
  • سازندگان: شرکت کناف، ونوس شیشه
  • عکاسان: پیمان امیر قیاسی وند، استودیو دید

بررسی بستر ویلای دوبلکس رودسر

ویلای دوبلکس کوچک رودسر، ویلایی است واقع شده در ناحیه گیلاوند در شهر دماوند که فاصله ی آن تا شهر تهران، پایتخت ایران در حدود 56 کیلومتر است. سایت پروژه ویلا رودسر 1100 مترمربع بوده و مساحت ناحیه ساخت ویلا نیز 700 مترمربع است. در عصر و زمانه ی مدرن، کلان شهرها چیزی جز ترافیک و آلودگی و خستگی برای ساکنان خود ندارند. این مشکلات و سختی ها سبب ایجاد بسیاری از خستگی و ناراحتی های روحی روانی برای ساکنان کلان شهر ها می شود.

ویلای دوبلکس کوچک

از این رو شهروندان این شهرها نیازمند گذران اوقات فراغت خود در نواحی آرام و سرسبز هستند. بنابراین بسیاری از ساکنان تهران با اختیار کردن ویلا در نواحی خوش آب و هوا تر از تهران، از برخی مزایای و امکانات و راحتی ها مانند هوای پاک، منابع آب معدنی و طبیعت بکر بهره مند شوند.

کانسپت طراحی ویلای دوبلکس رودسر

ویلای دوبلکس کوچک رودسر برای خانواده ای طراحی شده است که در تهران زندگی می کنند و به دنبال دوری جستن از آب و هوا و آلودگی شهر تهران هستند تا بتوانند دمی را به آسایش گذرانند. دید جلویی سایت یا به عبارتی چشم انداز پیش رویش، یک توپوگرافی لایه ای است که از یک دره پر از درختان سبز، رو به کوه های پوشیده از برف شروع شده و در انتها با مناظری دیدنی از  قله دماوند به اتمام می رسد. این پروژه دارای یک ویژگی لایه ای بوده که انعکاسی از طبیعت لایه بندی شده پروژه است.

ویلای دوبلکس کوچک

به منظور سازمان دهی حجم ساختمان، توده ی آن از ۳ لایه تشکیل شده است که در بالای یکدیگر قرار دارند و در شیب سایت پروژه قرار می گیرند. حجم سه گانه پروژه در شیب سایت به خودی خود به گونه ای متصل است که در هر تقاطع یک حیاط کوچک تولید می شود.

ویلای دوبلکس کوچک

تقسیم بندی فضایی پروژه ویلا دوبلکس رودسر

تلاش برای ایجاد مجموعه ای از فضاهای مختلف در اندازه و ویژگی های متمایز و مختلف، منجر به دست آوردن فضاهای بالقوه برای فعالیت های فردی و یا گروهی شده است. مسیر سورکولاسیون آزاد به حجم می رسد و حیاط های کوچک را به یکدیگر متصل می کند و در نهایت، به استخر شنا در فضای باز و حیاط جنوبی بزرگ می رسد. فضاهای باز، نیمه باز و بسته مختلف در ساختمان به طور مستقیم با استراتژی طراحی پروژه در محل قرارگیری ساختمان در یک تپه ارتباط دارد.

ویلای دوبلکس کوچک

در طول ساعات مختلف روز، نفوذ نور طبیعی بر روی محیط داخلی و خارجی، جلوه ها و سایه های شگفت انگیزی را ایجاد می کند که سیالیت فضا را در کنار دیوار شفاف داخلی و بیرونی افزایش می دهد.

ویلای دوبلکس کوچک

توضیحات تکمیلی پروژه ویلای دوبلکس رودسر

همچنین، این شکل همپوشانی فضا باعث می شود بهترین منظره داخلی در قسمت های مختلف ویلا برای افزایش جوهره طبیعی در فضا تشکیل گردد. با وجود خانه های معمولی درون گرا که در آن فعالیت های داخلی از دید عموم پنهان است، ویلا رودزور نماینده خانه ای برونگرا با طراحی ظریف و کم ارتفاع و شفاف است.

این نیز در استفاده از مصالح در ساختمان ظاهر می شود که همه از محیط پیرامون و از انواع معمولی و رایج متریال الهام گرفته شده اند. علاوه بر این، به ساختمان اجازه می دهد تا ایجاد یک پیوند پایدار از تعامل با محیط آن صورت گیرد.

ویلای دوبلکس رودسر

ویلای دوبلکس رودسر

ویلای دوبلکس رودسر

بررسی پلان و مقطع ویلای دوبلکس رودسر

اگر شما هم از مشاهده ی یکی از بهترین و جدیدترین ویلاهای دوبلکس ساخته شده در دماوند، طراحی دفتر ای وان، لذت بردید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این ساختمان منحصر به فرد و خاص در دماوند آشنا شوید.

گالری تصاویر پروژه ویلای دوبلکس رودسر

اگر دوست دارید با طراحی های برجسته و معماری ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

منبع: archdaily | مترجم : مهزاد پور رکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *