مقایسه «مسکن استیجاری» کشورهای اروپایی با ایران!

تاریخ بروزرسانی : ۲۷ آبان ۱۳۹۶

کشورهایی مانند سنگاپور، مالزی و ایالات متحده آمریکا با ایجاد ساخت مسکن استیجاری ارزان قیمت موجب آسایش و رفاه کامل ملت خود شده اند.

یادداشت/ حسین وکیلی کارشناس اقتصادی

کشور سنگاپور اعلام کرد که در یک بازده زمانی 5 ساله مردم در اماکن استیجاری ارزان قیمت ساکن خواهند شد و هیچ فردی بی مسکن نخواهند ماند و در جای نامطلوب زندگی نخواهد کرد این استراتژی در اکثر کشورهایی اروپایی به ویژه جنوب اروپا رایج است.

در حال حاضر شرکت های بزرگ اروپایی مانند یونان حاضرند در کشور ما برای ساخت مسکن استیجاری سرمایه گذاری کنند.

می توان گفت در کشور مالزی تقریبا مشکل مسکن ریشه کن شده است البته کشورهایی همانند کشور ما وجود دارند که به امر مسکن بی توجهی می کنند و نظارت و دقت در تولید و توزیع مسکن را ندارند و بازار مسکن را به دست دلالان سپرده اند همه به دنبال سودهای کلان هستند و وقتی بازار مسکن برایشان سود آور نباشد ساخت و ساز متوقف خواهدشد و بازار مسکن دچار رکود می شود.

الگوهای مشخص و ساده برای رونق بازارمسکن وجود دارد اگر دولت همانند کشورهای اروپایی مسکن استیجاری بسازد و به تبع آن مال الاجاره عادلانه که بخشی از درآمد فرد را دربر بگیرد و یک سوم درآمد فرد را برای اجاره اختصاص دهد وضعیت بازار مسکن به طور قطع بهبود پیدا خواهد کرد.

60 درصد جمعیت ایالات متحده امریکا صاحب خانه نیستند اما بدون هیچ دغدغه ای برای اجاره خانه خود در رفاه کامل به سر می برند.

در مجموع دولت باید هر چه سریعتر برای ساخت مسکن استیجاری ارزان قیمت و اختصاص سرمایه در بخش مسکن اقدام کند و این امر را در اولویت اول برنامه کاری خود قرار دهد آن هم به شرط مدیریت صحیح و عادلانه این اماکن در اختیار خانواده های فاقد مسکن قرار گیرد نه آنکه با بی نظمی در این میان افرادی صاحب خانه، خانه خود را اجاره دهد و در مسکن اجتماعی زندگی کنند.

دولت باید با کمک بانک اطلاعاتی افرادی که قدرت پرداخت اجاره های سنگین را ندارند شناسایی و به آنها خانه بدهند.

برای مطالعه یادداشت های تخصصی در حوزه املاک و بازار مسکن هر هفته شنبه ها مجله خبری ihome.ir را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *