نکات ریز خانه داری، این 13 وسیله را باید مرتب تمیز کنید!

تاریخ بروزرسانی : ۲۰ دی ۱۳۹۶

نکات ریز خانه داری را هر کسی نمی داند و معمولا به صورت تجربی به دست می آیند، این نکات ترفندهایی هستند که به شما کمک می کنند تا فرآیند خانه داری را با سرعت بیشتر و ساده تر انجام دهید، در این مطلب به 13 مورد از مهمترین آن ها اشاره می کنیم.

نکات خانه داری: در زمان تمیز کردن خانه، باید فضاهای معمول و مشخصی مانند صفحه کابینت، سینک ظرفشویی، دستشویی، وان حمام، زمین و سطوحی که گرد و غبار می گیرند را تمیز کنید. ولی باید بدانید که وسایل بسیار دیگری هم در خانه وجود دارند که باید تمیز شوند و البته اغلب این اتفاق نمی افتد! در این مطلب از ihome سیزده وسیله ای که باید مورد توجه قرار گیرد را به شما معرفی می کنیم، پس با ما همراه باشید.

نکات ریز خانه داری

تمیز کردن تشک تخت

تشک تخت خواب هم باید تمیز شده و حداقل سالی دو بار پشت و رو شود. همه آنچه نیاز دارید بک بوگیر مخصوص تشک و جارو کردن آن است. می توانید با دست هم سطح تشک را تمیز کرده و مطمئن شوید که ذرات گرد و غبار روی آنها باقی نمانده باشد.

نکات ریز خانه داری

شست و شوی بالشت تخت

بالشت هایی که برای خواب استفاده می کنید، چربی پوست و مو و همچنین ذرات گرد و غبار را جذب می کنند. تمیز کردن بالشت ها کار بسیار ساده ای است تا ذرات گرد و غبار را از بین ببرید. آنها را باید هر سه ماه یکبار تمیز کنید.

نکات ریز خانه داری

تمیز کردن اتوی لباس

جرم و گرد و غباری که روی کفه اتو قرار می گیرد، علاوه بر اینکه کارایی آن را کم می کنند، باعث آسیب رساندن به لباسها هم می شود. منافذ روی سطح اتو که عمل انتقال بخار به لباسها را انجام می دهد،ممکن است در اثر استفاده از این وسیله مسدود شود. خوب است که اتو را هر زمانی که حس کردید منافذ آن مسدود شده یا روی کفه اتو جرم یا مانند آن چسبیده است، تمیز کنید.

نکات ریز خانه داری

تمیز کردن ماشین لباسشویی

شاید فکر کنید که ماشین لباس شویی به دلیل اینکه خودش همه لباس ها را تمیز می کند، همیشه تمیز است. ولی این وسیله هم نیاز به تمیز شدن دارد. رطوبت، کپک، آلودگی و کثیفی های لباسهای شما می تواند به شکاف و منافذ ماشین لباسشویی سرایت کند. بنابراین ماشین لباسشویی خود را حداقل هر سه ماه یکبار تمیز کنید.

در ihome  بیشتر بخوانید: مراقبت از لباسشویی، 5 اشتباه که مرتکب می شویم!

نکات ریز خانه داری

تمیز کردن دستگاه قهوه ساز

دستگاه قهوه ساز منبع مغذی خوبی برای انواع قارچ یا کپک و باکتری ها است. شما می توانید این وسیله را به سادگی با چرخش دو تا سه بار سرکه به جای آب درون آن و استفاده از مسواک آغشته به سرکه برای پاکیزگی قسمت هایی که جرم گرفته است، تمیز کنید. تنها کافی است بعد از این تمیزکاری آن را به خوبی با آب بشویید تا قهوه ساز کامل تمیز شود. این وسیله باید هر ماه تمیز شود.

نکات ریز خانه داری

جرمگیری شیرآلات آشپزخانه

شیرآلات آشپزخانه بسیار کثیف می شوند و در بسیاری از موارد متوجه این آلودگی نمی شوید. به زیر شیر آشپزخانه نگاه کنید تا متوج کپک و رد آهک ایجاد شده روی سطح آن بشوید. اگر این جرم ها از بین نروند، می تواند وارد آب خارج شده از شیر شده و وارد غذا یا آب آشامیدنی تان شود. برای تمیز کردن شیر آشپزخانه، یک پارچه آغشته به سرکه را اطراف آن بکشید و آن را ببندید. 30 دقیقه صبر کنید و سپس آن را با اسفنج بمالید و آبکشی کنید. شیرآلات آشپزخانه را باید ماهی یکبار تمیز کنید.

نکات ریز خانه داری

نظافت تخته گوشت

تخته خردکن و تخته گوشت باکتری ها را جذب کرده و با گذشت زمان بو می گیرد. این سطح باید هر چند هفته یکبار تمیز شود. برای تمیز کردن تخته خرد کن، یک لیمو را نصف کرده و مقداری نمک را به کمک لیمو روی سطح تخته گوشت یا تخته خردکن بکشید. با این کار باقی مانده مواد غذایی از آن خارج شده و باکتری و بوی نامطبوع از بین می رود. آن را آبکشی کنید و کامل خشک کنید.

نکات ریز خانه داری

شست و شوی ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی هم مانند ماشین لباسشویی تصور می شود که به دلیل برخورد مدام با آب و مواد شوینده تمیز است و نیازی به تمیز شدن ندارد. باقی مانده مواد غذایی که وری ظرفهای کثیف وجود دارد، روی زهکش و آب فشان ها گیر کرده  و موجب قارچ و کپک می شود. ماشین ظرفشویی را باید هر ماه تمیز کنید تا واقعا ظرفهایتان تمیز شوند!

در ihome  بیشتر بخوانید: تمیز کردن ماشین ظرفشویی، تنها با یک فنجان سرکه!

نکات ریز خانه داری

تمیز کردن یخ ساز یخچال 

دستگاه یخ ساز رطوبت زیادی دارد و جایی که یخ و آب از آن خارج می شود، می تواند باعث به وجود آمدن قارچ شود. برای اینکه یخ ساز یا خروجی آب آشامیدنی یخچال را تمیز نگه دارید، از مسواک آغشته به سرکه استفاده کنید تا آن را هر ماه تمیز کنید. سپس آن را به خوبی با آب بشویید.

نکات ریز خانه داری

تمیز کردن طبقات فر

طبقاتی که درون فر وجود دارند، اغلب دارای مقداری از مواد غذایی هستند که برای پخت مورد استفاده قرار گرفته اند. بعد از چند ماه استفاده، این طبقات را تمیز کنید و غذای سوخته یا روغن ها را پاک کنید.

نکات ریز خانه داری

جرم گیری سردوش حمام

حمام فضای مناسبی برای رشد قارچ و کپک است و سر دوش هم از این قاعده مستثنی نیست. سر دوش کپک و قارچ را نگهداری می کند و همچنین منافذ آن ممکن است توسط آهک موجود در آب و همچنین باکتری ها مسدود شود. سردوش را ماهی یکبار با سرکه تمیز کنید.

نکات ریز خانه داری

شست و شوی پرده های کرکره ای

تمیز کردن هر چند ماه کرکره و پرده های چوبی، نه تنها آنها را از شکننده و بی دوام شدن حفظ می کند، بلکه ذرات آلرژی زا را هم تحت کنترل در می آورد. پرده و کرکره های چوبی را تمیز کنید تا گرد و غباری بر روی آنها وجود نداشته باشد.

نکات ریز خانه داری

تمیز کردن پنجره ها

یکی از وسایلی که در خانه های ما بسیار فراموش می شود پنجره ها هستند. شاید دلیل آن این باشد که در بیرون خانه قرار دارند. شیشه های کثیف پنجره معمولا در اثر آشغال و لکه ها، تار عنکبوت و حتی زنگ زدگی به این شکل در می آیند. پنجره ها را حداقل سالی دوبار تمیز کنید.

در مطالب بعدی شما را با نکات بیشتر خانه داری آشنا می کنیم، پس برای اطلاع از به روزترین ایده ها و نکات خانه داری چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

منبع: ehow | ترجمه شده در تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *