مدل موکت پذیرایی ، جامع‌ترین راهنمای انتخاب این کفپوش ارزان!

تاریخ بروزرسانی : ۲۳ بهمن ۱۳۹۷

دکوراسیون داخلی: موکت به مرور زمان ممکن است ظاهر خود را از دست دهد و تغییر کند. خصوصا اگر به خانه ای رفته باشید که قبل از شما افراد دیگری در آن زندگی می کردند، احتمال اینکه موکت های کهنه و قدیمی تری را مشاهده کنید، بیشتر است. هیچ کس دوست ندارد به خانه ای برود که موکت های آن کهنه و لکه دار هستند. پس اگر هم در این شرایط قرار گرفتید، بهتر است به فکر نصب موکت های جدید باشید. Ihome.ir در ادامه مطلب نکات کاربردی در مورد مدل موکت پذیرایی به شما ارائه می کند.

استفاده از موکت برای دکوراسیون اتاق خواب، اتاق بازی، نشیمن های صمیمی و حتی خانه های کوچک مناسب است. برای خرید موکت باید بافت های مختلف را بشناسید تا اگر به دنبال بافت نرم و مخملی برای زیر تخت خواب خود هستید یا موکت بادوام تری می خواهید که از آسیب کودکان یا حیوانات خانگی تان در امان باشد بدانید به سراغ کدام مدل بروید.

مدل موکت پذیرایی

ساختار موکت

قبل از توضیح در مورد بافت، می خواهیم در مورد ساختار موکت صحبت کنیم. موکت از الیاف به هم تنیده ای ساخته شده که در واقع روی متریال خاصی به هم دوخته شده اند. شکل گیری و کنار هم بودن این الیاف درست مثل زمانی است که شما با سوزن و نخ کار می کنید. در اغلب مواقع الیاف و نخ بافته شده موکت از جنس نایلون است که رشته های نرم و بادوامی دارد.

ولی ممکن است جنس موکت از پلی استر و پشم هم باشد. نوع حلقه تنیده شده برای آماده شدن موکت، با توجه به ظاهر و احساس کلی موکت تعیین می شود. طول این حلقه ها و نقش های متنوع بافت آنها مشخص می کند که آیا باید با فاصله کنار هم قرار گیرند یا متراکم باشند. حتی ممکن است این حلقه ها بریده شوند و یا به صورت کامل دنبال هم قرار گیرند.

مدل موکت پذیرایی

بافت موکت

مدل لوپ یا برش نخورده Level Loop Pile

در این مدل از موکت، بافت های حلقه ای مئکت ثابت و یکسان هستند، الیاف بریده نشده و دنبال هم هستند و بافت کلی این موکت فشرده بوده و طرح مشخص و متنوعی ندارد. فشردگی حلقه های بافته شده ای یه این معنی است که نرمی این موکت کمتر است ولی رد پا و اشیا یا رد جارو برقی روی آن باقی نمی ماند. پس می توانید این بافت موکت را برای فضاهایی از خانه مثل  مدل موکت پذیرایی استفاده کنید که رفت و آمد و تردد بیشتری دارد.

مدل موکت پذیرایی

مدل بربر Berber

بافت بربر معانی مختلف دارد ولی معمولا این بافت همان بافت لوپ است که ضخیم تر بوده و رنگ خنثی دارد که می توان درون آن رگه های رنگ های دیگر را هم مشاهده کرد. این موکت با دوام است و برای مکان های پر تردد خانه پیشنهاد می شود. تنوع رنگی در بافت موکت بربر باعث می شود کثیفی و لکه را کمتر نشان دهد.

مدل موکت پذیرایی

موکت برش خورده Cut Loop Pile

این نوع موکت بسیار رایج است چون دوام بالایی دارد و برای فضاهای مختلف اعم از پر رفت و آمد یا کم ترددتر به کار برده می شود. حلقه های بافته و تنیده شده در ساختار این موکت در ارتفاع کوتاه برده شده اند و این نکته موجب می گردد بافت موکت با حفظ شکل ظاهری اش، نرمتر شود. اگر تراکم حلقه های بافته شده موکت تغییر کند، روی بافت موکت هم تاثیر می گذارد. پس می توانید با در نظر گرفتن تراکم و بافت مخملی و نرمتر، مدل موکت پذیرایی را برای فضای رسمی خانه یا حتی بر فرض برای اتاق خواب انتخاب کنید.

مدل موکت پذیرایی

موکت پرز بلند Saxony

این بافت موکت هم یکی دیگر از موکت های بافته شده به صورت حلقه است که در ارتفاع بیشتری برش خرده است و پرزهای بلندتری می دهد که باعث نرمی و حمق بیشتر موکت می شود. این موکت رسمی تر است و باید تراکم بالایی داشته باشد تا نخ های بریده شده به صورت صاف روی زمین قرار گیرند. به دلیل ارتفاع و جهت واحد الیاف موکت پرز بلند، رد پا و وسایل مختلف را به سرعت نشان می دهند، پس بهتر است این موکت را برای فضاهایی که رفت و آمد کمتری دارند، انتخاب کنید و برای مدل موکت پذیرایی به سراغ نمونه های دیگر بروید.

مدل موکت پذیرایی

مدل پرز بلند در هم تنیده Frieze

این نوع بافت مشابه مورد قبلی است ولی حلقه های بافته شده، در ارتفاع بیشتری برش می خورند. این بافت غیر رسمی تر است، تارهای بلند درون هم و در جهات مختلف پیچ می خورند و باعث می شود ظاهر یکنواختی نداشته باشند. بافت موکت همچنان متراکم و نرم است ولی به دلیل جهت های مختلف رد پا یا رد جارو برقی را نشان نمی دهد، پس می توانید آن را در فضای پرتردد هم به کار ببرید. این مدل موکت پذیرایی به نام شگی هم معروف است.

مدل موکت پذیرایی

مدل بافت با ارتفاع های مختلف Variable Height Patterns

با توجه به دو نوع بافت برش خورده و حلقه های برش نخورده و با در نظر گرفتن ارتفاع های مختلف آنها، می توان مدل هایی را مشاهده کرد که از انواع بافت در طراحی آنها استفاده شده است. ارتفاع مختلف بافت موکت در قسمت های گوناگون باعث ایجاد طرح و نقش متفاوتی در موکت می شود. این گزینه برای طرح های هندسی، راه راه و چهارخانه در یک رنگ هم قابل اجرا است.

*در مطالب بعدی شما را با ایده های بیشتری برای انتخاب موکت آشنا می کنیم، شاید این سوالات دغدغه ی شما عزیزان هم باشد بس برای اطلاع از پاسخ آن ها چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

منبع: housebeautiful | مترجم: صدف حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *