نرخ آپارتمان هایی که زیر قیمت منطقه ای است

تاریخ بروزرسانی : ۲۳ آذر ۱۳۹۵

با وجود اینکه قیمت هر واحد آپارتمان در هر منطقه مشخص است اما فروشندگانی هستند که به دلیل نیاز مالی و کسادی بازار ملک خود را زیر قیمت منطقه می فروشند.

به گزارش وبلاگ ihome.ir، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، بازار خرید و فروش مسکن طی چند سال گذشته با رکود مواجه شده و با وجود اینکه طبق آمار میزان معاملات در چند ماه اخیر رشد داشته اما هنوز آنطور که باید رونق نیافته است ؛ البته طبق روال هر سال، بهترین فصل جابه جایی افراد ، تابستان محسوب می شود و در حال حاضر متقاضیان خرید و فروش به طور معمول کمتر شده اند.

آخرین گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در آبان ماه سال جاری حاکی از آن است که تعداد آپارتمان های مسکونی شهر تهران نسبت به آبان ماه سال گذشته و مهرماه سال جاری به ترتیب ۲۱,۲ و ۴.۱ درصد رشد را تجربه کرده و به رقم ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی رسیده است.

بر اساس این گزارش بیشترین واحد های معامله شده به واحدهای تا ۵ سال ساخت اختصاص یافته که سهم ۵۲,۲ درصدی را از معاملات مسکن شهر تهران را ازآن خود کرده است؛ پس آپارتمان های تا پنج سال ساخت، واحد های مسکونی بین ۱۱ تا ۱۵ سال ساخت با ۱۷.۱ درصد بیشترین میزان معاملات بازار مسکن را تجربه کرده است.tehran-1

همچنین بیشترین میزان معاملات بر حسب مناطق ۲۲ گانه استان تهران منطقه ۵ با تخصیص ۱۶,۴ درصد و پس از آن منطقه ۴ با ۱۱.۶ درصد بیشترین میزان معاملات را بر اساس مناطق به خود اختصاص داده است.

تغییرات قیمت و معاملات بازار مسکن

طبق بررسی های انجام شده از بنگاه های معاملات ملکی متوسط قیمت هر متر مربع زیر بنای واحد مسکونی ۴۴ میلیون و ۱۰۰ هزار ریال (چهار میلیون و ۴۱۰ هزار تومان) بوده که این میزان نسبت به سال گذشته ۷,۳ درصد رشد داشته است.

قیمت هر مترمربع زیر بنای واحد های مسکونی نیز در ابان ماه سال جاری نسبت به مهرماه همین سال ۰,۱ درصد رشد را تجربه کرده است.

عملکرد معاملات انجام شده در شهر تهران

آن سوی سکه افزایش قیمت زمین، تغییرات تعداد معاملات واحد های مسکونی است که این میزان در آبان ماه سال جاری به ۱۲ هزار ۴۵۹ واحد رسیده که نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۴,۱ درصد و نسبت به مهرماه سال جاری ۲۱.۲ رشد داشته است؛ بیشترین رشد قیمتی زیر بنا نسبت به سال گذشته برای منطقه ۹ با ۱۳.۱ درصد و کمترین آن برای منطقه ۸ با ۰.۷ درصد رشد بوده است.

از ابتدای سال جاری تا آبان ماه در شهر تهران ۱۰۶ هزار و ۱۰۰ معامله واحد مسکونی صورت گرفته که این میزان نسبت به دوره مشابه در سال ۹۴ با رشد ۱۰,۳ درصدی مواجه بوده است؛ طی این مدت قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی چهار میلیون ۳۸۰ هزار تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۴.۴ درصد رشد داشته است.

براساس این گزارش منطقه یک تهران طلایه دار گران ترین متوسط قیمت زمین بوده که در این منطقه هر متر مربع زیربنای واحد های مسکونی ۹ میلیون ۷۹۰ هزار تومان مورد معامله قرار گرفته است، اما از سوی دیگر منطقه ۱۸ تهران کمترین متوسط قیمت زیربنای واحد مسکونی را در سطح شهر تهران با دو میلیون ۱۴۰ هزار تومان به ازای هر مترمربع خود اختصاص داده است.

متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی مناطق شهر تهران

بررسی های انجام شده حاکی از آن است بیشترین خریداران آپارتمان به دنبال واحد هایی در دامنه قیمتی سه تا سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده اند که این قشر ۱۲,۶ درصد از کل معاملات مسکن شهر تهران را به خود اختصاص داده اند؛بطورکلی متقاضیان واحد های مسکونی به دنبال واحد های با ارزش ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومانی بوده اند.

همچنین بیشترین واحد های معامله شده با زیر بنای ۶۰ تا ۷۰ متر مربع بوده که ۱۵,۲ درصد معاملات واحد های مسکونی مربوط به آپارتمان های با این متراژ بوده است.

گرارش میدانی از تحولات بازار مسکن

بر اساس این گزارش با وجود اینکه قیمت آپارتمان نوساز در هر منطقه مشخص است اما به گفته مشاوران املاک نرخ هر واحد مسکونی چند سال ساخت با توجه به نیاز فروشنده و کسادی بازار ممکن است که متغیر باشد.

یک مشاور املاک در منطقه ۱۳ تهران در این خصوص به خبرنگار ما گفت: با توجه به اینکه اکنون فصل مناسبی برای خرید و فروش نیست فروشندگانی که نیاز به پول دارند ملک خود را با قیمت کمتری فایل می کنند.

وی ادامه داد: البته این به معنای کاهش قیمت مسکن نیست چراکه در کل مناطق شهر این اتفاق نمی افتد و مالکانی هم هستند که سر فرصت ملک خود را به قیمت می فروشند.

آپارتمان بدون پارکینگ و آسانسور زیر قیمت منطقه

یک مشاور املاک در منطقه ۸ نیز در این خصوص تصریح کرد: با توجه به اینکه میزان ساخت و ساز در یک سال گذشته به دلیل سوددهی کم، کاهش یافته است، آپارتمان نوساز کمتر فایل می شود و قیمت آن نیز بالاست اما صاحبان واحدهای چند سال ساخت که برخی امکانات همچون پارکینگ و آسانسور ندارد وهمچنین خانه های کلنگی ممکن است به دلیل کسادی بازار ملک خود را زیر قیمت منطقه به فروش برسانند.

بر اساس این گزارش گفته می شود واسطه های فروش مسکن نقش پررنگی در تعیین قیمت ملک دارند که به گفته این مشاور املاک این گفته صحت ندارد چراکه قیمت هر واحد آپارتمان در هر منطقه مشخص است و فقط ممکن است بسته به نظر فروشنده و خریدار ، تفاوت ناچیزی در قیمت فروش ملک حین عقد قرارداد اعمال شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *