هجوم خودروها در روز هوای پاک (ویدیو)

تاریخ بروزرسانی : ۲۹ دی ۱۳۹۵

آلودگی‌ هوا، یکی از مظاهر زشت شهر تهران است که بخصوص در فصل سرما، چهره شهر را مخدوش کرده و اثرات مخربی بر سلامت جسم و روان شهروندان می‌گذارد. به مناسبت گرامیداشت 29 دی‌ماه، روز «هوای پاک»، ویدیویی از حجم تردد خودروها، که بیشتر آنها خودروهای تک سرنشین هستند، در یکی از تقاطع‌های معروف تهران تهیه کرده‌ایم.

به‌گزارش وبلاگ ihome.ir، براساس جدیدترین آمارها، به تنهایی در سال 1393 در شهر تهران 8 هزار و 158 تن به دلیل الودگی هوان جان باخته‌اند. بنابراین بی دلیل نیست وقتی سازمان بهداشت جهانی تهران را در بین ٣١ کلانشهر جهان، آلوده ترین شهر به لحاظ آلاینده ذرات معلق کوچک تر از ۲.۵میکرون اعلام می کند. بر اساس مطالعه ای که سازمان بهداشت جهانی در فاصله بین سال های ٢٠٠٨ تا ٢٠١٣ روی بیش از ١٥٠٠ شهر از ٩١ کشور جهان انجام داد و در آوریل ٢٠١٤ منتشر کرد تهران همچنین در بین ١٥٢٤ شهر مورد مطالعه، به لحاظ آلاینده ذرات معلق کوچک تر از ۲.۵ میکرون در رتبه ٣٥٤ قرار گرفت.

این آمار هولناک از سویی برای مسئولان یک هشدار جدی محسوب می‌شود و از سوی دیگر، تلنگری جدی برای بسیاری از ماست که حتی برای کوتاه‌ترین مسیر خود نیز از خودروهای شخصی و تک سرنشین استفاده می‌کنیم.

در این ویدیوی کوتاه، یک روز کامل را در یکی از تقاطع های نسبتا خلوت تهران به تصویر کشیده‌ایم تا ببینید در همین بخش کم ترافیک تهران نیز در روز چه حجم از خودرو تردد می‌کند و چه میزان آلاینده وارد هوا و در نهایت ریه‌های پدران، مادران، فرزندان و عزیزانمان می‌شود.

لطفا فردا قبل از استارت زدن خودروی شخصی کمی بیشتر فکر کنید!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *