معامله مسکن به‌ صورت وکالتی ، همه چیز را بدانید!

تاریخ بروزرسانی : ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸

پرسش و پاسخ: امروزه به دلیل وجود مشغله های کاری بسیار، خیلی از افراد برای معاملات و کارهای اداری خود به سراغ گزینه هایی با نام های وکالت بلا عزل و یا سند وکالتی می روند. این مسئله در رابطه با خرید و فروش ملک و مسکن، بازار بسیار داغی داشته و رواج زیادی دارد. این یعنی خیلی از افراد از اینکه سند خود را به نام بزنند خودداری می کنند و در ازای آن یک سند وکالتی و وکالت بلا عزل تنظیم کرده و همه کارهای خود را به صورت قانونی با همان سند به انجام می رسانند. در این مطلب از ihome.ir تصمیم داریم به موضوع معامله مسکن به صورت وکالتی بپردازیم و صفر تا صد آن را مورد بررسی قرار دهیم.

پیش از هر چیز باید این را بدانیم که به طور کلی چرا املاک با سند وکالتی به خرید و فروش می رسند؟ شاید بتوان این را گفت که مهم ترین دلیل آن عجله فروشنده باشد. در واقع در چنین خرید و فروشی معامله با سرعت بسیار زیاد و بدون طی مراحل زمان بر صورت می گیرد. در کنار این باید اضافه کنیم که نقل و انتقال معمولی مالکیت یک ملک هزینه های بالایی دارد که با کمک معامله مسکن به‌ صورت وکالتی این هزینه ها نیز بسیار کاهش پیدا خواهند کرد. در نهایت نیز می توان به دلایل دیگری اعم از گم شدن سند رسمی ملک، عدم آمادگی سندهای واحدهای تفکیک شده آپارتمان نوساز، فرار مالیاتی و… اشاره کرد.

معامله مسکن به‌ صورت وکالتی

منظور از وکالت چیست؟

در منابع حقوقی بسیاری در پاسخ به این سوال اینگونه آمده است:

  • «منظور از وکالت عقد قراردادی است که بین دو نفر انجام می ‌شود.
  • در این قرارداد یک طرف به طرف دیگر جهت انجام امور شخصی خود وکالت قانونی می‌ دهد. فردی که وکالت می ‌دهد اصطلاحاً موکل و طرف دیگر قرارداد اصطلاحاً وکیل نامیده می‌ شوند.
  • عقد وکالت باید به صورت کتبی انجام شود و یک نسخه از آن به همراه موکل و نسخه دیگر آن دست وکیل باشد.
  • دقت داشته باشید مراجع قضایی و اداری سند کتبی عادی را پذیرا نبوده و شما حتماً باید قرارداد خود را به صورت رسمی در یک دفتر اسناد رسمی ثبت کنید.
  • از جمله اختیارات وکیل این است که وکیل می ‌تواند اختیار هرگونه تصرفات در مورد موضوع وکالت مأخوذه از سوی موکل خود را داشته باشد.

  • هم چنین به او اختیار هر گونه نقل و انتقال ملک و اموال اعم از خرید و فروش ملک و زمین به هر مبلغ دلخواه و به هر شخص دل خواه، حتی اگر آن شخص خودش باشد را می‌ دهد، که اصطلاحاً به آن وکالت ملک گفته می ‌شود.
  • در صورت فوت، یا بروز دیوانگی و سفاهت در هر یک از طرفین عقد، وکالت به صورت اتوماتیک و خود به خود از بین می ‌رود و به اصطلاح منفسخ می ‌شود. به همین دلیل بهتر است فقط جهت انجام امور اداری از وکالت نامه و وکیل استفاده کنید و اگر ملک، زمین یا خودرویی را به صورت وکالتی خریداری می‌کنید، در اسرع وقت و هر چه زودتر وکالت آن را به سند قطعی تبدیل نمایید.
  • بهتر است بدانید هر زمان که معلوم شود هر یک از عواملی که بالاتر نام بردیم در هنگام انعقاد وکالت موجود بوده است، عقد و وکالت نامه از ابتدا باطل بوده و به اصطلاح بر خلاف فسخ که اثر آن به آینده است، بطلان اثر قهقرایی را در پیش دارد.»

خطرات احتمالی معامله مسکن به‌ صورت وکالتی

اگر بخواهیم خطرات احتمالی این نوع معاملات را بررسی کنیم می توانیم این موارد را اشاره نماییم:

بر بعضی از معاملات وکالتی، فروشنده برای انتقال سند قطعی به کسی که از او خرید کرده است وکالت بلا عزل می دهد. خیلی از افراد بر این تصور هستند که چون واژه بلا عزل را از این قرارداد می شوند در این میان خریدار می تواند هر زمانی که خواست اقدام به ثبت سند به نام خود نماید. به طور کلی می توان گفت که منظور از کلمه بلا عزل آن است که فروشنده دیگر نمی تواند شخصا وکالت خود را فسخ نماید.

معامله مسکن به‌ صورت وکالتی

بر اساس چیزی که در قانون آمده است در صورتی که یکی از طرفین معامله مجنون یا دیوانه شود و یا دچار مرگ ناگهانی شود این وکالت که فی ‌مابین آنها بسته شده است به راحتی فسخ می‌ شود. حال این قرارداد وکالت بلا عزل باشد یا نباشد. منابع حقوقی بسیاری در این رابطه با معامله مسکن به‌ صورت وکالتی می گویند که «اگر یک ملک، خانه یا زمینی را به صورت سند وکالتی معامله کردید قبل از آنکه سند وکالتی را به سند قطعی تبدیل کنید فروشنده فوت کند و از دنیا برود وکالت فسخ شده و شما دیگر صاحب منزلی که هزینه آن را تمام و کمال پرداخت کرده‌ اید، نیستید و آن ملک به فرزندان و وراث فرد فوت شده می ‌رسد.

علاوه بر این جهت کم کردن ریسک این موضوع بهتر است که در یک دفتر اسناد رسمی یک مبایعه نامه بین خودتان تنظیم کنید، چرا که در صورتی که این قول نامه یا مبایعه نامه تنظیم شود، حتی پس از فوت فروشنده می ‌توانید صاحب ملکی که از خریده ‌اید بشوید.»

شما باید این را بدانید که با وکالت بلاعزل شما هنوز مالک اصلی ملک و خانه نیستید. بنابراین بهتر است که هر چه سریع تر برای تبدیل وکالت نامه به سندی قطعی و نقل و انتقال ملک اقدامات لازم را انجام دهید.

معامله مسکن به‌ صورت وکالتی

یادتان باشد در معامله مسکن به‌ صورت وکالتی ، یک فروشنده می تواند ملک وکالتی را به چند نفر بفروشد. شاید این موضوع برخلاف تصور شما باشد، ولی حتی زمانی که فروشنده نقل و انتقال ملک با وکالت نامه را به انجام می رساند و به شما وکالتی بلا عزل می دهد می تواند انتقال سند قطعی خود را نیز انجام داده و ملک را به فردی دیگر نیز بفروشد و حکم ابطال وکالت را برای شما بزند. در نتیجه شما هم ملکی را که برای آن هزینه کرده اید از دست خواهید داد. بنابراین توصیه ای که ما برایتان داریم این است که در وهله اول از فرد فروشنده بخواهید که همزمان با تنظیم وکالت نامه یک مبایعه نامه نیز تنظیم نماید. علاوه بر این در وکالت نامه حف فروش ملک به فردی دیگر از فروشنده سلب گردد.

معامله مسکن به‌ صورت وکالتی

حالا شما به ما بگویید:

اگر شما هم تجربه و اطلاعات مفیدی از نحوه معامله مسکن به‌ صورت وکالتی دارید برای غنی تر شدن هر چه بیشتر این مطلب آن را از طریق دیدگاه های پایین همین مطلب با ما و سایر مخاطبان ihome.ir در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای راهنمای معاملات مسکن هستم.

در مطالب بعدی شما را با اسرار بیشتری از معامله مسکن به‌ صورت وکالتی آشنا خواهیم کرد، پس برای اطلاع از جامع ترین اطلاعات و اخبار مسکن ایران و جهان چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

نویسنده: طلوع حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *