موزه گرافیک ایران، عمارت ارباب هرمز میزبان هنر معاصر!

تاریخ بروزرسانی : ۲۸ فروردین ۱۳۹۷

موزه‌ گرافیک ایران به همت انجمن صنفی طراحان گرافیک و حمایت سازمان زیباسازی شهرداری تهران در عمارت تاریخی ارباب هرمز که مربوط به 110 سال پبش می باشد، تاسیس شده است.

تهران شناسي: این روزها اگر گذرتان به سمت پارک پلیس افتاده باشد، در میان زیبایی های این فضای چشم نواز، با بنایی تاریخی مواجه می شوید که از حیص معماری منحصر به فرداش بسیار قابل تامل است.
بنایی صد ساله که ادوار مختلف تاریخ تهران را به تماشا نشسته است و امروز میزبان هنر هنرمندان نام آشنا و پیشگامان عرصه گرافیک مدرن این سرزمین است. اینجا موزه گرافیک ایران است …!
این مجموعه با هدف نمایش آثار گرافیک و گرد هم آیی طراحان در اردیبهشت 1379 کار خود را آغاز کرد. وبسایت ihome قصد دارد مثل سه شنبه های گذشته شما را با يك بناي تغيير كاربري داده شده آشنا كند، خانه هايی كه شايد روزها و سال ها از ساخت آن ها مي گذرد و پر از رمز و رازند، پس مثل همیشه با ما همراه باشید.

موزه گرافیک ایران

بنای موزه گرافیک ایران کجاست؟

موزه گرافیک ایران در بزرگراه شهید بابایی و قسمت شمالی پارک پلیس تهران واقع شده است. مسیرهایی دسترسی به موزه گرافیک ایران از طریق مترو خط 2 ایستگاه شهید باقری بسیار ساده است، به نحوی که پس از پیاده شدن از مترو کافی است خیابان حجرابن عدی را رو به بالا طی با تاکسی طی کرده و روبروی پارک پلیس پیاده شوید. دسترسی دیگر آن از طریق ایستگاه مترو تهرانپارس میسر است به نحوی که از ÷س از پیاده شدن از مترو کافی است اتوبوس های شهرک پارس را سوار شده بالاتر از بلوار استقلال به سمت موزه پیاده شوید.

موزه گرافیک ایران

اين بنا به دست چه كسی ساخته شده است؟

حاجب الدوله اولین شخصی بود که این اراضی را تحت تملک خود داشته است، سپس عمارت مذکور به ارباب هرمز تاجر زرتشتی از اهالی خیرآباد یزد می رسد و ارباب هرمز آخرین شخصی که پس از پنج دوره در این عمارت سکونت داشته است.موزه گرافیک ایران

معماري آن در گذشته چگونه بوده است؟

عمارت مذکور در دوره های مختلف دستخوش تغییرات اساسی بوده است، به گونه ای که مرمت کاران امروزی بنا هویت اصلی آن مربوط به دوران قاجار و پهلوی تشخصی داده اند. تزئینات بسیار جزئی در کنار کاربندی های ساده خود گواه معماری قاجاری این بنا است.

موزه گرافیک ایران

در قسمت میانی و طبقه همکف این بنا حوض خانه ای قرار داشته است که قبلا در قسمت بالای این باغ قناتی وجود داشته است که آن از آن جا به وسیله لوله های سفالی به نام تمبوشه به سمت حوض و فضای حوضخانه هدایت می شد. به طور کلی معمولا حوض خانه ها دارای بادگیر هستند، اما به دل قرار گرفتن این بنا در منطقه سردسیر، عمارت ارباب هرمز فاقد بادگیر بوده است. همچنین بنای مذکور دارای 2 گوشواره و هر گوشواره دارای طاقچه های جداگانه با رنگ های متنوع است که در دوره پهلوی اول به این بنا  اتاق های کناری و سقف اضافه شد و در دوره پهلوی دوم که همزمان با دوره ارباب هرمز است انتهایی ترین اتاق ها به آن اضافه شده است.

موزه گرافیک ایران

سبک معماری عمارت ارباب هرمز به نئوکلاسیک مشهور است،اگر بخواهیم این سبک را به طور مختصر معرفی کنیم باید بگوییم سبک نئوکلاسیک، پوسته ای کلاسیک بر روی امکانات مدرن است که معمارانش آن را بی زمان خوانده اند.

موزه گرافیک ایران

لازم به ذکر است که در ابتدا اراضی این منطقه به عنوان باغ مجید آباد شهرت داشته است، اما در دوره پهلوی به نام باغ اناری در بین عوام شهرت یافت. هویت اصلی این بنا به دلیل وجود درخت های انار آن است و به همین دلیل به نام باغ اناری شهرت داشته است و امروزه با نام پارک پلیس خوانده می شود.

موزه گرافیک ایران

كاربري امروز عمارت ارباب هرمز چيست؟

اگر بخواهیم کاربری این بنا را از ابتدا بدانیم، باید بگوییم که در ابتدا کاربری این عمارت مسکونی بوده است و تمام مالکان آن به عنوان یک منطقه ییلاقی از این عمارت استفاده می کردند اما در حال حاضر عمارت ارباب هرمز به صورت موزه گرافیک ایران به حیات خود ادامه می دهد. این رسالت تمام خانه های قدیمی ایران است که به موزه و یا فرهنگسرا تبدیل می شوند تا بودجه ای که از این تغییر کاربری به آن ها اختصاص داده می شود فعالیت مرمت و احیای بنا پیش گرفته شود.

*نکته ای از  ihome : بد نیست بدانید موزه گرافیک ایران شنبه ها و جمعه تعطیل است و زمان بازدید آن روزهای یکشنبه الی پنج شنبه از ساعت 10 صبح الی 6 عصر می باشد.

موزه گرافیک ایران

در طبقه همکف این عمارت در قسمت حوض خانه، لمبه کوبی های چوبی با تزئینات ستاره ای شکل وجود دارد، همچنین طبقه دوم و قسمت تالار اصلی یا شاه نشین عمارت این لمبه کوبی ها مجدد دیده می شود. در طبقه اول دور تا دور قسمت شاه نشین گچ بری هایی به شکل گل وجود دارد که زیبایی سقف این عمارت را دو چندان کرده است.

موزه گرافیک ایران

مالك امروز موزه گرافیک ایران چه کسی است؟

این عمارت توسط شهرداری تهران به موزه تبدیل شده است و هیئت مدیره آن را انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران و به سرپرستی فریبا سلیمانی روزبهانی تشکیل داده است.

موزه گرافیک ایران

كلام آخر…

در این بین، اهدای بعضی مجموعه‌ها و آثار منحصر به‌ فرد استادان بر ارزش مجموعه ی موزه گرافیک ایران افزوده که باعث انگیزه بیشتر گرافیست های نسل جدید در این زمینه شده است. همچنین آثار اهدایی ارزشمند گرافیست های نسل قدیم مانند مرتضی ممیز پدر گرافیک ایران و استاد ابراهیم حقیقی در این موزه به چشم می خورد که بر ارزش معنوی این موزه و عمارت صد ساله افزوده است.

ویدئو موزه گرافیک ایران

تیم تحریریه ihome  برای درک حس و حال بهتر فضای این خانه، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست.

گالری تصاویر موزه گرافیک ایران

اگر شما هم در این حوالی سکونت دارید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این بنا دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر این گزارش آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای تهران گردی و خانه های ماندگار ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای خانه های ماندگار و آشنایی با مناطق گردشگری بیشتر تهران ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: هدیه مسعودی | عکس و فیلم: علی مهری | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *