نمای آجری مدرن ، خانه مازیار در رویان همتا ندارد!

تاریخ بروزرسانی : ۴ تیر ۱۳۹۸

معماری: نقشی از آجر بر دل خانه ای از جنس شیشه! خانه آجری مازیار که با مساحت 210 مترمربع توسط گروه معماری نقش خاک طراحی شده است، این روزها بسیار توجهات را به خود جلب کرده است. در واقع این پروژه که در رویان قرار گرفته است به خوبی توانسته است ترکیبی هماهنگ از کنار هم گیری متریال های قدیمی و جدید را به معرض نمایش قرار دهد. این مطلب از ihome.ir شما را با این پروژه منحصر به فرد بیشتر آشنا خواهد کرد. با ما همراه شوید تا نمای آجری مدرن را در خانه مازیار بررسی کنیم!

نمای آجری مدرن

مشخصات کلی پروژه خانه آجری مازیار

 • نام پروژه: خانه آجری مازیار
 • موقعیت: شهرستان رویان، ایران
 • دفتر معماری: گروه معماری نقش خاک
 • معماران مسئول: فريد ابراهیمی، حسین شایگان
 • تیم طراحی: گروه معماری نقش خاک
 • کاربری: مسکونی
 • مساحت: 210 مترمربع
 • سال ساخت: 2017
 • مهندسان: پدرام شایگان، شیدا کوهستان
 • کارفرما: امید شایگان
 • عکاس: وحید جودی

نمای آجری مدرن

ایده های طراحی خانه آجری مازیار

خانه آجری مازیار با مساحت 250 متر مربع در یک مجتمع ساحلی با مالکان مختلف و زمین های خالی از بنا در شهر «رویان» واقع شده است. کارفرما، به عنوان یکی از صاحبان اصلی، به دنبال یک طرح برای ایجاد الگو و پس زمینه در مجموعه بود. یک زمین در نزدیکی ورودی مجتمع اختصاص داده شده بود که نه تنها جهت ارائه کارکردهای موردنظر بلکه به عنوان یک ویلای اقامت فصلی و یک مدل برای ساختار آینده این مجتمع و نیز نشان دادن علاقه کارفرما در استفاده از آجر در قسمت جلویی مجموعه همانند نمای آجری مدرن بود.

نمای آجری مدرن

با توجه به سابقه همکاری تیم طراحی با کارفرما در ساخت پروژه های روستایی؛ این بار، کارفرما به دنبال ترکیبی جدید از مواد مانند آجر، فلز، چوب و شیشه بود. کارفرما خواستار نمایش یک ساختمان منحصر به فرد و قابل گسترش در ورودی مجتمع با قطعاتی از مواد همانند آجر بود.

نمای آجری مدرن

روند طراحی خانه آجری مازیار

در ابتدا، لکه گذاری اصلی ساختمان با جداسازی عملکردهای خصوصی و عمومی روی داد که یک پل آنها را به هم متصل می کرد و با قرار دادن ویدهایی در اتاق نشیمن اصلی و نیز اختصاص یک تراس روی سقف به دلیل کمبود فضا در زمین ایجاد شد.

نمای آجری مدرن
سپس، نمای آجری مدرن با بافت شیشه ای بزرگ پوشانده گشت تا بیشترین ارتباط بین داخل و خارج را ایجاد کرده و هم چنین دید، نور و شفافیت را فراهم آورد.
در ادامه اجرای نمای آجری مدرن تیم طراحی با افزودن بافت آجری به شیشه به تعدیل شفافیت و هماهنگی در نمای ساختمان دست یافت.

با استفاده از تکنیک های خشکه چینی و مهار پوسته های آجری بر سازه اصلی امکان نصب آجرهای سنگین بر روی شیشه مهیا گشت و بدین ترتیب در کنار تظاهر به معلق بودن آجرها بر روی نمای شیشه ای، خلق فضاهای مختلف داخلی و خارجی، بازی با نور و سایه ایجاد شد.  در حقیقت این کار سبب شد تا چالشی در ذهن بیننده پیرو مفهوم سبکی و سنگینی رخ داده و او را به تماشا و تحسین ساختمان وا دارد.

نمای آجری مدرن

از طرفی ارتباط بین داخل و بیرون نیز به عنوان یک موضوع در طراحی در نظر گرفته شد؛ به دلیل شفافیت ساختمان، با تکیه بر متریالی همانند چوب، سنگ و آهن، تیم طراحی بر آن شد تا ترکیب مناسبی بین متریال داخل و خارج فضا فراهم آورد. علاوه بر این، از عناصری همانند شومینه ها و پله ها برای ایجاد ارتباط بصری مناسب سود برده شد.

نمای آجری مدرن

نمای آجری مدرن

نمای آجری مدرن

بررسی پلان و مقطع خانه آجری مازیار

اگر شما هم از مشاهده ی یکی از بهترین و جدیدترین خانه های طراحی شده در رویان با نمای آجری مدرن، توسط گروه معماری نقش خاک ، تحت عنوان خانه آجری مازیار، لذت برده اید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این پروژه منحصر به فرد و خاص آشنا شوید.

گالری تصاویر پروژه خانه آجری مازیار

اگر شما هم دوست دارید با طراحی های برجسته و معماری ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

 

منبع: archdaily | مترجم : مهزاد پوررکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

یک دیدگاه در “نمای آجری مدرن ، خانه مازیار در رویان همتا ندارد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *