نو کردن مبل کهنه، بارنگ گچ دکوراسیون خود را زیر و رو کنید!

نویسنده : ihome.ir | تاریخ انتشار : ۱۴ دی ۱۳۹۶

نو کردم مبل کهنه یکی از کارهایی است که همه ی ما تمایل داریم روش آن را بدانیم و با کمک آن چهره ی تازه ای به فضای داخلی خود ببخشیم و دکوراسیون منزلتان را زیر و رو کنیم، به همین منظور در این مطلب شما را با آموزش مرحله به مرحله رنگ کردن مبل در خانه آشنا کرده ایم. 

خودتان بسازید: آیا به دنبال روشی کم هزینه برای بازسازی مبلمان منزل خود هستید؟ باید بدانید که روش های مختلفی برای بازسازی و تغییر شکل مبلمان وجود دارد ولی اگر پارچه مبلمان سالم است و آسیب جدی ندیده است، می توانید با رنگ گچ چهره ای جدید به آن بدهید. این روش هم ممکن و هم ساده است، البته بسته به ابعاد مبلمان شما باید در انتهای مرحله صبر زیادی داشته باشید تا کامل خشک شود، پس با این مطلب از ihome همراه باشید.

نو کردن مبل کهنه

وسایل مورد نیاز برای نو کردن مبل کهنه :

  • رنگ گچ
  • قلموی رنگ
  • بطری اسپری
  • سنباده
  • واکس مبلمان

نو کردن مبل کهنه

مرحله اول: رنگ گچ را رقیق کرده و آن را تست کنید.

زمانی که از رنگ گچ روی پارچه استفاده می کنید، باید آن را با آب رقیق کنید تا پارچه رنگ را کامل جذب کند. میزان رقیق شدن رنگ به نوع رنگ اصلی، رنگدانه های درون رنگ و نوع پارچه شما بستگی دارد. پیشنهاد می شود به نسبت یک به یک رنگ و آب را با یکدیگر ترکیب کنید و سپس بخش کوچکی از مبل که در معرض دید قرار ندارد را تست کرده و اجازه دهید تا قبل از رنگ تمام مبل، خشک شده و نتیجه آن را ببینید.

نو کردن مبل کهنه

مرحله دوم: لایه اول را رنگ کنید.

در ابتدا یک لایه نازک از رنگ را روی پارچه بزنید تا زمانی که مطمئن شوید همه قسمت های پارچه رنگ را جذب کرده است. برای جذب بهتر لایه اول، در هر نوبت روی پارچه مبل یا صندلی را اسپری آب کنید. در این مرحله تمام سطح پارچه را کامل آبرسانی کنید ولی نیازی نیست غرق در آب شود.

نو کردن مبل کهنه

اگر می بینید که جذب رنگ به پارچه به سادگی صورت نمی گیرد، مجدد کمی آب به روی پارچه اسپری کنید. برای پوشش دهی بهتر روی سطح پارچه، از قلموی بزرگ برای قسمت های مسطح و از قلموی کوچک برای قسمت های باریک و کوچک استفاده کنید.

نکته: با استفاده از رنگ گچ روی انواع مختلف پارچه، نتیجه از پوشش ملایم تا پر رنگ متفاوت خواهد بود و این پوشش به میزان رقیق شدن رنگ، تعداد لایه های رنگ، و نوع پارچه بستگی دارد. به طور کلی اّب بیشتر و لایه کمتر باعث می شود بافت اصلی پارچه بیشتر حفظ شود.

نو کردن مبل کهنه

مرحله سوم: بگذارید رنگ کامل خشک شود.

بعد از اولین لایه رنگ، اجازه دهید کامل خشک شود. ممکن است یک روز زمان ببرد؛ این زمان بستگی به میران آب استفاده شده دارد. اگر لایه بسیار نازک و رقیق است، مطمئن شوید تمام سطح پارچه را پوشش بدهد چون این لایه است که تاثیر نهایی را می گذارد. این نکته را در نظر داشته باشید که نباید به اندازه ای رنگ را بزنید که از روی سطح پارچه سرازیر شود.

نو کردن مبل کهنه

مرحله چهارم: با ملایمت سمباده کشی کنید.

با یک سمباده ملایم، به آرامی تمام سطح پارچه را سمباده کشی کنید. مراقب باشید که رنگ را زیاد جدا نکنید؛ خصوصا در کوشه ها و لبه ها این احتمال وجود دارد. این کار باعث نرم شدن پارچه می شود. قبل از مرحله بعد، کامل گرد رنگ های سمباده کشی شده را پاک کنید.

نو کردن مبل کهنه

مرحله پنجم: اگر نیاز است مجدد رنگ بزنید.

مرحله 2 تا 4 را تا جایی تکرار کنید که به بافت و پوشش دلخواه تان برسید. بعد از لایه اول نیازی به اسپری آب نیست. همچنین رقیق شدن رنگ نیز ضروری نخواهد بود. سمباده کشی بعد از هر لایه رنگ را فراموش نکنید.

نو کردن مبل کهنه

مرحله ششم: از واکس کرمی استفاده کنید.

در نهایت، برای تثبیت شدن و محافظت از پارچه رنگ شده، پیشنهاد می شود لایه نازکی از واکس را با کمک قلمو روی مبلمان خود اضافه کنید.

نو کردن مبل کهنه

چند نکته برای نو کردن مبل کهنه

  1. در این روش فرآیند ابتدایی رنگ و مراحل آن را به شما آموزش داده ایم. این نکته را به خاطر داشته باشید که انواع مختلف پارچه مانند انواع مختلف تکنیک های رنگ و نقاشی، نتایج گوناگونی به جای می گذارند. پس به این نکته تا مرحله انتهایی توجه کنید. بهتر است که برای ذفعه اول یک بخش کوچکی از پارچه را امتحان کنید تا نتیجه نهایی را مشاهده کنید و اگر به خوبی انجام گرفت، تمام پارچه مبل را رنگ کنید.
  2. شاید ندانید چه تعداد لابه رنگ برای پوشش پارچه مبلمان شما نیاز است. این هم به نوع پارچه و بافتی که در نظر دارید، بستگی دارد. پارچه هایی که بافت بیشتری دارند، نیاز به لایه های کمتر و غلیظتری دارند که در جهات مختلف و یا به شکل دایره ای روی سطح پارچه کشیده شود.
  3. برای پارچه های بدون بافت و نرم تر، لایه های بیشتر و رقیقتر را در جهت مشابه رنگ بزنید.
  4. هرچند رنگ کردن پارچه های بافت داری مانند پشم و مخمل هم ممکن خواهد بود، ولی این روش برای پارچه های با بافت کمتر و بدون بافت بدون طرح و نقش، ساده تر بوده و زمان کمتری هم صرف می کند.

رنگ های گچی را از کجا بخریم؟

اگر قصد خرید اینترنتی رنگ های گچی و یا مولتی سورفیس را دارید می توانید به فروشگا های اینتزنتی مانند هنری، سحرشاپ و رنگ عتیق مراجعه کنید و رنگ مورد علاقه تان را همراه با سایر لوازم مورد نیازتان به سادگی خریداری کنید.

در مطالب بعدی آموزش های بیشتری برای ساختن وسایل خلاقانه در خانه به شما می دهیم، پس برای اطلاع از به روزترین ایده های خلاقانه و ساخت لوازم و وسایل بامزه چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

منبع: ehow | ترجمه شده در تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *