آیا هزینه تعمیر آسانسور مشمول ساکنان طبقه اول یا همکف می شود؟

تاریخ بروزرسانی : ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

وقتی آسانسور خراب می شود، معمولا ساکنان طبقات اول و همکف مدعی می شوند که هیچگاه از آسانسور استفاده نمی کنند و نباید پولی بابت تعمیر آن بدهند. اما آیا از نظر قانونی حرف آن‌ها درست است؟

آشنایی با قوانین: آسانسور قسمت مشترک یک ساختمان محسوب می شود که در زمان خرید یا اجاره خانه به آن توجه زیادی می شود. اما همین آسانسور که به عنوان رفاه حال ساکنین ساختمان احداث می شود گاهی اوقات می تواند دلیل اختلاف میان همسایگان شود.

وقتی آسانسور خراب می شود، معمولا ساکنان طبقات اول و همکف مدعی می شوند که هیچگاه از آسانسور استفاده نمی کنند و نباید پولی بابت تعمیر آن بدهند. اما آیا از نظر قانونی حرف آن‌ها درست است؟

یک حقوقدان به این سوال اینگونه پاسخ می‎دهد:

 

این سوال را به دو صورت می‌توان پاسخ داد: اگر هزینه‌های آسانسور در شارژ به صورت سرفصلی جدا آورده نشده باشد: مالک طبقه اول به هیچ عنوان نمی‌تواند از پرداخت هزینه‌های تعمیر آسانسور خودداری کند ولو اینکه از آسانسور استفاده نکند. زیرا اولا هزینه تعمیر آسانسور نباید به‌طور مجزا و مستقل، از تک‌تک واحدها اخذ شود بلکه از محل صندوق ساختمان باید پرداخت شود.

ثانیا، آسانسور و یا هر تاسیسات دیگری که در ساختمان نصب و تعبیه شده، جزو منصوبات ساختمان است و هزینه‌های تعمیر و نگهداری آنها به عهده مدیر ساختمان است.

بعضی از تاسیسات ممکن است مورد استفاده برخی واحدها و پاره‌ای از آن‌ها مورد استفاده بعضی دیگر نباشد. همچنانکه قسمت آخر ماده 4 قانون تملک آپارتمان‌ها می‌گوید پرداخت هزینه‌های مشترک اعم از اینکه ملک مورد استفاده قرار بگیرد یا نگیرد الزامی است.

امکان دارد هزینه‌های آسانسور تفکیک شده نسبت به کل هزینه‌های ساختمان باشد: که در این صورت ساکنین در مجمع عمومی می‌توانند فرمول و یا روش خاصی برای تقسیم هزینه‌های آسانسور تعیین کنند که فقط بر اساس این تصمیم هیئت مدیره است که می‌توان طبقه را در میزان شارژ هزینه‌های آسانسور دخیل کرد.

منیع: میزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *