پیش بینی وضعیت قیمت مسکن تا پایان سال!

تاریخ بروزرسانی : ۱۸ فروردین ۱۳۹۷

یک کارشناس اقتصادی گفت: به نظر می رسد قیمت مسکن با شیب ملایم یا چند درصد تا پایان سال افزایش پیدا کند اما افزایش غیر متعارف در بازار مسکن نخواهیم داشت.

مصاحبه/ محمد کهندل، کارشناس اقتصادی

محمد کهندل در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری ihome.ir، در خصوص اثرات کاهش احتمالی سود بانکی بر بازار مسکن گفت: با کاهش نرخ سود بانکی در بازار مسکن دو اتفاق رخ می دهد؛ اگر مسکن به عنوان یک کالای تجاری مطرح شود و مردم پول خود را از بانک خارج کنند و خانه بخرند قیمت مسکن به تبع بالا خواهد رفت.

وی افزود: اما از آنجایی که اخیرا مالیات بر خرید و فروش مسکن افزایش پیدا کرده بعید است اجاره بها بالا رود.

این کارشناس اقتصادی در ادامه یادآور شد: دومین نکته این است که با کاهش نرخ سود بانکی احتمالا میل مردم به پس انداز در بانک ها کاهش پیدا می کند و به همین دلیل ممکن است از مستاجرین دریافت ودیعه مسکن گرفته نشود و تقاضا برای اجاره نسبت به ودیعه بیشتر شود.

کهندل با اشاره به اینکه دولت با افزایش قیمت مسکن و رونق آن استقبال می کند تصریح کرد: به نظر می رسد قیمت مسکن با شیب ملایم یا چند درصد در سال افزایش پیدا کند اما افزایش غیر متعارف در بازار مسکن نخواهیم داشت.

وی بیان کرد: از آنجایی که اقتصاد کشور در حالت رکود است و مستاجرین درآمدی برای پاسخگویی تقاضای وجه نقد به صاحب خانه را ندارند بنابراین با توجه به این موضوع بعید است اجار بها مسکن افزایش پیدا کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *