مدل فرش پذیرایی، با این فرش ها خانه شما زیباتر می شود!

تاریخ بروزرسانی : ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

مدل فرش پذیرایی تا حد زیادی در زیبایی فضای نشیمن شما نقش دارد، به همین منظور در این مطلب قصد داریم شما را با 11 مدل از منحصر به فرد ترین فرش های پذیرایی آشنا کنیم تا نشیمن خود را با کمک آن ها ایده آل نشان دهید.

دکوراسیون داخلی: یکی از مهمترین فضاهای خانه خصوصا به دلیل اینکه افرادی غیر از صاحبان خانه در آن بیشتر حضور دارند، پذیرایی است. ساکنان خانه اغلب تمایل دارند بهترین دکوراسیون و بیشترین بودجه را صرف چیدمان پذیرایی کنند تا مهمان ها از حضور در آن لذت ببرند. یکی از وسایل مهم در این بخش فرش است. ihome.ir با معرفی انواع مدل فرش پذیرایی شما را برای خرید بهتر و راحت تر کمک خواهد کرد:

مدل فرش پذیرایی

فرش دستبافت

فرش ایرانی در همه جای دنیا مشهور و محبوب است. حتی در خانه بسیاری از سلبریتی و هنرمندان هالیوود هم فرش دستبافت ایرانی برای دکوراسیون استفاده می شود. ما ایرانی ها هم که به هنر کشور خودمان افتخار می کنید و بسیار دوست داریم که این فرش را در دکوراسیون خانه خود داشته باشیم. البته حتما می دانید که فرش دستباف نسبت به انواع ماشینی قیمت بیشتری داشته و به دلیل اینکه هر تار و پود آن توسط هنر دست بافندگان انجام شده است، ارزش بسیار بالایی دارد. اگر دوست دارید هزینه بیشتری را برای فرش پذیرایی صرف کنید، یک فرش زیبا با طرح و نقش خاصی که البته با مبل شما ست باشد، نتیجه بسیار خوبی بر مهمانی های شما می گذارد.

مدل فرش پذیرایی

فرش ابریشم

یکی از دسته های گران قیمت فرش دستبافت، نوع ابریشم آن است. به دلیل استفاده از نخ ابریشم در تار و پود این فرش ها، قیمت و ارزش بسیار بالاتری دارند و بافت لطیف تری هم بر جای می گذارند. قیمت فرش ابریشم، برحسب میزان ابریشم به کار رفته در آن تعیین می شود. اگر فرش تمام ابریشم باشد که حتما قیمت بسیار بالاتری دارد و از 10 تا 100 میلیون متفاوت است. نمی توان قیمت مشخصی برای فرش ابریشم تعریف کرد. چرا که بر اساس متراژ، نوع نخ، طرح و نقش بسیار متنوع هستند. اگر چله فرش هم از ابریشم باشد، لطافت و نازک بودن فرش بیشتر می شود. فرش ابریشم در کنار مبلمان کلاسیک و با حتی مدرن می تواند دکوراسیون پذیرایی را با شکوه تر کند.

مدل فرش پذیرایی

فرش ایلیاتی

یکی از هنرهای زیبای مردم روستایی، عشایر و ایل های مختلف کشور بافت فرش دستبافت است. این صنایع دستی مخصوص با قیمت پایین تری نسبت به فرش های دستبافت شهری به فروش می رسد. طرح های این فرش ها متفاوت بوده و به دلیل کمبود فرش و یا نبود نقشه روی کاغذ در برخی قسمت ها غلط بافی دارد که به همین دلیل با قیمت ارزان تری به فروش می رسد. نکته بعدی در مورد این نوع فرش ها این است که متراژ آنها در موارد کم به 9 و 12 متری می رسد. اگر دکوراسیون پذیرایی و نشیمن خانه شما یکی است، استفاده از فرش های روستایی برای کف، می تواند فضای مناسبی برای مهمانی های رسمی و یا صمیمی به وجود آورد. فرش های ترکمن، بلوچ، اردکان، تویسرکان و … از مدل های مشهور است دسته هستند.

مدل فرش پذيرايي

فرش ماشینی

دسته بزرگ دیگری از فرش ها که برای فرش پذیرایی هم مناسب هستند، فرش ماشینی است. این فرش ها به دلیل اینکه توسط کارخانه و ماشین های مخصوص بافندگی تهیه می شوند، قیمت کمتری نسبت به فرش های دستبافت دارند. تنوع فرش ماشینی به اندازه ای است که برای هر فضا و با توجه به هر ترکیب رنگی با طرح مورد نظرتان می توانید فرش ماشینی مناسبی را پیدا کنید. اگر قصد خرید فرش ماشینی برای پذیرایی دارید، باید توجه داشته باشید که دستتان بسیار باز است و هماهنگی طرح و رنگ انتخابی با مبلمان یا سبک خانه، مهمترین نقش را در جلوه گری فرش پذیرایی دارد.

مدل فرش پذیرایی

فرش کلاژ

تا به حال اسم فرش کلاژ به گوشتان خورده است؟ اگر به تازگی گشتی در بازار زده باشید، حتما مدل های متنوعی از این فرش را دیده اید. فرش کلاژ در واقع از کنار هم قرار گرفتن تکه های مختلف فرش به وجود می آید. حال این فرش می تواند قدیمی و دستبافت باشد که مسلما قیمت بالاتری دارد و یا ماشینی و رنگ شده باشد که می توانید با قیمت مناسب تری آنها را خریداری کنید. حتی در بخشی از تولید فرش ماشینی، مدل هایی پیدا می شوند که فقط طرح کلاژ شده را دارند.

مدل فرش پذيرايي

فرش گرد

اغلب فرش هایی که در دکوراسیون پذیرایی استفاده می شود، شکل مستطیل و یا نهایتا مربعی دارند. فرش دایره ای شکل یا همان گرد با ابعاد بزرگ که بتواند مبلمان را روی خود جای دهد، کمیاب است ولی اگر بتوانید این مدل فرش پذیرایی را بیابید، قطعا فضایی متفاوت خلق کرده اید. البته پیش از هر چیزی بدانید که برای خرید فرش گرد، باید فضای موجود و مساحت پذیرایی شما بزرگ باشد.

مدل فرش پذيرايي

فرش مدرن

زوج های جوان و دنباله رو مد روز، اغلب دوست دارند که از دکوراسیون های قدیمی خانه پدری خود فاصله بگیرند و به دنبال وسایل نو و جدید بروند. فرش مدرن برای این افراد می تواند گره گشا باشد تا با خیال راحت به چیدمان خانه خود بپردازند. آنچه در اغلب فرش های مدرن دیده می شود، طرح های متفاوت در ظاهرشان است. این تفاوت می تواند در ترکیب رنگی، فرم کلی و یا نقوش روی آن باشد. بهتر است برای فرش مدرن، مبلمان مدرن یا کلاسیک ساده انتخاب کنید.

مدل فرش پذیرایی

فرش هندسی

نوعی از فرش مدرن که طرح و نقشی هندسی دارد، می تواند برای دکوراسیون مدرن استفاده شود. بستگی دارند هندسه فرش چه باشد. اگر طرح روی آن خطوط صاف و موازی داشته باشدف می تواند باعث بزرگ تر نشان دادن فضای پذیرایی باشد. اگر هندسه شلوغ و درهمی روی فرش نقش بسته باشد، می تواند فضا را هم تحت تاثیر قرار بدهد. پس بهتر است پارچه رومبلی ساده و همچنین لوازم دکوری و تزیینی در پذیرایی در حداقل تعداد انتخاب شود.

مدل فرش پذیرایی

فرش ساده

به گفته بزرگان زیبایی در سادگی است! اگر شما هم از ساده دوستان هستید این نوید را به گوش جان بسپارید که حتی برای مدل فرش پذیرایی هم می توانید از فرش ساده استفاده کنید. این مدل فرش می تواند تک رنگ باشد، می تواند طرح کمی داشته باشد و یا نقوش آن ساده باشند. به دلیل سادگی فرش، برای انتخاب مبلمان گزینه های بیشتری وجود خواهند داشت. چه پارچه مبل ساده باشد و چه طرحدار، خللی به طراحی وارد نمی کند. تنها نکته هماهنگی سبک و رنگ آنها است.

مدل فرش پذیرایی

فرش خزدار

فرش خزدار می تواند از نوع طبیعی و یا مصنوعی باشد. نوع طبیعی این نوع فرش به شکل پوست حیواناتی مانند گاو و مانند آن به فروش می رسند که به دلیل حمایت حیوانات استفاده از پوست طبیعی را پیشنهاد نمی کنیم. اگر علاقه بسیاری به استفاده از پوست حیوانات دارید، یا طرح و نقش بدن آنها را روی فرش مدرن انتخاب کنید، و یا از مدل هایی مشابه به پوست طبیعی که مصنوعی هستند استفاده کنید. فرش های خز دار که به نام “شگی” هم معروفند، می توانند به عنوان فرش پذیرایی انتخاب شوند.

مدل فرش پذیرایی

گلیم و گبه

یکی دیگر از صنایع دستی ایران گلیم و گبه است که در نقاط مختلف کشور و توسط هنرمندان ایرانی تهیه می شوند. اگر خانه کوچکی دارید که نشیمن و پذیرایی تان یکسان است، اگر مبل مدرن دارید و سبک تلفیقی را دوست دارید، انتخاب گلیم و گبه به عنوان فرش کف می تواند فضای ایده آلی به وجود آورد.

فرش پذیرایی

فرش پذیرایی را از کجا بخریم؟

اگر قصد خرید اینترنتی فرش پذیرایی به سبک و سیاق مدل های معرفی شده دارید می توانید به فروشگاه هایی نظیر کرامتیان، فرش آنلاین و  فرش مشهد مراجعه کنید و به سادگی فرش مورد نیاز خود را خریداری کنید.

* در مطالب بعدی شما را با  مدل سایر لوازم و وسایل دکوراسیون منزل آشنا خواهیم کرد، پس برای اطلاع از به روزترین ایده های طراحی و دکوراسیون داخلی چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

نوشته شده در تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *