نورپردازی ساختمان، قوانین روشنایی دکوراسیون را بدانید!

تاریخ بروزرسانی : ۱۰ مرداد ۱۳۹۷

نورپردازی داخلی: اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی بی شک به اندازه ی اهمیت سبک دکوراسیون و به دنبال آن انتخاب مبلمان مناسب است. یکی از کاربردهای ابتدایی نور در خانه برای درک و دیدن اشیا است، اما از جنبه ی معماری کاربردهای بیشتر و حساس تری دارد که تا حد زیادی به فضای موجود شخصیت می بخشد. در این مطلب از ihome.ir  قصد داریم شما را با انواع نورپردازی ساختمان آشنا کنیم که با کمک آن ها می توانید جلوه ی فضای داخلی تان دو چندان کنید، پس با ما همراه باشید.

انواع نورپردازی ساختمان

نور به طور کلی به دو دسته ی نور طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند. نور طبیعی را می توان نسبتا غیر قابل کنترل دانست که تنها با کمک حائل هایی مثل پرده می توان در آن دخل و تصرف داشت، اما نورهای غیر طبیعی را می توان به چهار دسته اصلی زیر تقسیم کرد:

  • نورپردازی عمومی و گسترده
  • نورپردازی اداری یا وظیفه ای
  • نورپردازی متمرکز
  • نورپردازی دکوراتیو

نورپردازی ساختمان

نورپردازی عمومی و گسترده ساختمان

این نوع از نورپردازی ساختمان یکی از مهمترین و معمول ترین نورپردازی داخلی است که به صورت متداول در هر فضایی دیده می شود. نورپردازی عمومی برای دیدن اشیا و جزییات فضای داخلی مورد استفاده است. شدت و میزان تابش نور عمومی می تواند تا حد زیادی در احساس شما نسبت به فضای داخلی تان تاثیر گذار باشد؛ بنابراین می توانید بر حسب علاقه ی شخصی خودتان و کاربری فضای موجودتان از نورهای مهتابی و یا آفتابی با شدت های مختلف به صورت لوستر، دیوارکوب و یاتوکار استفاده کنید.

نورپردازی ساختمان

نورپردازی اداری یا وظیفه ای ساختمان

همان گونه که از نام این نوع نورپردازی ساختمان بر می آید از آن برای تمرکز بر روی فعلی استفاده می شود، به طور مثال در زمان مطالعه، آشپزی و یا انجام اموری که به نور و تمرکز بیشتری نیاز است. نورهای وظیفه ای بسیار کوچک تر و متمرکزتر از نورهای عمومی و گسترده اند و به عنوان نور کمکی و یا نور دوم مورد استفاده قرار می گیرند.

نورپردازی ساختمان

برای استفاده درست از نورهای وظیفه ای باید توجه داشته باشید که از آن به عنوان یک نور مکمل استفاده کنید؛ به طور مثال در فضای نسبتا کم نور نمی توانید تنها از نورهای اداری و محدود استفاده کنید، بلکه باید از آن ها در کنار نورهای عمومی استفاده کنید تا مفید باشند. برای استفاده از نورهای وظیفه ای می توانید از آباژورها و یا چراغ های رومیزی کمک بگیرد، همچنین برخی از هالوژن ها که در فضای بالایی جزیره و اپن آشپزخانه ها نصب می شوند حکم نورهای اداری را دارند.

نورپردازی متمرکز ساختمان

نورپردازی تاکیدی یکی از نورپردازی های مهم در دکوراسیون داخلی محسوب می شوند که به نورپردازی های نقطه ای و کانونی نیز معروف اند. این نوع از نورپردازی ها برای تاکید و ایجاد تمرکز بر روی برخی از جزییات و لوازم موجود درفضای داخلی مثل بوفه و کتابخانه، تابلو و کلکسیون ها و سایر جزییات خاص معماری داخلی استفاده می شود. با استفاد از نور های تاکیدی می توانید فضای خود را منحصر به فردتر به نمایش بگذارید. دیوارکوب ها، هالوژن هایی که به صورت تکی نورپاشی می کنند، برای ایجاد نورهای تمرکزی بسیار مناسب اند.

نورپردازی ساختمان

نورپردازی دکوراتیو ساختمان

این نوع از نورپردازی ساختمان صرفا جنبه زیبایی دارد و تاثیر چندانی در میزان شفافیت و وضوح تصویر یا به طور کلی تاثیری در فرآیند دیداری شما نخواهد داشت. از نورپردازی های دکوراتیو بیشتر برای ایجاد فضایی خاص و هنری استفاده می شود. نورپردازی های سقف های کاذب و یا نورپردازی های کف ورودی ها از جمله نورهای دکوراتیو هستند که می توانند ظاهر فضای شما را دگرگون کنند.

برای اطلاع از به روزترین ایده های طراحی و دکوراسیون داخلی چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

نویسنده: ثمینا فراهانی | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *