هزینه‌ انجام تعمیرات ساختمان بر عهده مستاجر یا صاحب خانه؟!

تاریخ بروزرسانی : ۱۳ خرداد ۱۳۹۸

پرسش و پاسخ: اگر شما مالک یا مستاجر هستید، احتمالا تجربه خرابی در آپارتمان را داشته باشید که نیاز به تعمیر داشته‌اند. در واقع هر خانه و آپارتمانی ممکن است در طول سال به مشکلاتی بربخورد و نیاز به تعمیرات پیدا کند. در صورتیکه مالک خانه، در آن ملک سکونت نداشته باشد و ملک در اختیار مستاجر باشد، معمولا یکی از سوالاتی که پیش می‌آید در مورد نحوه پرداخت هزینه‌ها و مالکیت هزینه‌ انجام تعمیرات ساختمان است.

هزینه‌ انجام تعمیرات ساختمان

در واقع سوال اصلی این است، چه کسی مسئول پرداخت هزینه ها است یا اینکه کدام هزینه سهم مستاجر و کدامیک سهم صاحب خانه می‌باشد؟ این سوال گاهی به قدری چالش برانگیز می‌شود که دلیل مهمی برای ایجاد درگیری و بحث بین صاحب‌خانه و مستاجر می‌گردد. گرچه قانون به این موضوع اشاره نموده و پاسخ آن را مشخص کرده است. اما معمولا افراد و طرفین قرارداد از آن بی‌خبر هستند و یا حقوق خودشان و دیگران اهمیت زیادی برایشان ندارد، در نتیجه شاهد بروز اختلافات و درگیری بر سر این موضوع هستیم. ما در این مقاله از  ihome.ir قصد داریم در غالب سوالات متنوع شما عزیزان در این زمینه، کمی بیشتر در این باره صحبت کنیم  و شما را با “چگونگی تقسیم و پرداخت هزینه‌های ساختمای از سوی موجر و مستاجر” به خوبی آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

هزینه‌ انجام تعمیرات ساختمان

نظر قانون در مورد هزینه‌های تعمیرات چیست؟

ماده 486 قانون مدنی و همینطور قانون تملک آپارتمان‌ها به صورت اختصاصی به این مطلب پرداخته است. در ماده ۴۸۶ قانون مدنی آمده است «تعمیرات و کلیه مخارجی که در عین مستأجره برای امکان انتفاع از آن لازم است به عهده مالک است مگر آنکه شرط خلاف شده یا عرف بلد بر خلاف آن جاری باشد و همچنین است آلات و ادواتی که برای امکان انتفاع از عین مستأجره لازم می‌باشد.

هزینه‌ انجام تعمیرات ساختمان

همچنین قانون تملک آپارتمان‌ها بر این عقیده است که موجر وظیفه دارد ملک مورد اجاره را به همراه تمامی وسائل و امکاناتی که در قرارداد ذکر می‌گردد، سالم و بدون عیب به مستاجر تحویل دهد. پس از تحویل ملک و در مدت زمان قرارداد، چنانچه مشکلی برای ملک یا تاسیسات آن به ‌وجود بیاید، با توجه به کلی یا جزئی بودن تعمیرات، مستاجر یا موجر بایستی نسبت به پرداخت هزینه‌ها اقدام نماید. مطابق با قانون مذکور، وظیفه‌ی پرداخت هزینه‌ی تعمیرات اساسی و ضروری ساختمان با موجر است و هزینه تعمیرات جزئی که در ملک صورت می‌گیرد بر عهده‌ی مستاجر خواهد بود.

هزینه‌ انجام تعمیرات ساختمان

تعمیرات اساسی و تعمیرات جزئی شامل چه مواردی هستند؟

سوال اصلی که منشا به وجود آمدن اختلافات بین مستاجر و صاحب خانه است، اینست که تعمیرات اساسی و ضروری شامل چه تعمیراتی است و تعمیرات جزیی به چه بخش از تعمیرات اطلاق می‌گردد.

باید به اطلاعتان برسانیم که تعمیرات ضروری و اساسی صورت گرفته در ملک به قرار زیر است:

 • تعمیرات مربوط به تاسیسات مانند شوفاژ، آبگرمکن، پکیج، موتور خانه، تهویه و …
 • تعمیرات مربوط به اصل بنا مانند سقف خانه، حیاط، دیوار، در و پنجره، سرویس بهداشتی و …
 • تعمیرات مربوط لوله کشی آب و فاضلاب
 • تعمیرات مربوط به لوله کشی گاز
 • تعمیرات مربوط به آسانسور و همچنین در برقی پارکینگ
 • رنگ‌آمیزی و نقاشی ساختمان
 • تعمیرات مربوط به سیم‌کشی برق ساختمان
 • هزينه عوارض نوسازي شهرداري

هزینه‌ انجام تعمیرات ساختمان

و اما تعمیرات جزیی که پرداخت بر عهده‌ی مستاجر است، شامل چه مواردی می‌باشد:

 • تعویض لامپ‌های سوخته
 • تعویض و یا تعمیر قفل درب ها
 • نصب توری برای پنجره‌ها و درب
 • تعمیرات جزئی شیرهای آب مانند تعویض واشرها
 • سرویس کولر و تعویض پوشال‌ها
 • تعمیرات موردی کلید و پریز برق و تهویه سرویس بهداشتی
 • پرداخت عوارض سالانه پسماند شهرداري
 • همچنین جبران هر خرابی و خسارتی که مستاجر باعث آن شده باشد بر عهده‌ی مستاجر است، مانند شکستن شیشه یا آسیب وارد شدن به بخشی از ملک

هزینه‌ انجام تعمیرات ساختمان

 در صورت نیاز به تعمیر، وظیفه مستاجر و مالک چیست؟

پیش از پاسخ به این سوال توصیه کارشناسان ما این است که حتما هنگام عقد قرارداد صاحبخانه و مستاجر در مورد تعمیرات خانه و تاسیسات آن توافق کنند و مواردی را که در مورد هزینه‌ انجام تعمیرات ساختمان به توافق رسیده‌اند، در قرارداد ذکر کنند.

هزینه‌ انجام تعمیرات ساختمان

موضوعی که حتما مستاجران بایستی مدنظر قرار دهند، هماهنگی با صاحبخانه برای انجام تعمیرات است. بهتر است بدانید مستاجران در صورتی می‌توانند در مورد هزینه‌ی تعمیرات با صاحبخانه صحبت کنند و در واقع آن را مطالبه کنند که تعمیرات صورت گرفته با هماهنگی و اجازه از موجر انجام شده باشد. در نتیجه اگر مستاجر هستید فراموش نکنید؛ پیش از انجام هر کاری با صاحبخانه هماهنگ نمایید.

از سوی دیگر؛ صاحبان خانه موظف هستند در زمان مشخص پاسخگوی مستاجران باشند و نسبت به انجام تعمیرات اقدامات لازم را انجام دهند. اگر مستاجر هستید و در زمان نیاز به هماهنگی برای انجام تعمیرات نتوانستید با صاحب خانه صحبت کنید و در واقع پاسخگوی شما نبودند، بهتر است زمان تماس را مستند کنید و در صورتیکه خودتان مجبور به رفع خرابی و انجام تعمیرات شدید، تمامی فاکتورها را نگهداری کنید.

بیشتر بخوانید: هزینه‌های مشترک آپارتمان بر عهده مالک است یا مستاجر؟

هزینه‌ انجام تعمیرات ساختمان

اگر صاحب‌خانه هزینه‌های اساسی و اصلی را پرداخت نکند، وظیفه مستاجران چیست؟

در وهله‌ی اول توصیه می‌کنیم قبل از تحویل گرفتن خانه از صاحبخانه کلیه‌ی امکانات ملک و تاسیسات آن برای مثال کولر، شوفاژ، قفل‌ها، شیرهای آب و … را امتحان کنید و در صورتیکه مشکلی وجود دارد از صاحبخانه بخواهید نسبت به تعمیر آن اقدام کند یا از وضعیت آن یادداشت برداشته و به امضای موجر برسانید تا در زمان اتمام قرارداد و تحویل خانه به مشکلی برنخورید.

حال برگردیم به پاسخ مطرح شده در این بخش، در قسمت ابتدایی مقاله هزینه‌ انجام تعمیرات ساختمان اشاره کردیم که وظیفه‌ی پرداخت هزینه‌های اصلی و اساسی با صاحبان خانه است. در صورتیکه صاحبخانه زیر باز این هزینه نرود و از پرداخت آن ممانعت به عمل آورد، مستاجر بایستی به شورای حل اختلاف مراجعه کند و از ایشان شکایت کند. چنانچه بعد از مراجعه مستاجر به شورای حل اختلاف باز هم موجر حاضر به پرداخت هزینه‌های تعمیر نشود، مستاجر می‌تواند با حکم دادگاه و تحت نظارت دادگاه، اقدامات لازم برای تعمیرات را انجام دهد و هزینه‌های صورت گرفته را از اجاره بها کم کند. اگر ملک رهن کامل باشد و یا مستاجر نخواهد خودش از ابتدا هزینه را انجام دهد، دادگاه این حق را به ایشان می‌دهد که قرارداد فسخ گردد.

هزینه‌ انجام تعمیرات ساختمان

اگر مستاجر همکاری لازم جهت انجام تعمیرات را انجام ندهد، چه راهی وجود دارد؟

برای پاسخ به این سوال به سراغ قانون مالک و مستاجر رفته‌ایم، ماده 485 قانون مدنی در این باره صحبت کرده است و به موجب آن مستاجر نمي‌تواند مانع تعميرات شود، حتي اگر در مدت زمان تعمير نتواند از آپارتمانی که اجاره کرده است به صورت جزئي يا كلي استفاده كند. در این شرایط قانون برای مستاجر حق فسخ را در نظر گرفته است.

همچنین ماده 22 قانون روابط موجر و مستاجر به این موضوع اشاره کرده كه در چنين وضعيتي دادگاه از مستاجر تقاضا می‌کند تا در انجام تعمیرات همکاری لازم را انجام دهد و زمان مناسبي را به صاحبخانه جهت انجام تعميرات اعلام نماید. چنانچه مستاجر باز هم اجازه تعمیرات را ندهد، دادگاه می‌تواند جهت تخلیه ملک در مدت زمان مشخص حکم صادر نماید.

هزینه‌ انجام تعمیرات ساختمان

بهتر است بدانید در صورتیکه در نتیجه‌ی ممانعت مستاجران خسارتي به وجود آید، مسئولیت آن با مستاجر خواهد بود و درخواست‌های این‌گونه در خارج از نوبت و بدون رعايت تشريفات دادرسي رسيدگي مي‌شوند. ضمنا اگر صاحبخانه بخواهد از ملك خود بازديد كند تا در صورت نياز به تعميرات، اقدامات لازم را انجام دهد و مستاجر اجازه‌ی ورود و بازديد را به ایشان ندهد، صاحب‌خانه مي تواند به دادستانی مراجعه کند و از طريق ضابط قضايي به ملك موردنظر رفته و از آن بازديد به عمل آورد. شایان ذکر است که هرگونه ممانعت مستاجر، سرپيچي از دستور مقام قضايي محسوب شده و به تعقيب قضايي منجر خواهد گردید.

در پایان اگر این سوال برایتان پیش آمده که آیا صاحبخانه این اجازه را دارد که در  صورت ممانعت مستاجر اقدام به قطع انشعاب آب، گاز و برق کند یا خیر؟ پاسخ منفی است و به هیچ وجه این اجازه را ندارد.

بیشتر بخوانید: قوانین آپارتمان نشینی ، صفر تا صد آنچه در این زمینه باید بدانید!

حالا شما به ما بگویید:

اگر شما هم تجربه مفیدی از چگونگی و شرایط پرداخت هزینه‌های آپارتمان و حل مسائل مرتبط با چالش‌های پرداخت هزینه بین صاحبخانه و مستاجران دارید برای غنی تر شدن هر چه بیشتر این مطلب آن را از طریق دیدگاه های پایین همین مطلب با ما و سایر مخاطبان ihome.ir در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای راهنمای معاملات مسکن هستم.

در مطالب بعدی شما را با اسرار بیشتری از فرهنگ آپارتمان نشینی آشنا خواهیم کرد، پس برای اطلاع از جامع ترین اطلاعات و اخبار مسکن ایران و جهان چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

 نویسنده: مریم دهکانی | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *