نبود قدرت خرید متقاضی دلیل اصلی رکود بازار مسکن!

تاریخ بروزرسانی : ۴ آذر ۱۳۹۸

یک کارشناس بازار مسکن معتقد است آن چیزی که تا به امروز باعث رکود مسکن شده عدم توان متقاضی واقعی مسکن است و دولت زمانی می تواند برای بهبود بازار مسکن سیاست گذاری کند که حداقل نیاز مردم فراهم باشد.

احمدرضا سرحدی در گفتگو با خبرنگار مجله خبری ihome.ir گفت: سیاست های پولی و مالی و نرخ سود بانکی و سیاست هایی از این قبیل برای بهبود بازار مسکن مفید است البته این بخشی از ماجراست بخش دیگر آن به توانایی طرف تقاضا بستگی دارد طرف تقاضا باید توانمند باشد تا بتواند از وام های مسکن استفاده کند ما از لحاظ عرضه در بازار مسکن مشکلی نداریم حتی در حال حاضر عرضه بیش از تقاضا است وطبق آمارهای رسمی دو تا سه میلیون واحدهای خالی در کشور داریم معضل اصلی اقتصاد جامعه به خصوص بیکاری در میان جوانان است که متاسفانه گریبان گیر کشور شده جوانی که می خواهد تشکیل خانواده بدهد و به عنوان خانه اولی خانه بخرند در درجه اول باید کار داشته باشد تا مطاقبت درآمدش خانه تهیه کند.

وی در ادامه افزود: دولت در زمانی می تواند برای بهبود بازار مسکن سیاست گذاری کند که حداقل نیاز مردم فراهم باشد در سرتاسر دنیا وام های بانکی تا 95 قیمت یک واحد را پوشش می دهد اما در کشور ما چرا اینگونه نیست؟ به دلیل آنکه بازپرداخت و اقساطش برنمی گردد دولت زمانی می تواند وام بدهد که امید به برگشت آن داشته باشد.

سرحدی خاطرنشان کرد: آن چیزی که تا به امروز باعث رکود مسکن شده عدم توان متقاضی واقعی مسکن است مسکن دو بخش اصلی دارد 1. بخش سرمایه 2. بخش مصرفی، به دلیل رکود و تورم منفی در بازارمسکن بخش عظیمی از سرمایه در بازار مسکن خارج شده است در این میان تنها متقاضیان واقعی و نیازمند ملک می مانند که در حال حاضر از وضعیت خوبی هم برخوردار نیستند حتی بخشی از کارمندهایی که از وضعیت برخوردار بودند به دلیل افزایش قیمت به ناچار مستاجر شدند پس طبیعیست رونق در بازاری که رشد منفی و سودآوری ندارد در رکود خواهد ماند.

این کارشناس بازار مسکن در پایان بیان کرد: اگر این معضلات حل شود آن موقع سیاست های کمکی دولت می تواند اجرایی و کارآمد باشد اگر اشتغال و رونق اقتصادی به وجود آید به طور قطع مسکن از رکود فشرده خارج می شود البته نمی توان چشم انداز روشنی برای بهبود بازار مسکن متصور شد دولت حتی در پرداخت حقوق بازنشسته ها به مشکل برخورده است چه برسد به اینکه بخواهد در این میان کمک هایی برای بهبود بازار مسکن کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *