نکات دکوراسیونی ویژه مادران باردار!

تاریخ بروزرسانی : ۲۷ شهریور ۱۳۹۶

یکی از دغدغه‌های مادران در دوران بارداری انتخاب دکوراسیون مناسب برای اتاق نوزاد است تا خودشان و میهمان تازه در این بخش جدید خانه احساس آرامش و راحتی بیشتری داشته باشند. در صورتی که جزو مادران باردار هستید و بزودی عضو جدیدی به خانه شما اضافه می‌شود قبل از اینکه برای خرید لوازم ضروری تصمیم جدی بگیرید چند نکته دکوراسیونی در مورد اتاق نوزاد را بدانید تا با توجه به این نکات مهم از خریدهای اشتباهی پرهیز کنید و وسایل مناسبی را به اتاق نوزاد راه دهید.

تختی برای خودتان در نظر بگیرید

به گزارش مجله خبری ihome.ir به نقل از ایران بانو، هنگام تصمیم‌گیری در مورد چیدمان اتاق نوزاد قبل از اینکه همه فضا را با کمد و وسایل مختلف پر کنید به فکر این باشید که بعد از تولد نوزاد چطور می‌توانید آرامش بیشتری داشته باشید. یک پیشنهاد این است که در کنار تخت نوزاد، تخت ساده یا کاناپه‌ای که قابلیت تبدیل شدن به تخت را دارد برای خودتان در نظر بگیرید. این تدبیر در زمان مراقبت شبانه از نوزاد یا در مواقع بیماری او بسیار کارآمد خواهد بود. علاوه بر این سطح بسیار مناسبی را برای قرار دادن لباس‌های شسته شده کودک و تا کردن آنها در اختیارتان قرار می دهد، در صورتی که کودک بزرگ‌تری در خانه دارید او می‌تواند گاهی از این تخت استفاده کند و زمانی که شما در حال مراقبت از نوزاد هستید کودک بزرگ‌تر احساس دور افتادگی نمی‌کند.

وسایل با دوامی تهیه کنید

تا قبل از به دنیا آمدن کودک احتمالاً نمی‌دانید که قرار است کدام بخش از اتاق او بیشتر نامرتب و کثیف شود. از این‌رو به دنبال خرید وسایل با دوام و قابل شست‌ و شو باشید. بهتر است کف اتاق نوزاد کفپوش‌های چوبی با کیفیتی داشته باشد و روی آن یک فرش نرم و راحت قرار گیرد، اما در صورتی که تعویض کفپوش و خرید لمینیت‌هایی با کیفیت برایتان گران تمام می شود می‌توانید تمام کف اتاق را با موکت مرغوبی بپوشانید که قابلیت شست‌ و شو باشد.

کلاسیک باشید

استفاده از کاغذهای دیواری یا طرح‌های گرافیکی بزرگ که روی دیوار می‌چسبند یک راه بسیار خوب جهت اضافه کردن اشکال زیبا به اتاق نوزادان است. در صورتی که از کاغذ دیواری‌هایی با طرح‌های کلاسیک استفاده کنید و روی دیوار طاقچه‌هایی پر از اسباب بازی قرار دهید این طراحی داخلی تا چند سال برای نوزاد شما ماندگار است و لازم نیست با بزرگ شدن کودک به سرعت به فکر تغییر دکوراسیون باشید.

قرمز ممنوع است

نوزادان در ابتدای تولد در سراسر اتاقی که برایشان در نظر گرفته‌اید فقط رنگ‌های سیاه، سفید و خاکستری را جست‌ و جو می‌کنند. با رشد سلول‌های بینایی آنها رنگ قرمز را هم تشخیص می‌دهند. با وجود این رنگ قرمز را به دکوراسیون اتاق نوزاد راه ندهید؛ چرا که او فقط می‌تواند این رنگ را تشخیص دهد و اگر بیشتر وسایل اتاق قرمز باشند دچار سردرگمی می‌شود. استفاده از رنگ‌های ملایم تر مانند آبی آسمانی، سبز کمرنگ و صورتی انتخاب‌های مناسبی برای دکوراسیون اتاق کودک هستند و با چشم‌های کودک سازگاری بیشتری دارند.

آثار هنری خلاقانه‌ ایجاد کنید

اگر می‌خواهید در دکوراسیون اتاق کودک قاب‌های ارزان قیمتی داشته باشید و در عین حال رد پایی از کودکی خودتان در اتاق فرزندتان هم دیده شود یک پیشنهاد این است که نمونه‌هایی از صفحات یا جلد کتاب‌های قدیمی دوران کودکی تان را قاب کنید. 5 یا 6 عدد از این قاب‌های کوچک تهیه کرده و آنها را در یک یا دو ردیف کنار هم روی دیوار نصب کنید؛ با بزرگ شدن کودک و زمانی که او قادر به خواندن می‌شود، جذابیت این تابلوها برایش افزایش می‌یابد.

نظم دهنده‌های ساده‌ای داشته باشید

با بزرگ شدن کودک احتمال به هم ریختگی و آشفتگی در اتاق او بسیار زیاد است. از این‌رو از همان ابتدا نظم‌دهنده‌های زیادی را در گوشه و کنار اتاق قرار دهید تا قادر باشید اسباب بازی و لوازم کودک را به سرعت داخل آنها بگذارید و نابسامانی‌ها را در کمترین زمان ممکن از بین ببرید. در صورتی که دستی در خیاطی دارید می‌توانید چنین نظم دهنده‌ای را برای قرار دادن روی لبه تخت کودک یا سایر قسمت‌های اتاق تهیه کنید. بدین منظور پارچه‌هایی سبک و قابل شست‌وشو را در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *