معماری ساختمان مسکونی ، طرحی منحصر به فرد برای شهر نشینی!

تاریخ بروزرسانی : ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

معماری: مجسمه ای سر بر آورده از آسمان، دیالوگی با شهر! این ها مقدمه ای است بر پروژه مسکونی آوینی، طراحی شده توسط گروه معماری هرم. پروژه یاد شده که به تازگی ساخته شده است، با 1840 مترمربع در شهر قم، توانسته است به خوبی از پس چالش های پیش رویش برآمده و معماری متناسب با کاربری خلق نماید. باihome.ir همراه شوید تا با هم سری به معماری ساختمان مسکونی آوینی بزنیم.

مشخصات کلی پروژه معماری ساختمان مسکونی

  • نام پروژه : ساختمان آوینی
  • موقعیت : قم، ایران
  • معماران: گروه معماری هرم
  • معماران مسئول:  مرتضی علی نیا مقدم، حمید بابایی
  • تیم طراحی: بهاره شیثی، مرضیه گلشاهی، الیکا زارعی، اندیشه اسکویی، احسان کازرونی، فاطمه اسدسلیمانی
  • کاربری: مسکونی
  • مساحت: 1840 مترمربع
  • سال ساخت: 2019
  • سازندگان: Grohe, AGT, Vista Best
  • عکاس: استودیو دید

بررسی بستر اولیه در معماری ساختمان مسکونی آوینی

معماری ساختمان مسکونی نام برده در شهر قم، در هشت طبقه، شش واحد مسکونی، یک واحد تجاری و یک طبقه پارکینگ طراحی و اجرا شده است. محدوده قرارگیری زمین پروژه دارای هندسه ناهموار و با زوایای مختلف در اطرافش است. از این رو این هندسه سبب شد تا طراحی پلان با مشکلات و چالش هایی رو به رو شود. سایت پروژه از یک طرف به خیابان اصلی و از طرف دیگر به کوچه ختم می شد. با توجه به استانداردهای شهرداری و میزان کنسول ها در امتداد اطراف زمین، چالش اصلی ایجاد یک طرح با بالاترین کارایی است. از سوی دیگر، با توجه به محل پروژه در کنار یک خیابان اصلی، مسئله آیکونیک شدن پروژه در بسترش قوت گرفت. چالشی در راستای ایجاد گفت و گو با شکل داخلی ساختمان به وجود آمد.

معماری ساختمان مسکونی

روند طراحی آپارتمان مسکونی آوینی

در معماری ساختمان مسکونی آوینی با توجه به محدودیت های پروژه، “طراحی پلان ساختمان با بیشترین بازده ممکن” در ابتدای امر مورد توجه قرار گرفت. از این رو، در روند توسعه پلان، به خطوطی که از طریق کنسول ها ایجاد می شد رسیدیم. در این مرحله، برای شکل گیری خلوص فضایی و رسیدن به هندسه صحیح در طرح، کنسول ها و نحوه قرار دادن آنها با توجه به فضاهای داخلی تغییر یافت. در نتیجه تیم طراحی یک پلان با بالاترین کارایی را به دست آورد.

معماری ساختمان مسکونی

در روندی مشابه، حجم خارجی ساختمان نیز در یک گفتگوی دوطرفه بین طرح داخلی و خطوط شهری شکل گرفت. این حجم تبدیل به گفت و گو بین داخل و بیرون پروژه شد، یک شکل تحت تاثیر یافته از رویدادهای درون و بیرون فضا، هم چنین متاثر از شهر و خطوط سایت پروژه. این حجم، از یک سو، در گفتگو با فضاهای داخلی و نقشه پروژه قرار دارد و از سوی دیگر، با خطوط شهر (بخش آشپزخانه) هماهنگ خواهد شد.

معماری ساختمان مسکونی

ابعاد، بافت  و مصالح به کار رفته در ساختمان آوینی

جزئیات برای ایجاد بازشوهایی در راستای تأکید بر جنبه های نمادین ساختمان مورد توجه قرار گرفت. بازشوها مانند تکه هایی از داخل یک سنگ بزرگ ایجاد می شوند همانند شکل گیری یک مجسمه! به این ترتیب، این پروژه با خطوط حک شده بر روی بازشوهایش، خود را به عنوان یک مجسمه در شهر نمایش می دهد. از سوی دیگر، با توجه به محل پروژه و قرارگیری در محیطی باز، در محدوده باز محیط زیست ما، تیم طراحی دو مقیاس بصری مختلف، مقیاس شهری و مقیاس انسانی را برای پروژه در نظر گرفت. برای نشان دادن جزئیات کوچکی از پروژه، یک بافت سنگ نامنظم بر روی نمای ساختمان طراحی شد. به این ترتیب، جنبه پروژه در هر دو مقیاس شهری و انسانی صورت گرفت. بافت نما با قرار دادن سنگ هایی با عرض های مختلف (10، 20، 30 و 40 سانتی متر) و نیز ایجاد عمق بر روی یکدیگر تشکیل شده است.

با نگاه از جنبه ی مجسمه سازی، این پروژه نیز به عنوان یک سنگ سفید و یکپارچه دیده می شد، که با چکش و حکاکی بر روی آن، مجسمه ای از دل آن بیرون آمد! معماری ساختمان مسکونی آوینی چالش های بسیاری را از جمله ارتباط با شهر، گفت و گوی و پیوند بین فضای داخل و خارج، عملکرد و فرم، حجم و فضا، پشت سر گذاشته است.

معماری ساختمان مسکونی

معماری ساختمان مسکونی

بررسی پلان و مقطع در معماری ساختمان مسکونی آوینی

اگر شما هم از مشاهده ی یکی از بهترین و جدیدترین آپارتمان های مسکونی ساخته شده در قم، طراحی شده توسط گروه معماری هرم، تحت عنوان ساختمان مسکونی آوینی، لذت برده اید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این پروژه منحصر به فرد و خاص آشنا شوید.

گالری تصاویر پروژه آپارتمان مسکونی آوینی

اگر شما هم دوست دارید با طراحی های برجسته و معماری ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

 

منبع: archdaily | مترجم : مهزاد پوررکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *