چگونه از استحکام ساختمان ها باخبر شویم؟

تاریخ بروزرسانی : ۱۸ فروردین ۱۳۹۷

یک کارشناس مسکن معتقد است یکی از مهم ترین اقداماتی که رئیس جدید اتحادیه مشاوران املاک باید به آن توجه کند وجود یک کارشناس حرفه ای در بنگاه های املاکی است تا خریداران از کیفیت و استحکام ملک مورد نظر خود با خبر شوند.

مصاحبه با کارشناس بازار مسکن، احمد رضا سرحدی در گفتگو با خبرنگار مجله خبری ihome.ir بیان کرد: با توجه به اینکه اخیرا آقای قلی خسروی ریاست اتحادیه املاک کشوری را بر عهده گرفتند بهتر است قبل از هر چیزی سیاست های جدید تری اتخاذ شود به طور مثال املاکی ها به جای قیمت های کاذب و صحبت های غیر واقعی واقعیت های بازار را بیان کرده و طرفین را به انجام معامله تشویق کنند.

وی افزود: اینکه برخی املاکی ها به مالکان می گویند ملک شما بی ارزش است و از طرفی به خریدار میگویند این ملک با ارزش است این امر پسندیده ای نیست.

سرحدی خاطر نشان کرد: یکی از کارهایی که تا به امروز در بخش مسکن نادیده گرفته شده و امیداوریم رئیس جدید اتحادیه املاک تهران به آن توجه کند عدم کارشناس متخصص در زمینه ساختمان بوده باید در هر بنگاه املاکی یک کارشناس باشد تا ساختمان را از نظر استحکام ارزیابی کند.

این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: وجود یک کارشناس حرفه ای که خریدار را از ملک مورد نظر آگاه کند ضروریست این امر اگر محقق شود ما شاهد تغییر مثبت در امر ساخت و ساز خواهیم بود. در بحث ساخت و ساز نظارتی چندانی صورت نمی گیرد در این میان فقط مالک تعیین کننده است. مالک با اتمام ساختمان و رنگ و لعاب دادن به آن، ملک را با قیمت بالایی به فروش می رساند بدون اینکه خریدار از کیفیت و استحکام آن باخبر باشد.

وی در ادامه عنوان کرد: علاوه بر کنترل نظام مهندسی و شهرداری در امر ساخت و ساز، املاکی ها هم در مرحله آخر می توانند خریدار را به سمت کارشناس مسکن سوق داده تا ساختمان را از نوع مصالح استاندارد ارزیابی کند.

سرحدی تصریح کرد: این امر برای خرید خودرو وجود دارد شخص قبل از خرید خودروی مورد نظر با مشورت کارشناس از کیفیت آن باخبر می شود اما چرا ساختمان  که کالایی به این گران قیمتی است و فرد در عمر خود ممکن است یک بار توانایی خرید آن داشته باشند این امر نادیده گرفته شده است؟

این کارشناس بازار مسکن در پایان سخنانش بیان کرد: این یکی از مهم ترین اقدامی است که رئیس جدید اتحادیه مشاوران املاک باید به آن توجه کند تا منشا تحولی در بخش ساخت و ساز و خرید و فروش ملک شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *