مراحل سند زدن ملک ، آگاهانه اقدام کنید!

تاریخ بروزرسانی : ۱۰ دی ۱۳۹۷

پرسش و پاسخ: به طور کلی می توان گفت که انتخاب یک خانه و ملک برای خرید، کار حساس و مهمی به شمار می رود. از پروسه و روند پیدا کردن خانه گرفته تا ارتباط برقرار کردن با مالک و برنامه های خرید  سند زدن همه و همه دارای مسائل و نکاتی است که هر کدام در زمان خودشان مطرح شده و پیش روی افراد قرار می گیرند. یکی از مهم ترین و پردغدغه ترین مراحل به سند زدن ملک اختصاص پیدا می کند. بسیاری از افراد هستند که از این پروسه اطلاعات دقیقی ندارند و به همین دلیل هم دچار مشکلات بسیاری در این زمان می شوند. در این مطلب از ihome.ir تصمیم داریم به این موضوع بپردازیم و شما را با جزییات مراحل سند زدن ملک آشنا کنیم. پس توصیه ما این است که تا آخر مطلب همراه ما باشید.

مراحل سند زدن ملک

به طور کلی می توان گفت که در درجه اول برای خرید و همین طور سند زدن یک ملک و خانه باید دو نفر حضور داشته باشند که یکی زا آنها فروشند و دیگری خریدار هستند. اگر این دو طرف به توافق های لازم رسیده باشند می توانند وارد معامله شوند و کار خود را آغاز نمایند.

مراحل سند زدن ملک

مراحل معامله یک ملک

در کشور ایران معامله ملک دارای سه مرحله است که شامل توافق، دریافت کد رهگیری و مراجعه فروشنده به دفتر اسناد رسمی می شود. همان طور که گفته شد مرحله آن به توافق اختصاص پیدا می کند. این توافق در واقع همان چیزی است که بین خریدار و فرشنده شکل می پیرد. در این توافق نوشته ای به صورت کتبی که به قول نامه مشهور است آماده شده و فروشنده و خریدار در آن قید می کنند که حرف هایی را که بین خود زده اند می پذیرند و آنها را مکتوب می نمایند.

در این میان برای بسیاری از افراد سوالی مبنی بر این مسئله مطرح می شود که تفاوت بین قول نامه و مبایعه نامه چیست؟ در این جا باید بگوییم که اسم حقوقی قول نامه به مبایعه نامه تغییر پیدا کرده است. قول نامه دارای بار حقوقی نیست و اگر بین دو طرف دعوایی شکل بگیرد و به دادگاه مراجعه کنند قول نامه نمی تواند محکمه پسند باشد و در واقع هیچ شرایط قفهی ای ندارد، چرا که اساس قانونی که در کشور ما وجود دارد بر اساس فقه است. به همین دلیل هم هست که قول نامه را به مبایعه نامه تبدیل کرده اند.

مراحل سند زدن ملک

موارد موجود در مبایعه نامه

به طور کلی باید گفت که در مبایعه نامه باید حداقل به 5 مورد اشاره کرد:

 • مشخصات فروشنده: مشخصات سجلی، آدرس(در آدرس حتما باید کدپستی ذکر شود)، تلفن همراه و ثابت.
 • مشخصات خریدار: مشخصات سجلی، آدرس(در آدرس حتما باید کدپستی ذکر شود)، تلفن همراه و ثابت.
 • موضوع مورد معامله(مبیع): مشخصات کامل جغرافیایی، ثبتی، هندسی(مساحت زمین یا خانه).
 • مبلغ مورد معامله: شامل قیمت واحد و قیمت کل به وجه رایج کشوری، ریال یا معادل تومان.
 • زمان مورد معامله: زمان و نحوۀ پرداخت، زمان حضور در دفترخانه و تنظیم سند. برای نحوۀ پرداخت باید حتما مشخص شود که خریدار چه مبلغی را، در چه زمانی و با چه شرایطی به فروشنده می‌دهد.

بهتر است که بعد نوشته شدن این 5 مورد برخی از توضیحات دیگر را نیز اضافه کرد تا شفافیت مبایعه نامه بالاتر برود. برای مثال اگر یکی از دو طرف از خرید و یا فروش ملک پشیمان شود باید این مسئله را در مبایعه نامه پیش بینی شده داشته باشید تا بتوانید با تغییرات ایجاد شده کنار بیایید. معمولا برای پشیمانی زمانی مشخص می شود، برای مثال تا 24 ساعت بعد از تنظیم مبایعه نامه می توان پشیمانی را مطرح کرد.

مراحل سند زدن ملک

مرحله بعدی از مراحل سند زدن ملک به دریافت کد رهگیری اختصاص پیدا می کند. بعد از مرحله اول و نوشتن مبایعه نامه باید گفت که این مبایعه نامه منحصر به فرد نیست و امکان دارد که فروشنده خانه را به چندین نفر بفروشد. برای جلوگیری از این اتفاق باید بعد از تنظیم مبایعه نامه، فروشنده و خریدار به بنگاه های معامله املاک مجاز رفته و مباعه نامه خود را در سیستم نرم افزاری جامع ثبت نمایند. باید به این مسئله تاکید کرد که بنگاه معامله ملکی که به آن مراجعه می نمایید باید حتما رسمی و معتبر باشد.

مراحل سند زدن ملک

بعد از آن که مشخصات ملک در سیستم وارد شد یک کد رهگیری صادر می شود. این سیستم به صورت سراسری بوده و اگر فروشنده بخواهد ملک را به چندین نفر بفروشد با وجود این کد رهگیری سیستم خطا داده و مسئله را روشن می کند. به همین دلیل است که می توان گفت که صادر شدن کد رهگیری به منزله سلامت معامله بوده و یکی از مراحل لازم برای مراحل سند زدن ملک به شمار می رود.

مراحل سند زدن ملک

مرحله سوم مربوط به مراجعه فروشنده به دفتر اسناد رسمی می شود. در این مرحله از انتقال سند، خریدار کاری ندارد و فروشنده باید شروع به کار کندو او باید با شناسنامه و اصل سند به دفترخانه اسناد رسمی برود و لیست مدارم مورد نیاز برای تشکیل پرونده را آماده نماید. مدارک لازم برای تشکیل پرونده نقل و انتقال و سند زدن ملک به این قرار است:

 • اصل و تصویر سند مالکیت
 • اصل و تصویر بنچاق
 • تصویر شناسنامه و کارت ملی فروشنده و خریدار
 • اصل و تصویر وکالت‌نامه
 • اصل و تصویر پایان‌کار و یا عدم خلافی شهرداری یا نامۀ بازدید شهرداری یا بخشداری (در مورد زمین‌های دارای بنا و زمین‌های بدون بنا)
 • صورت‌مجلس تفکیکی در مورد آپارتمان (این مورد باید هماهنگ شود)
 • اصل و تصویر حصر وراثت (در مورد سندهای ورثه‌ای)
 • اصل و تصویر فرم مالیات بر ارث (در مورد سندهای ورثه‌ای)

مراحل سند زدن ملک

در نهایت و با گذراندن مراحل دیگری که به بررسی سند و … باز می گردد یک مرحله نهایی که انتقال سند است باقی می ماند. بر اساس تاریخی که در مبایعه نامه ذکر شده است فروشنده و خریدار برای سند زدن باید در دفترخانه حضور پیدا کنند. در صورتی هم که یکی از دو طرف مثلا فروشنده حاضر نشوند و کاملا غیر قابل دسترسی بود خریدار موظف است که تا آخرین ساعت اداری در دفترخانه بنشیند و اگر باز هم فروشنده نیاید خریدار کواهی عدم حضور دریافت می کند.

مراحل سند زدن ملک

در این شرایط خریدار می تواند با این گواهی به دادگاه رفته و هزینه پشیمانی را از فروشنده دریافت نماید. در این بخش، فروشنده باید با تمامی مدارکی که ذکر شد به دفترخانه رفته و با پاسخ استعلام هایی که از شهرداری، دارایی، بیمه و… گرفته است حضور پیدا کند.

ناگفته نماند که برای انتقال سند باید هزینه هایی را پرداخت کرد که این هزینه ها به این قرار هستند:

 • ثبت مبایعه‌نامه در سیستم سراسری، دفتر معاملات املاک، پنج درصد ارزش ملک را از طرفین می‌گیرد.
 • فروشنده باید هزینه‌ای به شهرداری بابت خلافی، نوسازی و پسماند بدهد.
 • دارایی هزینه نقل‌وانتقال را می‌گیرد. اگر ملک قبلا اجاره بوده باشد، دارایی، «مالیات‌براجاره» هم می‌گیرد.
 • هزینۀ دفترخانه(حق التحریر)، به صورت مساوی بین خریدار و فروشنده تقسیم می‌شود. این هزینه حدودا بین 200 هزارتومان تا دو میلیون است.

مراحل سند زدن ملک

حالا شما به ما بگویید:

اگر شما هم تجربه مفیدی از قوانین و مراحل سند زدن ملک دارید برای غنی تر شدن هر چه بیشتر این مطلب آن را از طریق دیدگاه های پایین همین مطلب با ما و سایر مخاطبان ihome.ir در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای راهنمای معاملات مسکن هستم.

در مطالب بعدی شما را با اسرار بیشتری از فرهنگ آپارتمان نشینی آشنا خواهیم کرد، پس برای اطلاع از جامع ترین اطلاعات و اخبار مسکن ایران و جهان چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

نویسنده: طلوع حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *