معمای خانه های خالی روی میز دولت!

تاریخ بروزرسانی : ۱۸ فروردین ۱۳۹۷

یک کارشناس بازار مسکن گفت: دولت معتقد است خانه های خالی بیشتر از مردم و جمعیت جویای خانه است اما اینکه این خانه های خالی کجا و در کدام منطقه است و چه کسانی توانایی خرید آن را دارند، محل سوال است.

مصاحبه/ علیرضا خسروی کارشناس بازار مسکن

علیرضا خسروی در گفتگو با خبرنگار مجله خبری ihome.ir عنوان کرد:دولت معتقد است خانه های خالی بیشتر از مردم و جمعیت جویای خانه است اما اینکه این خانه های خالی کجا و در کدام منطقه است و چه کسانی توانایی خرید آن را دارند، محل سوال است. ما همچنین هنوز در حاشیه نشینی و بافت های فرسوده در روستاها کارهای نیمه تمام بسیاری داریم و متاسفانه تا اسیر بلایای طبیعی مخرب نشویم، دولت دست به کار نمی شود بنابراین تا اتفاقی نیفتد برای ترمیم و استحکام خانه های روستایی پیش قدم نمی شویم. در نهایت مادامی که دولت و شهرداری ها به بخش مسکن نگاه حمایتی نداشته و آن را به عنوان منبع درآمد برای خود نبینند به نظر می رسد وضعیت مردم به همین منوال باقی خواهد ماند.

وی در ادامه یادآور شد: اینکه چرا با وجود افزایش تسهیلات مسکن هنوز قدرت متقاضی ترمیم نشده و از طرفی با کاهش تورم مردم آن را در زندگی روزمره خود احساس نمی کنند و همچنان شاهد گرانی برخی از اقلام هستند به این معنی است که دولت در قبال مردم احساس مسئولیت نمی کند. با کمی دقت می توان دید عمده خریدهای مردم خوراک و پوشاک است اما در سطوح بالاتر مانند تغییر دکوراسیون، خرید خودرو و خرید مسکن به سد بزرگی برمی خورند و تا زمانی که دولت احساس مسئولیت نکند همین روند ادامه پیدا خواهد کرد.

ناکامی کاهش نرخ سود بانکی در رونق بازار مسکن

خسروی خاطر نشان کرد: از طرفی کاهش نرخ سود بانکی آنچنان در رکود بازار مسکن تاثیرگذار نبوده به طوری که حتی برخی از بانک ها مشتریان خاص خود را فرا خوانده و با آنها قراردادهایی می بندند که خود بانک مرکزی نیز از وجود این قرار دادها مطلع نیست؛ این در حالیست که بانک مرکزی هنوز نتوانسته نظارت عالی خود که جزو وظایف ذاتی این نهاد پولی است بر بانک ها اعمال کند و گرنه ما شاهد رشد قارچ گونه این همه موسسات غیر مجاز نبودیم. متاسفانه بانک مرکزی در قبال مسئولیت ذاتی خود که حفظ پول ملی است ناکام بوده است.

این کارشناس بازار مسکن در پایان سخنانش تصریح کرد: رکود فعلی در بازار مسکن با گذشت زمان از یک سو باعث افزایش قیمت می شود و از سوی دیگر دولت تلاش می کند بدهی های جاری خود را پرداخت کند در نتیجه به پروژهای عمرانی و افتتاح آنها بی اعتنا و تنها تلاش دولت به حفظ برخی کارگاه ها معطوف می شود. حتی پیش بینی می شد دولت توانایی اتمام مسکن مهر تا سال 1400 را ندارد که البته شاهد تحقق همین پیش بینی نیز هستیم. عمده فعالیت دولت اکنون به اخذ اقساط مسکن مهر و واریز آن به صندوق سپرده یکم منتهی شده که این روند به نوعی خود خلق پول می کند و چون مردم توانایی بازگرداندن این اقساط را ندارند، استقبال چندانی از این صندوق نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *