مقصر جدید گرانی مسکن: سنگینی سایه نقدینگی بر این بازار!

تاریخ بروزرسانی : ۴ آذر ۱۳۹۸

مصاحبه: برخی کارشناسان و فعالان بازار مسکن رشد قیمت مسکن در ماه های اخیر را رشد نرخ دلار و کاهش ارزش پول ملی می دانند و بر این باورند که برای حفظ ارزش دارایی‌ها برخی از سرمایه‌داران سرمایه‌‌های خود را وارد بازار مسکن کرده و موجبات گرانی مسکن را فراهم کردند.

البته برخی از فعالان بازار نیز کاهش عرضه مسکن را دلیل گرانی عنوان می‌کنند و برخی نیز رشد نهاده‌های مسکن را دلیل این رشد قیمت عنوان می‌کنند.

برخی دیگر  هم بر این باورند که کاهش ارزش پول ملی و کمبود عرضه مسکن از یک سو و ورود سوداگران از سوی دیگر موجب رشد قیمت مسکن در ماه‌های اخیر شد.

در این میان کمیل طیبی کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مجله خبری ihome.ir در خصوص عامل های اصلی افزایش قیمت مسکن می گوید:

 

دلیل عمده افزایش قیمت مسکن سایه نقدینگی در اقتصاد کشور است، با توجه به اینکه نوسان های بسیار زیادی در بازار ارز و سکه مشاهده می شود، به عبارتی این نقدینگی ها به سمت تقاضا برای مسکن رفته است . یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت مسکن، تخلیه حباب قیمت مسکن است این بازار بعد از یک رکود طولانی رفته رفته به سمت رونق برمی گردد.

طیبی در ادامه عنوان کرد: از دیگر عامل رشد قیمت در این بازار، تقاضاهای متنوع در مناطق مختلف تهران و شهرهای بزرگ است.

این کارشناس اقتصادی یادآور شد: در شرایطی که نوسان های زیادی در بازار مالی مانند (ارز و طلا و سکه) داریم طبیعتا رفتارهای سوداگرانه در این بازارها زیاد می شود، در بازار مسکن هم این رفتارها شدت پیدا می کند، در همین شرایط معاملات کاذبی صورت میگیرد و مسکن به دست مصرف کننده نمی رسد.

طیبی در پایان افزود: این موارد روابط ناسالم و غیر رسمی میان دلالان و واسطه گران ایجاد کرده که ما شاهد رشد قیمت مسکن در برخی از مناطق به طور کاذب و حباب گونه باشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *