دلایل ناکامی دولت در حل معضل رکود مسکن!

تاریخ بروزرسانی : ۱۸ فروردین ۱۳۹۷

یک کارشناس بازار مسکن معتقد است، ساماندهی مسکن، ساخت مسکن استیجاری و پیش فروش آپارتمان‌ها مورد حمایت دولت ها قرار نگرفت و در کشور عملیاتی نشد به همین دلیل بخش مسکن همچنان با رکود مواجه است.

مصاحبه با علیرضا خسروی، کارشناس بازار مسکن

علیرضا خسروی، در گفتگو با خبرنگار مجله خبری ihome.ir بیان کرد: دولت باید یک اقدام جدی در وضعیت کلی بازار مسکن انجام دهد و اگر قرار باشد دولت در این موارد هیچ حمایت و دخالتی نکند بنابراین چه احتیاجی به تشکیل دولت است. فلسفه وجود دولت در مشکلات به وجود آمده این است که این مشکلات را به نفع مردم حل کند. در بازار اجاره تعدادی از افراد که توان خرید خانه را ندارند و با توجه به اینکه حدود ۴۰ درصد و در بعضی کلان ‌شهر‌ها ۵۰ درصد هزینه خانوار را مسکن تشکیل می‌دهد رسیدگی به این موضوع پارامتر مهمی است.

وی خاطر نشان کرد: دولت باید سیاست خاصی داشته باشد. در بخش مسکن بحث بر سر عرضه و تقاضاست. در سال های اخیر مجلس سه قانون مهم در رابطه با بخش مسکن مطرح کرد . ساماندهی مسکن، ساخت مسکن استیجاری و پیش فروش آپارتمان‌ها. بر مبنای این سه قانون هر دولتی می‌توانست عمل کند. این قانون‌ها در بخش اجاره‌داری دولت موظف‌ کرده است تا خانه‌هایی را به صورت اجاره و به شرط تملیک یا اجاره‌های کوتاه مدت در اختیار افراد جامعه قرار دهند.

خسروی در ادامه تصریح کرد: اما این قانون‌ها خیلی مورد حمایت دولت‌ قرار نگرفت. در دولت‌های گذشته هر کدام مقداری از این قانون‌ها را اجرا کردند اما سیاست دولت یازدهم در نقد دولت‌های قبلی می‌گذشت و ما در فضای عملیاتی اقدامی از دولت یازدهم در بخش مسکن ندیده‌ایم. باید منتظر ماند و دید دولت دوازدهم در رابطه با این موضوع چه راهی می اندیشد!

دغدغه افزایش تورم در اجاره مسکن

وی یادآور شد: در بخش مسکن استیجاری دولت هنوز پیشنهادی نداده است. در بازار مسکن پارامترهای مختلفی موثر است. با کاهش سود بانکی اجاره‌ها افزایش پیدا کرد و ما تنها کشوری هستیم که اجاره‌ خانه به صورت رهن و اجاره قرار دارد. وقتی قیمت رهن کاهش پیدا کند به دنبال آن اجاره افزایش پیدا می‌کند.

این کارشناس در پایان عنوان کرد: دولت ایده‌هایی در بخش مسکن استیجاری در ارتباط با مسکن‌های اجتماعی و مسکن‌های حمایتی به صورت تئوری مطرح کرد اما این ایده‌ها در کشور عملیاتی نشده است. تورم بالا در اجاره مسکن نکته بسیار مهمی است و اگر نتوانیم این دغدغه‌ها را برطرف کنیم مطمئنا بقیه مشکلاتمان هم برطرف نخواهد شد در نهایت اگر بخواهیم از رکود خارج شویم باید در ابتدا بخش مسکن را از رکود خارج کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *