مقبره کوروش، ماندگارترین بنای هخامنشیان در پاسارگاد!

تاریخ بروزرسانی : ۷ آبان ۱۳۹۶

 آرامگاه کوروش بنایی ساده ولی با معماری منحصربه‌فرد، در فاصله حدود یک کیلومتری جنوب غربی کاخ‌های پاسارگاد واقع شده است. وقتی از جاده به خرابه های پاسارگاد نزدیک می شویم، اولین اثر مهمی که از شهر و پایتخت قدیم پادشاهان هخامنشی جلب توجه می کند آرامگاه کوروش است.

معماری ایرانی: هفتم آبان ماه روز بزرگداشت کوروش بزرگ، پادشاه دوم هخامنشی ملقب به کوروش کبیر است. در وصف نیک سرشتی این اسطوره بزرگ ایرانی هر آنچه بگوییم کم است، اما امروز در این مطلب از ihome می خواهیم با سر زدن به گوشه و کنار مقبره کوروش این پادشاه فرزانه و معرفی آن به نوبه ی خودمان روز این جاودان مرد ایران زمین را پاس بداریم، پس با ما همراه باشید.

مقبره کوروش کجاست؟

مقبره کوروش کجاست؟

 آرامگاه کوروش بنایی ساده ولی با معماری منحصربه‌فرد، در فاصله حدود یک کیلومتری جنوب غربی کاخ‌های پاسارگاد در شیراز واقع شده است. وقتی از جاده به خرابه های پاسارگاد نزدیک می شویم، اولین اثر مهمی که از شهر و پایتخت قدیم پادشاهان هخامنشی جلب توجه می کند آرامگاه کوروش است. آرامگاه کوروش در مغرب دهکده ی سلیمان واقع شده و سقف آن به صورت شیروانی و دارای بام دو پشته ای است که به وسیله سنگ های تراشیده شده چهار گوش پوشیده شده است.

مقبره کوروش

ساختار مقبره کوروش چگونه است؟

ساختار اصلی آرامگاه کوروش از سنگ های آهکی سفید متمایل به زرد تشکیل شده است که به احتمال زیاد این مصالح از معدن سیوند حدود دو هزار و پانصد سال پیش تأمین شده ‌است و تا به امروز در برابر عوامل مخرب طبیعی و غیرطبیعی پایدار باقی مانده است.
در رابطه با مشخصات کلی مقبره کوروش می توان گفت این مقبره دارای اتاق کوچکی است که بر قاعده اش شش طبقه سنگی قرار دارد و هر طبقه از طبقه زیرین کوچک تر ساخته شده است، به طوری که پله هایی با اندازه های مختلف این قبر را در برگرفته اند. مساحت کل بنا، ۱۵۶ متر مربع (۱۲×۱۳متر) می است و طبقه اول این مقبره که بلند تر از سایر طبقه ها است، ۷۰/۱ متر ارتفاع داشته و طبقه دوم و سوم هر یک ۳/۱ متر و سه طبقه دیگر هر کدام ۵۵ سانتیمتر بلندی دارند. عرض سکوهای اطراف مقبره حدود نیم متر را نشان می دهد و روی هم رفته این مقبره از سطح زمین تا کف اتاق آرامگاه ۳۵/۵ متر بلندی داشته و اگر بخواهیم ارتفاع کل مقبره را مشخص بکنیم حدود ۱۱ متر می باشد.

آرامگاه کوروش

در بالای اتاق آرامگاه یعنی در مثلث بالای درگاه، نقش یک گل حکاکی شده است که امروز تنها نیمی از آن  به صورت بسیار ضعیف باقی‌مانده‌است. این گل ۱۲ گلبرگ اصلی دارد که اطراف آن ۲۴ گلبرگ دیگر و بیرون از این ها ۲۴ گلبرگ نوک ‌دار دیگر قرار دارد. این تصویر حکاکی شده شبیه به نقش یک خورشید است و با توجه به اینکه ایرانیان نام کوروش را به خورشید تطابق داده بودند، این گل خورشیدی نماد و مظهر شخص کوروش و نمودی از مقام روحانی او نزد ایرانیان بوده‌است. پس از عبور از سکوها به درب  تنگ و کوتاهی به عرض یک متر و بلندی ۳۰/۱ متر که در طرف شمال ساخته شده است می رسیم، پس از ورودی، یک دهلیز به طول ۳۰/۱ متر به چشم می خورد که در انتهای آن ، اتاق اصلی به مساحت ۳۲ متر ساخته شده است.

بزرگداشت کوروش

در ساخت مقبره کوروش از چه مصالحی استفاده شده است؟

دیوارهای داخلی مقبره کوروش از سنگ های تراشیده شده سفید تشکیل شده است و دو سنگ بزرگ حجاری شده سقف اتاق این مقبره را تشکیل می دهد. سقف آرامگاه از درون صاف و ساده ‌است، ولی از بیرون شیروانی شکل است و شیب دو طرفه آن  به شکل عدد هشت است. این سقف از دو سنگ بزرگ  ساخته شده ‌است که بر روی آن یک سنگ هرمی به قاعده  ۶٫۲۵ متر در ارتفاع ۳ متر و به ضخامت نیم متر قرار گرفته‌ است. طبق سنت هخامنشیان، برای سبک شدن و بهتر جابه‌جا کردن سنگ‌های بزرگ، داخل سقف را گود می کردند و وجود فضای خالی میان سقف داخلی و شیب‌ بام خارجی را محل دفن مرده می دانستند.

معماری مقبره کوروش

معماری مقبره کوروش چگونه است؟

مقبره کوروش از نظر معماری به ویژه از نظر پلان، بسیار شبیه به «زیگورات چغازنبیل» است. ولی پوشش شیروانی آن شبیه به پوشش خرپشته ای شکل، معبد اوراتوها را در «موساسیر» است. به همین دلیل این طور استنباط می شود که معماران هخامنشی در پوشاندن سقف مقبره کوروش از معماری اورارتوها الهام گرفته اند.

از درون آرامگاه کوروش هیچگونه نوشته ای بر جای نمانده است، اما برخی از تاریخ نویسان یونانی نوشته اند، دو لوح نوشته شده به خط میخی به این شرح در داخل قبر بوده است:

  • ای انسان هر کی باشی از هر جا که بیایی، می دانم خواهی آمد، من کوروشم که بر پارسیان دولت وسیع را بنا کرده ام پس به این مشتی خاک که تن مرا می پوشاند رشک مبر.
  • ای انسان من هستم کوروش پسر کمبوجیه، موسس سلطنت ایران و پادشاه تمام مشرق زمین، به این مقبره من رشک مبر.

“وچه زیبا بنوشت کوروش آن پادشه ایرانی
که پس از مردن من
بدنم را نسپارید به تابوت و موم
دل من می خواهد
که تنم ذره ای از خاک وطن باشد و جاوید بماند همه وقت….”

برای اطلاع از تازه ترین اخبارو اطلاعات خرید، فروش و اجاره مسکن و ⁣مطالب متنوع دکوراسیون داخلی به کانال تلگرام ihome بپیوندید.

بازنویسی: ثمینا فراهانی  | گردآوری شده در تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *