هزینه‌های مشترک آپارتمان بر عهده مالک است یا مستاجر؟

تاریخ بروزرسانی : ۲۶ آذر ۱۳۹۷

پرسش و پاسخ: با رشد آپارتمان نشینی در کشور و همین طور بالاتر رفتن جمعیت معمولا مشکلات بسیاری در حوزه شهرنشینی پیش می آید که شاید با عدم آگاهی بتوان به آنها دامن زده و وضعیت را بدتر کرد. یکی از گسترده ترین مسائل و حواشی موجود در آپارتمان نشینی، مسائلی است که در حوزه مالک و مستاجر قرار می گیرد. از آن جا که امکان تقسیم وظایف و حقوق برای دو طرف کمی بحث برانگیز است معمولا این نوع از مشکلات در شهرها بسیار رایج هستند.

هزینه‌های مشترک آپارتمان

معمولا بسیاری از درگیری های موجود بین مالک و مستاجر در نتیجه عدم داشتن اطلاعات و آگاهی کافی در زمینه وظایف هر کدام از طرفین و قانون های مربوط به آنها است. به همین دلیل هم هست که در این مطلب از ihome.ir تصمیم داریم که به شفاف سازی یکی از بارزترین و مهم ترین اختلافات در این مبخث بپردازیم. هزینه های مشترک آپارتمان بر عهده مالک است یا مستاجر؟

هزینه‌های مشترک آپارتمان

اصول و مقررات آپارتمان نشینی

زمانی که چند واحد آپارتمان در یک مجتمع وجود داشته باشد به ناچار افراد باید برای جلوگیری از اعمال نظرهای شخصی و هم چنین ایجاد تنش و درگیری به سراغ قوانین و مقرراتی رفته و از آنها اطاعت نمایند. به همین دلیل هم هست که برای مجتمع ها و آپارتمان ها نیز مانند هر مجموعه دیگری که در آن افراد در تعامل با یکدیگر هستند قوانین و مقرراتی وضع شده است تا در نهایت در صورت بروز هرگونه اختلافی بتوان مسئله و مشکل را به راحتی و در کمترین زمان حل و فصل نمود.

هزینه‌های مشترک آپارتمان

قوانین عدم پرداخت هرینه های مشترک از جانب یک واحد

یکی از مسائلی که در قانون به آن پرداخته شده است موضوع قوانین عدم پرداخت هزینه های مشترک از جانب یک واحد است. در این زمینه بر اساس ماده 25 آیین نامه، هزینه های مشترک در یک مجتمع و آپارتمان عبارت هستند است:

  • هزینه های اداری و حق الزحمه مدیر یا مدیران
  • هزینه های لازم برای استفاده، حفظ و نگهداری عادی ساختمان و هم چنین تاسیسات و تجهیزات مربوط به آن

هزینه‌های مشترک آپارتمان

با توجه به این مسائل، هر آن چیزی که برای تداوم سکونت در یک ساختمان مورد نیاز است و هزینه هایی را بر عهده ساکنین و یا مالکین آن تحمیل می کند و هم چنین شامل قسمت های اختصاصی نمی شود می تواند در زمره هزینه های مشترک آپارتمان قرار بگیرد. برخی از این هزینه های مشترک می توانند شامل هزینه های مربوط به سرایدار، نگهبان، متصدی آسانسور، هزینه نگهداری تاسیسات، باغبان و تزئینات قسمت های مشترک شوند.

بیشتر بخوانید: وظایف مدیر ساختمان ، هر آنچه که در این باره باید بدانید!

هزینه‌های مشترک آپارتمان

هزینه های مشترک آپارتمان بر عهده مالک است یا مستاجر؟

در میان تمامی این مسائل با توجه به اینکه در بسیاری از آپارتمان ها افراد ساکن مالک نیستند و اجاره نشین به شمار می آیند چنین پرسش و مسئله ای مطرح می شود که هزینه های جاری ساختمان را می بایست به چه کسی سپرد و کدام یک از طرف مالک یا مستاجر باید آن را پرداخت نماید؟ این مسئله ای است که در غالب موارد باعث بروز درگیری میان طرفین مالک و مستاجر می گردد، در صورتی که با توجه به قانون و رعایت حقوق و وظایف می توان آنها را به راحتی حل و فصل کرد.

هزینه‌های مشترک آپارتمان

در این زمینه اولین چیزی که باید مد نظر قرار داد آن است که هزینه های مربوط به اصل ساختمان و هزینه های اساسی همیشه بر عهده مالک ساختمان است. برای مثال نفاشی کردن ساختمان، قیرگونی پشت بام و بازسازی ساختمان و مواردی از این قبیل در این دسته قرار می گیرند. با این وجود هزینه های جاری مانند پرداخت قبض های مختلف، باغچه و سرایدار و… بر عهده مستاجر است.

هزینه‌های مشترک آپارتمان

اگر به موجب اجاره نامه و یا قرارداد خصوصی پرداخت، هزینه های جاری بر عهده مالک باشد ولی وی آن را نپذیرد فرد مستاجر می تواند از محل مال الاجاره هزینه های مزبور را پرداخت نماید. این یعنی به جای آن که اجاره را به مالک بپردازد، آن را به مدیر ساختمان داده و بدهی واحد را تسویه نماید.

هزینه‌های مشترک آپارتمان

علاوه بر این اگر پرداخت هزینه های جاری مشترک بر عهده استفاده کنند باشد و از پرداخت آن استنکاف کند، مدیر و یا مدیران ساختمان می توانند علاوه بر آن که به استفاده کننده مراجعه نمایند به سراغ مالک اصلی آپارتمان نیز بروند. در چنین صورتی چان چه مالک هزینه ها را پرداخت کند می تواند از محل ودیعه نسبت به مبالعی که پرداخته به عنوان تسویه حساب با مستاجر برداشت کند. در چنین شرایطی این مسئله به خوبی برطرف شده و حل می گردد.

هزینه‌های مشترک آپارتمان

پرداخت خسارت های معمول و غیر معمول در آپارتمان

معمولا پرداخت خسارت های معمول و غیر معمول به فرد مستاجر نسبت داده می شود، ولی خسارت های معمول را در بیشتر موارد می توان از دوش مستاجر برداشت، مگر آن که در یک قرارداد بینابین مالک و مستاجر با هم به توافق برسند. خسارت های معمول که شامل استهلاک می شوند معمولا در موارد رایجی مثل خرابی شیر آب یا فرسوده شدن لوله های ساختمان و سیم کشی برق ها دیده می شوند که در استفاده معمول خود مالک نیز ممکن است اتفاق بیفتد و به همین دلیل نیز بر عهده مستاجر نیست.

در این میان می توان به خسارت های غیر معمول پرداخت. این نوع از خسارت ها که در واقع تقصیر مستاجر هستند و شامل اعمال و رفتارهایی می شود که مستاجر نباید انجام می داده، ولی انجام داده و باعث خسارت شده است. برای مثال بر اثر برخورد یک وسیله به یکی از قسمت های خانه قسمتی از آن دچار خرابی می شود، در چنین شرایطی فرد مستاجر مسئول به پرداخت هزینه های تعمیر آن خواهد بود.

هزینه‌های مشترک آپارتمان

با توجه به تمامی این مسائل بهتر است که افراد و طرفین مالک و مستاجر، هر دو با افزایش اطلاعات و آگاهی های خود، حقوق و وظایف خود و طرف مقابل را بدانند تا با رعایت آنها و توجه و احترام به قانون بتوانند درگیری ها و مشکلات موجود در این زمینه را به حداقل برسانند. طبیعتا این افزایش آگاهی و اطلاعات در تمامی بخش های موجود در زندگی شهری می تواند مسائل و مشکلات را در کمترین سطوح ممکن نگه دارد.

حالا شما به ما بگویید:

اگر شما هم تجربه مفیدی از قوانین مرتبط با آپارتمان و آپارتمان‌ نشینی دارید برای غنی تر شدن هر چه بیشتر این مطلب آن را از طریق دیدگاه های پایین همین مطلب با ما و سایر مخاطبان ihome.ir در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای راهنمای معاملات مسکن هستم.

در مطالب بعدی شما را با اسرار بیشتری از فرهنگ آپارتمان نشینی آشنا خواهیم کرد، پس برای اطلاع از جامع ترین اطلاعات و اخبار مسکن ایران و جهان چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

نویسنده: طلوع حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *