نظم عمومی ساختمان ، قوانین چالشی‌ترین مساله آپارتمان نشینان!

تاریخ بروزرسانی : ۱۳ خرداد ۱۳۹۸

پرسش و پاسخ: یکی از دغدغه‌های آپارتمان‌نشینان، عدم رعایت نظافت و نظم عمومی توسط ساکنین است. موضوعی که اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست و در برقراری آرامش محل زندگی نقش به سزایی ایفا می‌کند. با توجه به اینکه غالب افراد از قوانین وضع شده در این مورد بیخبر هستند، معمولا اختلافاتی به وجود می‌آید و باعث ناراحتی ساکنان آپارتمان‌ها میشود، در حالیکه اطلاع از قوانین موجود کمک می‌کند افراد از حقوق خود و دیگران مطلع شوند و به آن احترام بگذارند. ما در این مقاله از  ihome.ir قصد داریم در غالب سوالات متنوع شما عزیزان در این زمینه، کمی بیشتر در این باره صحبت کنیم  و شما را با “قوانین مرتبط با نظم عمومی ساختمان ” به خوبی آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

نظم عمومی ساختمان

آیا می‌توان از قسمت‌های مشترک ساختمان، استفاده شخصی کرد؟

ماده 47 به این پرسش پاسخ داده است، در این ماده می‌خوانیم که قرار دادن اشیاء اضافی مانند میز و صندلی و هر شی دیگری در قسمت‌های مشترک ساختمان و پارکینگ اختصاصی ممنوع است. همچنین باید بدانید که نگهداری حیوانات مانند سگ، گربه، مرغ و خروس در قسمت‌‌های ذکر شده و بصورت کلی در کلیه‌ی قسمت‌های آپارتمان غیرقانونی می‌باشد.

نظم عمومی ساختمان

بسیاری از شما احتمالا این تجربه را داشته‌اید که همسایه‌ی شما با قراردادن کفش یا جاکفشی در راهرو اسباب اذیت شما را فراهم کرده باشد، یا با قرار دادن زباله‌ها موجب آزردگی شما و سایر همسایه‌ها شده باشد. حال بیایید ببینیم قانون چه نظری در این باره دارد. درماده ۴۸ عنوان شده است که قراردادن کفش، دمپایی و جا کفشی در پشت درب آپارتمان و در محوطه راهروها ممنوع است و ساکنین بایستی به این موضوع توجه داشته باشند و نظم عمومی ساختمان را از بین نبرند.

نظم عمومی ساختمان

ضمن اینکه ماده 51 به صورت اختصاصی به این مورد اشاره کرده است که گذاشتن کیسه زباله و سطل آشغال در پشت درب آپارتمان، ریختن زباله و آشغال در حیاط و راهروها ممنوع است. همچنین بهتر است بدانید که اگر واحدی تصمیم بگیرد شکل و رنگ درب آپارتمان را بصورتیکه باعث ناهماهنگی واحدها شود، تغییر دهد؛ ماده 49 قانون تملک آپارتمان‌ها او را از اینکار منع خواهد کرد و افراد باید بدانند این کار هیچ توجیه قانونی ندارد.

بیشتر بخوانید: وظایف سرایدار آپارتمان ، آشنایی با بایدها و نبایدهای این حرفه!

نظم عمومی ساختمان

باید‌ها و نبایدهای پارکینگ و انباری در آپارتمان به چه صورتی است؟

ماده 52 قانون تملک آپارتمان‌ها در رابطه با نظم عمومی ساختمان عنوان می‌کند که هر یک از واحدهای ساختمان فقط و فقط دارای یک پارکینگ بوده و طبیعتا اجازه‌ی پارک یک خودرو را دارند که محل آن در صورت مجلس تفکیکی ساختمان معین گردیده است و در ساختمان نیز با نصب پلاک مشخص شده است. همچنین آپارتمان‌نشینان بایستی بدانند که پارک خودرو در محلی غیر از پارکینگ اختصاصی هر واحد و همچنین پارک خودرو در محل‌های مشاع درون پارکینگ که به منظور راحتی تردّد و دور زدن خودروها در نظر گرفته شده، غیرقانونی است.

مورد بعدی که قرار است قوانین مرتبط با آنرا بخوانیم، انباری است. ماده 53 در اینباره عنوان کرده است که هر یک از واحدهای ساختمان فقط و فقط یک واحد انباری داشته که محل آن در صورت مجلس تفکیکی ساختمان مشخص شده و در زیرزمین ساختمان نیز با پلاک‌گذاری شده است. بدیهی است که گذاشتن هر نوع وسیله‌ای در فضایی غیر از انباری اختصاصی هر واحد و همچنین در پارکینگ و مشاعات عمومی غیرقانونی می‌باشد.

بهتر است بدانید با توجه به ماده 54 قانون تملک آپارتمان‌ها در رابطه با نظم عمومی ساختمان ، انباری مشخص شده در صورت­مجلس تفکیکی ساختمان با شماره ۹ به عنوان محل مشاع متعلق به کلیه واحدهای ساختمان بوده و مختص استفاده ورزشی و یا استفاده به طریقی که مجمع عمومی معین می­نماید می­باشد. ترتیب استفاده از این محل تابع مصوبات مجمع خواهد بود.

ضمنا انباری واقع در زیر پله زیر زمین محل قرار دادن وسائل سرایدار است و فضاهای اضافی مانند اتاقک آسانسور در پشت­بام و اتاق تاسیسات در پارکینگ صرفاً برای گذاشتن وسایل مرتبط با ساختمان میباشد.

نظم عمومی ساختمان

اخرین قانونی که در موزد پارکینگ در این بخش به اطلاعتان می‌رسانیم در مورد امکان استفاده از پارکینگ جهت برگزاری مجالس شخصی ساکنین است. ماده 60 اشاره کرده که استفاده از پارکینگ جهت برگزاری مجالس اختصاصی ساکنین صرفاً با اجازه مدیر و کسب رضایت تمامی ساکنین امکان­پذیر خواهد بود. در این­صورت جهت جبران هزینه­های تحمیلی به ساختمان لازم است معادل چهار ماه شارژ به صندوق پرداخت گردد. ناگفته نماند که در تبصره ۸ داریم؛ برگزاری مجمع عمومی ساختمان در محل پارکینگ از ماده فوق مستثنی است.

بیشتر بخوانید: قوانین آپارتمان نشینی ، صفر تا صد آنچه در این زمینه باید بدانید!

نظم عمومی ساختمان

موارد غیرقانونی استفاده از آسانسور به چه صورت است؟

طبق ماده 56 در رابطه با نظم عمومی ساختمان ، اسباب­کشی و حمل مصالح ساختمانی و نخاله­های ناشی از تعمیرات با آسانسور ممنوع بوده و سرایدار یا مدیر ساختمان بایستی در صورت مشاهد‌ی چنین موردی با افراد برخورد نموده و اجازه‌ی ادامه کار را ندهد.

نظم عمومی ساختمان

در ادامه‌ی این یادداشت سایر قوانین مرتبط با نظم عمومی که سوال بسیاری از شماست، آورده شده است:

 •  اگر شما هم این سوال برایتان پیش آمده که آیا می‌توان از برق عمومی استفاده‌ی اختصاصی کرد؟ جواب این سوال با توجه به ماده ۵۷ منفی است و استفاده اختصاصی از برق عمومی به هر منظور، میزان و مدّتی ممنوع بوده و سرایدار یا مدیر ساختمان مکلّف به ممانعت از انجام این عمل است.
 •  یکی از مواردی که ممکن است برای ساکنان آپارتمان پیش آید، انجام تعمیرات تعمیرات و بنایی است. در این مواقع لازم است هماهنگی‌های لازم با سرایدار برای نظافت انجام گردد. فراموش نکنید که پرداخت حق الزحمه سرایدار بر عهده‌ی واحد مذکور است.

نظم عمومی ساختمان

 •  یکی از بحث برانگیزترین موردهای زندگی آپارتمان‌نشینی، بحث بر سر ایجاد سروصدا در ساعت پایانی شب است. باید به اطلاعتان برسانیم ماده ۵۹ در اینباره اعلام کرده است که در میهمانی‌های شب‌های غیر تعطیل بعد از ساعت ۲۲ و در شبهای تعطیل بعد از ساعت ۲۴ رعایت سکوت کامل ساختمان (چه از جهت صدای میهمانان و چه از لحاظ صدای موسیقی) الزامی است.
 • اگر واحدی با قراردادن وسیله در پشت بام باعث آسیب رساندن به پوشش عایق کف پشت­بام (ایزوگام) گردد، جبران هزینه­های تعمیرات بر عهده واحد آسیب زننده است.

نظم عمومی ساختمان

 • مورد بعدی در مورد که ماده ۶۲ در رابطه با نظم عمومی ساختمان به آن اشاره شده ، زمان بازنمودن و بستن شیرهای رادیاتور در شوفاژخانه است که به ترتیب ۲۰ مهر هر سال و ۲۰ فروردین ماه برای آن تعیین شده است. تغییر این زمان بر اساس درجه حرارت هوا بر عهده مدیر ساختمان  است.

حالا شما به ما بگویید:

اگر شما هم تجربه مفیدی از چگونگی و شرایط پرداخت هزینه‌های آپارتمان و حل مسائل مرتبط با چالش‌های پرداخت هزینه بین صاحبخانه و مستاجران دارید برای غنی تر شدن هر چه بیشتر این مطلب آن را از طریق دیدگاه های پایین همین مطلب با ما و سایر مخاطبان ihome.ir در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای راهنمای معاملات مسکن هستم.

در مطالب بعدی شما را با اسرار بیشتری از فرهنگ آپارتمان نشینی آشنا خواهیم کرد، پس برای اطلاع از جامع ترین اطلاعات و اخبار مسکن ایران و جهان چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

 نویسنده: مریم دهکانی | تحریریه وبسایت ihome.ir

یک دیدگاه در “نظم عمومی ساختمان ، قوانین چالشی‌ترین مساله آپارتمان نشینان!

 1. کاوه قرشی

  یکی از مالکین در برج مسکونی علیرغم تذکرات مکرر توسط مالک دیگر ساکن در همان طبقه و همچنین تذکرات مدیران قبلی و کنونی ساختمان درخصوص باز نگذاشتن در راه پله اضطراری(در دودبند) متاسفانه همچنان اصرار به باز گذاشتن در فوق الذکر مینماید که در موارد زیادی نیز بوی سوخت ماشینهایی که در پارکینگ تردد دارند نیز از در وارد محوطه لابی این طبقه میگردد.چه میتوان کرد؟
  سپاس

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *