ویلاهای کوچک شیک ، یک ویلای بی نظیر در سلمان شهر!

تاریخ بروزرسانی : ۱۷ دی ۱۳۹۷

معماری: رهایی از فضای پر از آشوب و هرج و مرج شهر، تبدیل به مشغله ی بسیاری از شهرنشینان گشته است. از این رو پناه بردن به دل طبیعت راه حلی است که مدت هاست،  ساکنان شهرهای بزرگ بدان رو آورده اند. اما تا چه میزان طراحی ویلاهای شمال کشور در تحقق این امر موفق بوده است؟ پاسخ این سوال را معماران معنا، در گرو نحوه ی طراحی حیاط ها دانسته اند. پروژه ی ویلا حیاط ها، اثری است از این گروه پیرو چنین موضوعی. این ویلا با 350 مترمربع مساحت، در سلمان شهر واقع شده است. اگر برای آشنایی با ویلاهای کوچک شیک وسوسه گشته اید، این مطلب از تیم تحریره ihome.ir را به هیچ وجه از دست ندهید. با ما همراه باشید.

ویلاهای کوچک شیک

مشخصات کلی پروژه طراحی ویلای حیاط ها

 • نام پروژه: ویلای حیاط ها
 • دفتر معماری: دفتر معماری معنا
 • موقعیت : سلمان شهر، ایران
 • معمار مسئول: هانی ارجمندی، محمدمهدی شعبانی
 • تیم طراحی : فرشته مظاهری
 • مساحت : 350 مترمربع
 • سال ساخت: 2017
 • اجرا: محمد مهدی شعبانی
 • سازه: میثم دیلم پور
 • برق: محمد نظام پسند
 • مکانیک: محمد علی غضنفری
 • عکاسان: نگار یغماییان، پگاه عبداللهیان

ویلاهای کوچک شیک

ایده ی کلی طراحی ویلای کوچک شیک در سلمان شهر

تبدیل خانه های حیاط دار سنتی به آپارتمان های محدود در بلوک های شهری، ساکنین شهر را مجبور به خارج شدن از حومه شهر می کند تا از مشکلات روزانه زندگی شهری فرار کرده و دمی به آسودگی بگذرانند. برای مدت طولانی، ویلاهای شهرهای شمالی ایران، امکانات و فرصت های زندگی متفاوتی برای فراریان از فضای شهری را ایجاد نموده اند.

در واقع می توان اظهار داشت، شمال کشور تبدیل به فضایی برای رهایی از مشکلات و سختی های شهرهای بزرگ شده است تا افراد بتوانند در آن با آرامش همراه با لذت بردن از طبیعت اطراف، استراحت کنند. با این حال، افزایش جنبه های لوکس از یک طرف و مقررات شهرداری از طرف دیگر سبب گشته است که امروزه حیاط ها نقش تزیینی یابند و یا تنها کاربرد پارکینگ داشته باشند.

ویلاهای کوچک شیک

در حالی که از نقطه نظر طراحان این ویلا، حیاط می تواند نقش بسیار کلیدی تری ایفا کرده و تبدیل به عرصه ای جهت انجام فعالیت های روزانه ساکنانش توام با بهره مندی و لذت بردن از طبیعیت پیرامون گردد.

ویلاهای کوچک شیک

چالش های پیش روی طراحان در طراحی ویلای حیاط ها

چالش اصلی در طراحی ویلاهای کوچک شیک و این پروژه تغییر دیدگاه های موجود در خصوص طراحی ویلاها (بنا به آن چه در بخش قبلی بدان پرداخته شد) و به حداکثر رساندن استفاده از زمین و طبیعت موجود با تشکیل فضاهای باز و بسته مجاور، با ارزش های برابر بود.

ویلاهای کوچک شیک

همان طور که پیش تر بدان اشاره شد، ایده اصلی این پروژه جایگزینی الگوی دکوری بودن حیاط با حیاط های پر جنب و جوش و مرتبط با بخش های خصوصی و عمومی خانه بود. به همین سبب، فضای باز حیاط ها، به عنوان یک اندام سیال گونه با آجر یکپارچه، تمام فضاهای خالی را پر کرده و در نتیجه تغییر زندگی ساکنانش را منجر گشته است.

ویلاهای کوچک شیک

این استراتژی منجر به شکل گیری لایه های مختلف داخلی و خارجی از فضاهای باز شده است. این فضاها شامل حیاط جلویی، حیاط وسطی، حیاط داخلی، حیاط خلوت و حیاط بالایی می شود. از دیگر چالش های طراحی این ویلا، خواسته و اولویت کارفرمای آن بود. بر طبق خواسته ی کارفرما، داشتن دید مستقیم به درخت کهنسال موجود در پارک هم جوار سایت از فضاهای اصلی، از ضروریات طراحی می نمود. از این رو، معماران پروژه با انتقال فضاهای عمومی به طبقه بالا و جهت گیری شمال-جنوبی پلان و طرحف به مقصود مورد نظر دست پیدا کردند.

ویلاهای کوچک شیک

روند طراحی ویلای حیاط ها در سلمان شهر

در گام نخست، حجم بنا از انتها به وسط زمین تغییر پیدا کرد. با چرخش بنا به صورت 90 درجه، قطع اتصال بین حیاط ها بر طرف شد و نوعی یکپارچگی و امتداد دید بین آن ها ایجاد گشت. از طرفی سقف طبقه همکف به حیاط بالایی تبدیل گشت. حیاط جلویی، به عنوان فضایی باز برای بازی های جمعی و پارکینگ در نظر گرفته شد. حیاط پشتی نیز، تبدیل به فضایی خصوصی برای استخر شنا گردید.

با افزودن چند پله به حیاط وسطی نیز، دید خواسته شده از طرف کارفرما به درخت کهنسال فراهم گردید.  راه پله اصلی ساختمان نیز در میان حجم طبقه اول قرار داده شد. در انتها نیز با افزودن حیاط داخلی، ایده و کانسپت اصلی طرح به حقیقت پیوست.

ویلاهای کوچک شیک

ویلاهای کوچک شیک

بررسی پلان و مقطع پروژه طراحی ویلای حیاط ها

اگر شما هم از مشاهده ی یکی از بهترین و جدیدترین ویلاهای کوچک شیک در سلمان شهر، طراحی شده توسط دفتر معماری معنا، تحت عنوان ویلا حیاط ها، لذت برده اید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این ساختمان منحصر به فرد و خاص در سلمان شهر آشنا شوید.

گالری تصاویر پروژه ویلای مدرن حیاط ها

 

اگر دوست دارید با طراحی های برجسته و معماری ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

منبع: archdaily | مترجم : مهزاد پور رکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *