محمد کهندل کارشناس اقتصادی: نافرجامی تزریق وام مسکن برای زوجین

تاریخ بروزرسانی : ۱۸ فروردین ۱۳۹۷

یک کارشناس اقتصادی افزایش میزان وام مسکن و تسهیلات بدون سپرده به زوجین در شرایط فعلی را بی تاثیر خواند و ارائه این طرح از سوی دولت را حرکت سیاسی و تبلیغاتی قلمداد کرد.

محمد کهندل، کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار ihome.ir اظهار کرد: مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار در ارتباط با افزایش سقف تسهیلات بدون سپرده به زوجین به طور قطع نمی تواند تاثیر قابل توجهی داشته باشد. در بخش مسکن مشکلات متعددی وجود دارد که توجه به از بین بردن این مشکلات الزامیست. متاسفانه با وجود این مشکلات دولت وام مسکن زوجین را 120 میلیون تومان کرده است این طرح چقدر می تواند برای افزایش تقاضا تاثیرگذار باشد؟ و چند درصد هزینه های خرید مسکن را شامل می شود؟

کهندل در ادامه افزود: تنها 20 میلیون تومان به اعطای تسهیلات وام مسکن برای زوجین اضافه شده است این مبلغ قابل توجهی نیست و تاثیر بسزایی در خروج بازار از رکود را ندارد به نظر می رسد با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری ارائه این طرح از سوی دولت یک حرکت سیاسی و تبلیغاتی باشد تا تحریک بخش مسکن یا تقاضای اقشار کم درآمد و زوجین.

وی بیان کرد: در سال گذشته بخش مسکن 16 درصد رشد منفی داشت اگر این طرح موفق بود شاهد افت منفی نبودیم پس این طرح نمی تواند کمکی به تحریک بازار مسکن کند.

این کارشناس اقتصادی خاطر نشان کرد: الگوی تهیه مسکن باید متناسب با متقاضیان بخش مسکن یعنی جوانان کشور باشد اما متاسفانه به این الگو توجهی نمی شود  در حال حاضر در کشور مسکن هایی عرضه می شود که به هیچ عنوان متناسب با نیاز متقاضیان بخش مسکن نیست تنها خانه ساخته می شود اما خالی می ماند. از طرفی دیگر مسئولان باید قیمت زمین را با چارچوبی مشخص و تعریف شده ارزان کنند.

وی ضمن هشدار نسبت به بالا‌گرفتن تب سفته‌بازی در بازار مسکن گفت: بازارمسکن باید از فعالیت های تجاری خارج شود و تا زمانی که بازار مسکن به عنوان کالای تجاری در کشور مطرح است ما شاهد سفته بازی و خالی ماندن تعداد زیادی از واحدها در بخش مسکن خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *