محمدرضا غفوری کارشناس اقتصادی: بهبود وضعیت بازار مسکن در گرو سیاست های پولی کشور/ اخذ مالیات از خانه های خالی مختص خانه های لوکس است

تاریخ بروزرسانی : ۴ آذر ۱۳۹۸

یک کارشناس اقتصادی معتقد است سیاست ها و برنامه هایی که تورم زا نباشد و  پایه پولی را تحت تاثیر قرار ندهد پالس مثبتی در تمامی بازارها به خصوص بازار مسکن می گذارد.

محمدرضا غفوری کارشناس اقتصادی، در گفتگو با خبرنگار ihome.ir اظهار کرد: معمولا انتخابات تاثیر بسزایی در وضعیت شاخص های اقتصادی خواهد داشت منشا آن هم به سیاست ها و برنامه های کاندیداها بر می گردد باید قبول کرد هر سیاست و برنامه ای در شاخص های اقتصادی کشور تاثیر مستقیم خواهد گذاشت و به تبع آن می  تواند تاثیر خاصی هم در بازار مسکن بگذارد.

وی افزود: در چند سال گذشته یک سری از سیاست ها ارزش ریالی و دلاری کشور را تغییر داد و  پایه پولی کشور یک سوم کاهش پیدا کرد و حتی این امر در املاک و بازار مسکن تاثیر مستقیم گذاشت.

غفوری در ادامه یادآور شد: در مجموع سیاست ها و برنامه هایی که تورم زا نباشد و عملا پایه پولی را تحت تاثیر منفی قرار ندهد می تواند پالس مثبتی در تمامی بازارها به خصوص بازار مسکن داشته باشد از طرفی سیاست هایی که به سمت تزریق پول و افزایش تورم و دوای مقطعه ای برای نیازهای جامعه می رود اثرات ناخوشایندی به بدنه اقتصاد کشور می زند و باعث افزایش قیمت و تغییر تورم به نرخ های دو رقمی می شود.

این کارشناس اقتصادی در خصوص ارائه طرح احذ مالیات از خانه های خالی بیان کرد: طرح اخذ مالیات از خانه های خالی طرح معقولی است اگر این اتفاق رخ دهد افرادی که به صورت سرمایه گذاری خانه خریداری کردند مجبور می شوند یا خانه هایشان را اجاره دهند یا بفروشند تا ما شاهد حجم زیاد افراد نیازمند خانه با وجود خانه های خالی نباشیم.

وی خاطر نشان کرد: البته لازم به ذکر است خانه های خالی خود به چند بحش تقسیم می شود یکی از آنها خانه های لوکس است که متقاضیان خاص خود را دارد و بخش دیگر مسکن مهر است که با همه امکانات کماکان خالی است و کسی از آن استقبال نمی کند.

غفوری در پایان تصریح کرد: البته اخذ مالیات از خانه های خالی تنها در چند منطقه تهران رخ اجرایی می شود آن هم از  ملک هایی که ارزش و قیمت بالایی دارند وگرنه در شهر تهران به دلیل متقاضی خانه ای خالی نمی ماند. به هر حال اخذ مالیات اقدام پسندیده ای است و می تواند در برخی از مناطق تهران تغییر مثبتی بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *