نمای کامپوزیت ساختمان‌ ، از این نمای پرطرفدار چه می دانید؟!

تاریخ بروزرسانی : ۱۳ آبان ۱۳۹۷

دکوراسیون خارجی:  در معماری و ساختمان سازی مدرن استفاده از متریال و مصالح جدید، همیشه جذابیت خاصی ایجاد می کند که به گونه ای می توان این مصالح را معرف دوره خاصی از معماری دانست. عصر مدرنیسم! یکی از مصالح جدید که به عنوان نمای ساختمان به کار برده می شود، نمای کامپوزیت است که زیبایی و ایمنی بالایی دارد. این متریال که نمایی آلومینیومی به ساختمان یا فضای داخلی می دهد، ویژگی ها و خصوصیات متفاوتی دارد که می تواند برتری آن را در برابر دیگر مصالح نشان دهد و یا معایبش شما را از استفاده آن منع کند.ihome.ir  در این مطلب به توصیف کامل نمای کامپوزیت ساختمان می پردازد:

نماي کامپوزيت ساختمان‌

نمای کامپوزیت ساختمان چیست؟

در این نمای ساختمان از ورق های کامپوزیت آلومینیومی استفاده می شود. این متریال اولین بار در کشور آلمان ابداع شده و مورد استفاده قرار گرفته است. پوشش نهایی بنا که به چشم بیننده می خورد، پنل های کوچک یا بزرگ آلومینیوم هستند که اغلب ضخامتی بین 3 تا 6 میلی متر و به طور میانگین 4 میلی متر دارند. این پنل شامل دو لایه ورق آلومینیوم، در هسته درونی حاوی پلی اتیلن، پلاستیک فشرده یا مواد معدنی ضد حریق، و در لایه بیرونی از رزین PVDF ساخته شده اند. عرض و طول ورقه ها متغیر است.

نماي کامپوزيت ساختمان‌

نمای کامپوزیت در نمای بیرونی ساختمان ها و در دیواره های داخلی و سقف ها، در طراحی داخلی فروشگاه ها، اماکن بهداشتی و جایگاه های سوخت به کار برده می شود. با توجه به نوع کاربرد که می تواند در نمای بیرونی یا فضای داخلی باشد، ویؤگی های مختلفی از این ورقه های کامپوزیت باید مد نظر قرار گیرد که در انواع مختلف آنها دیده می شود. با شناخت بیشتر معایب و مزایای آن می توانید شناخت کاملتری از نمای کامپوزیت به دست آورید:

نماي کامپوزيت ساختمان‌

مزایای نمای کامپوزیت

 1. سبکی: یکی از مهمترین مزیت های این متریال پایین بودن وزن و سبکی آن است، به این صورت که هر واحد سطح آن یعنی هر متر مربع وزنی بین 5 تا 8 کیلوگرم دارد. این در حالی است که مصالحی مانند سنگ و شیشه وزن بسیار بیشتری را به ساختمان اعمال می کنند. نمای کامپوزیت از سنگ گرانیت حدود 90 درصد، از سیمان 85 درصد، از شیشه 75 درصد و از وزرق معمولی 50 در صد سبکتر است.
 2. عایق صوتی: نمای کامپوزیت عایق صوتی است، فضای خالی که پشت لایه های آن به وجود می آید، حالت آکوستیک به وجود می آورد.
 3. شکل پذیری: در این متریال می توان با استفاده از ابزار مخصوص زاویه ایجاد کرد.
 4. عدم ورود آب به ساختمان
 5. عملکرد غیر وابسته در برابر زلزله
 6. تنوع رنگ
 7. مقاوم در برابر حریق
 8. نصب آسان، راحتی مونتاژ و نگهداری
 9. قابلیت در برگیری تاسیساتی مانند چراغ
 10. قابل شستشو
 11. مقاومت بالا در برابر خورشید، اشعه ماورای بنفش و باران های اسیدی

نماي کامپوزيت ساختمان‌

معایب نمای کامپوزیت

 1. هزینه بالا: نمای کامپوزیت ساختمان‌ علاوه بر نیاز به زیرکاری که هزینه را افزایش می دهد، به دلیل استفاده از مواد پلی اتیلنی قیمت تمام شده را افزایش می دهد و صرفه اقتصادی ندارد.
 2. استحکام کم در برابر باد و طوفان
 3. مقاومت کم در برابر ضربه
 4. نیاز به نصاب و متخصص

نماي کامپوزيت ساختمان‌

انواع کامپوزیت

 • آلومینیوم کامپوزیت پنل: این نوع کامپوزیت معمولی از چند لایه مختلف به همراه آلومینیوم نشکیل شده است. هسته مرکزی لایه ها پلی اتیلن است و دو لایه آلومینیوم روکش شده هسته را در بر گرفته اند. چسباندن لایه ها به هسته با استفاده از واکنش های شیمیایی و فیزیکی انجام می شود و آنها را مقاوم می کند.
 • آلومینیوم کامپوزیت پنل نانو: این متریال با نام  Aluminum Composite Panel Nano و نام مختصر  PVDF، خواص دیگری شامل ضد آلایندگی، مقاومت در برابر حریق و استحکام بالا دارد و در برابر مواد اسیدی و قلیایی مقاوم است. این ورقه های نانو می توانند خود را تمیز نگه دارند و برای ساختمان های بلندی که انکان تمیز کردن نما وجود ندارد، مناسب است.

نماي کامپوزيت ساختمان‌

 • آلومینیوم کامپوزیت پنل رنگی: در این پنل ها سطح بین ورقه ها توسط رنگ براقی پوشانده شده است که طیف رنگی ایجاد می کند. ورق ها پوششی به نام اسپکترا، چند لایه رنگی و یک پوشش درخششی بالا دارند. این ویژگی باعث می شود با توجه به زاویه تابش خورشید، رنگ های مختلفی به چشم آید.
 • آلومینیوم کامپوزیت پنل ضد باکتری: تفاوتی که این پنل با دیگر پنل های کامپوزیتی دارد این است که هسته از جنس پلی اتیلنی آن وزن مخصوص کم و ضد آلاینده دارد و با تکنولوژی پیشرفته بین دو ورق آلومینیوم ساخته می شود. رنگ ضد باکتری به کار رفته روی سطوح ورق، برای محافظت محیط هایی مانند اتاق عمل و مراکز بهداشتی و آزمایشگاه ها مناسب است و ظاهر زیبایی به پنل می بخشد.

نماي کامپوزيت ساختمان‌

 • آلومینیوم کامپوزیت پنل ضد حریق: در این نوع از ورق ها هسته درونی از جنس پلاستیک نسوز است که دارای دو لایه ورق آلومینیومی نیز هست. در هسته درونی مواد ضد آتش وجود دارد که باعث می شود در برابر حریق مقاوم شود و به سختی آتش بگیرد. نکته مثبت در مورد مواد ضد آتش این است که از خود گاز مضری متصاعد نمی کنند و موجب آلودگی محیط زیست نمی شود. تمام مواد به کار رفته در این ورق ها بدون CFC هستند.
 • آلومینیوم کامپوزیت با پوشش خشدار: در این پنل لایه ها مقاوم به خوردگی هستند و هسته پلی اتیلنی آنها را به هم متصل می کند. پوشش به شکل خشدار است و ظاهری زیبا و مدرن به وجود می آورد که برای نمای خارجی و فضای داخلی مناسب می شود. این خش ها با روش آنودایز یا اکسیداسیون اندیک ایجاد می شود.

نماي کامپوزيت ساختمان‌

 • ورق آلومینیوم کامپوزیت با طرح سنگ: در ساخت و تولید این ورقه ها فناوری پیشرفته ای به کار برده شده است. این نما که شبیه به سنگ ساخته می شوند، نسبت به سنگ واقعی وزن پایینتری دارند و ایمنی بیشتری در برابر زلزله ایجاد می کنند. در این مدل از ورقه ها پوشش سه لایه رنگی با طرح سنگ روی سطح آلومینیوم لمینیت می شود.
 • نمای کامپوزیت ساختمان طرح چوب: این ورق ها در پوشش بیرونی دارای طرح و رنگ چوب هستند که گرمی خاصی به نمای بیرونی ساختمان یا فضای داخلی می دهند. طرح های چوب با روش آنودایز روی ورق آلومینیوم به وجود می آید.

برای اطلاع از به روزترین ایده های طراحی و دکوراسیون داخلی و تزیینات فضای بیرونی منزل چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

نویسنده: صدف حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *