چرا نگهداری حیوانات در مشاعات آپارتمان غیرمجاز است؟

تاریخ بروزرسانی : ۹ خرداد ۱۳۹۷

بر اساس تبصره ماده ۳ آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان‌ها، قرار دادن میز و صندلی و هر نوع اشیای دیگر همچنین نگهداری حیوانات در مشاعات آپارتمان‌ها مثل راه پله، پشت بام و پارکینگ ممنوع است.

آشنایی با قوانین: این روزها نگهداری حیوانات در آپارتمان ها رو به افزایش است به گونه ای که در برخی موارد باعث اختلاف میان ساکنان مجتمع می شود.

در خصوص نگه داری حیوانات در قسمت‌های اختصاصی (در داخل واحد آپارتمانی)، صرفا در صورتی که اقدام همسایه، نوعی تهدید علیه سلامت ساکنین باشد یا آنکه نگهداری حیوان سبب سلب آسایش همسایه‌ها شود، امکان شکایت وجود دارد. مانند آنکه در نیمه شب صدا‌های نامتعارف از حیوان ایجاد شود.

در این حالت اگر آپارتمان دارای مدیر ساختمان است، وی می‌تواند با در دست داشتن صورت جلسه‌ای که حاوی شرح موضوع مزاحمت ناشی از نگه داری حیوان است به دادسرای محل وقوع ملک خود مراجعه نموده و خواستار رسیدگی قضایی شود. در غیر این صورت، همسایه‌ها نیز می‌توانند راسا نسبت به پیگیری شکایت خود اقدام نمایند.

مراحل تنظیم شکایت در این زمینه چگونه است؟

 

مراحل پیگیری و شکایت به این شکل است که در ابتدا یک شکایت تنظیم و آن را در دادسرا مطرح می کند در ادامه دادسرا این شکایت نامه را به کلانتری ارجاع می دهد، کلانتری پس از تحقیقات و بررسی صحت موضوع، شخص نگه دارنده حیوان را فرا می خواند اگر فرد توجهی به این موضوع نکرد ، توسط کلانتری احضار خواهد شد و همراه با پرونده به دادسرا فرستاده می شود. دادسرا طبق شکایتی که از او شده برای شخص حکم صادر می کنند که حکم صادره گاهی یک سال زندان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *