مقصر اصلی گرانی «بازار مسکن» پیدا شد!

تاریخ بروزرسانی : ۴ آذر ۱۳۹۸

مسبب اصلی تمام تورم ‌ها و جهش قیمت ‌ها در بازار مسکن بانک ها هستند، دلیل آن در اختیار داشتن پول درشت است زیرا هر جا ظرفیتی برای سرمایه ‌گذاری و سودآوری ببینند به سمت آن می روند

یادداشت/ افشین پروین پور کارشناس مسکن

 

در حال حاضر افزایش حدود هشت درصدی نرخ مسکن تحت تاثیر تورم عمومی کشور است . بعید می‌دانم که نقدینگی درکشور به سمت بازار مسکن سوق پیدا کند و این بازار برای این نقدینگی جذاب باشد. به دلیل اینکه حباب ایجاد شده در بخش مسکن به اندازه کافی بزرگ است و افزایش قیمت بسیار زیاد بوده به طوری که تحرک را از بازار مسکن گرفته و در این خصوص دیگر کششی وجود ندارد.

به همین دلیل فکر نمی‌کنم جهش قیمت یا رونق خرید و فروش ایجاد شود. اکنون رکود ، بسیار سنگین و بیش از توان اقتصادی مردم است. با وجود این، حتی به دوران رونق نزدیک نشده‌ ایم. بررسی‌ها نشان می‌دهد که سکته‌ های قبلی در بخش مسکن که آخرین آن مربوط به سال 92 وپیش از آن سال 85 می‌شود در زمانی روی داد که تاحدودی رشد اقتصادی داشتیم، رونق معاملات و افزایش قیمت اتفاق افتاد و وضع اقتصاد کشور به این بدی نبود . هم اکنون فکر نمی‌کنم ظرفیت رونق وجود داشته باشد

تا زمانی‌که اوضاع اقتصادی به همین شکل است، رکود پا برجا خواهد بود. در این میان ممکن است هر سال یا هر 6 ماه یک ‌بار یک افزایش قیمت جزئی داشته باشیم که ناگزیر به سبب نرخ تورم عمومی اتفاق می‌‎افتد و بر نرخ مسکن تاثیر می‌گذارد . بانک ها در گذشته هر چه نقدینگی داشتند به سمت بازار مسکن سوق دادند و اگر حالا ظرفیتی در این بازار وجود داشت، بانک‌ ها باز هم به آن ورود می‌کردند.

مسبب اصلی جهش قیمت در بازار مسکن!

 

مسبب اصلی تمام تورم ‌ها و جهش قیمت ‌ها در بازار مسکن بانک ها هستند و دلیل آن در اختیار داشتن پول درشت است زیرا هر جا ظرفیتی برای سرمایه ‌گذاری و سودآوری ببینند به سمت آن می روند زیرا سایر فعالان اقتصادی کشور به این اندازه توان ندارند.

اکنون ظرفیتی در بازار وجود ندارد و متقاضیان مصرفی (خرید به قصد استفاده) از بازار فاصله گرفته اند. البته سطح تقاضای سرمایه‌ ای (به قصد فروش وسودآوری) نیز کاهش یافته زیرا از جذابیت بازار کاسته شده است.

برای مطالعه یادداشت های تخصصی در حوزه املاک و بازار مسکن هر هفته شنبه ها مجله خبری ihome.ir را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *