بازار مسکن، راهکارهای اساسی برای رونق آن چیست؟

تاریخ بروزرسانی : ۴ آذر ۱۳۹۸

یک کارشناس اقتصادی گفت: عواملی مانند تامین مالی از سازمان ها و مجموعه های بین المللی و سیستم بانکی کشور باعث افزایش حجم سرمایه در بازار مسکن شده و در رونق این بازار تاثیرگذار است.

مصاحبه با محمدرضا غفوری، کارشناس اقتصادی

محمدرضا غفوری در گفتگو با خبرنگار مجله خبری ihome.ir بیان کرد: مسکن نه تنها در کشور ما بلکه در سایر کشورها عامل اصلی و تعیین کننده در پیشبرد اهداف اقتصادی به شمار می رود. بازار مسکن به عنوان لوکوموتیو تحرک اقتصاد کشور می تواند تاثیر بسزایی در گردش های مالی و کاهش رکود ایجاد کند البته تورم توسط دولت تا حدودی کاهش پیدا کرده و به گفته مسئولان احتمال کاهش بیشتر آن هم وجود دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: رکود یکی از عوامل تشدید کننده شرایط اقتصادی در کشور است رفع رکود کار دشواری است دولت دوازدهم مسئولیت سنگینی در این رابطه دارد و باید به صورت جدی به آن توجه کند.

غفوری خاطر نشان کرد: در حال حاضر قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده، افزایش قدرت خرید می تواند عامل بسیار مهمی برای ایجاد چرخه های تولیدی از جمله بازار مسکن شود. چندی پیش اتحادیه مشاوران املاک کشور اعلام کرد که هنوز در بسیاری از شهرهای بزرگ همچنان رکود پابرجاست.

بازار مسکن کالا نیست

این کارشناس اقتصادی در ادامه یادآور شد: از طرفی بازار مسکن، بازار وارداتی نیست بیشتر مشکلات داخلی در آن مطرح است نمی توان آن را به عنوان یک کالا نگاه کرد در نتیجه باید اندیشید که به چه ترتیبی می توان قدرت خرید مردم را افزایش داد.

وی عنوان کرد: به تبع سیستم بانکی می تواند کمک حال این جریان باشد تا مردم تحرکی در این بازار داشته باشند اما باید درنظر داشت که شبکه بانکی با توجه به شرایط کنونی که دارد قادر به تامین مالی تمام طرح ها نیست.

غفوری گفت: موضوع دیگر روش های تامین مالی است که باید به صورت درست تعریف شود تا بتوان برای خانه دار شدن مردم به خصوص خانه اولی ها اقدام کرد.

تامین مالی از مجموعه های بین المللی

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: روش دیگر تامین مالی از سازمان ها و مجموعه های بین المللی است که می توان از طریق روش های مختلف مانند اوراق صکوک از آن استفاده کرد و حجم سرمایه را افزایش داد.

غفوری در پایان سخنانش بیان کرد: در نهایت باید توجه داشت که هزینه تمام شده در بازار مسکن بسیار سنگین است، در بسیاری از واحدهای تولیدی بیشتر بحث اشتغال مطرح است تا هزینه تمام شده به همین دلیل رکود در بازار مسکن شدیدتر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *