تور محله گردی: محله های غرب تهران ، شهرک راه آهن (گلستان)!

تاریخ بروزرسانی : ۲۵ فروردین ۱۳۹۸

یکی از محله های غرب تهرن شهرک راه آهن ( گلستان) است که در شمال غربی تهران و در مجاورت بخش شمالی پارک جنگلی چیتگر واقع شده است. این شهرک در زمان احداث به عنوان یکی از بزرگ ترین شهرک های غرب تهران با خانه های ویلایی شناخته می شد که به عنوان یکی از سکونتگاه های پرطرفدار برای بازنشستگان و دوستداران خانه های ویلایی در محله های غرب تهران محسوب می شود.

محله گردی: تاریخچه پیدایش شهرک راه آهن به سال‌های ۶۰ الی ۱۳۵۹ و تشکیل تعاونی کارکنان شرکت راه‌ آهن بازمی‌گردد.اگر بخواهیم  محله ی شهرک راه آهن (گلستان) را معرفی کنیم باید بگوییم این محله یکی از محله های خوش آب و هوای غرب تهران است که به واسطه ی آب و هوای خوش، ساخت و سازهای ویلایی و خیابان های عریض اش به عنوان یکی از سکونتگاه های پرطرفدار برای بازنشستگان و دوستداران خانه های ویلایی در میان محله های غرب تهران شهرت یافته است. اگر شما هم قصد دارید بهترین محله های تهران برای سکونت را بشناسید و این محله را برای سکونت خود انتخاب کنید پیشنهاد می کنم با تور محله گردی این هفته ihome همراه باشید تا شما را با بخش ها و مراکز مختلف این محله آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

شهرک راه آهن (گلستان)

محله گلستان در یک نگاه

  • نام محله: شهرک راه آهن (گلستان)
  • منطقه: 22 تهران
  • محل اسقرار: شمال غربی تهران
  • شهرت محله: –
  • بافت محله: غالبا نوساز
  • همسایه های محلی: شهرک شهید باقری از سمت شمال غرب | شهرک نمونه سپاه از سمت شمال | شهرک سرو آزاد از سمت غرب
  • دسترسی های محلی: بزرگراه  شهید خرازی | بزرگراه شهید همت | بزرگراه آزادگان | بزرگراه شهید حکیم
  • ایستگاه مترو : ایستگاه مترو چیتگر
  • سطح قیمت: متوسط
  • نرخ ملک: از متری 3 میلیون 400 هزار تومان تا متری 5 میلیون تومان

شهرک راه آهن (گلستان)

شهرک راه آهن ( گلستان) کجاست؟

شهرک راه آهن (گلستان) در شمال غربی تهران و در مجاورت بخش شمالی پارک جنگلی چیتگر واقع شده است. این شهرک در زمان احداث به عنوان یکی از بزرگ ترین شهرک های محله های غرب تهران با خانه های ویلایی شناخته می شد که به عنوان یکی از سکونتگاه های پرطرفدار برای بازنشستگان و دوستداران خانه های ویلایی محسوب می شد، اما رفته رفته ماهیت ویلایی خود را از دست داده و همانند سایر مناطق تهران به یکی از قطب های برج سازی پایتخت تبدیل شده است.

شهرک راه آهن (گلستان)

بافت شهرک راه آهن چگونه است؟

به طور کلی می توان گفت بافت محله راه آهن غالبا نوساز و ویلایی است که در چند سال اخیر ساخت مجتمع های بلند مرتبه در غرب شهرک راه آهن بسیار رونق گرفته است. خیابان های عریض شهرک گلستان به عنوان یکی از مزیت ها و شاخصه های اصلی فروش خانه های این منطقه به شمار می رود، چرا که ساکنین این منطقه با توجه به ازیاد جمعیت به ندرت دچار معضل کمبود پارکینگ، کمی عرض معبر و معضلات اینچنینی می شوند و همین موضوع حاکی از مهندسی ساز بودن خیابان ها و خانه های این محله از تهران است.

شهرک راه آهن (گلستان)

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟

شهرک راه آهن به دلیل زنده نگه داشتن یاد و خاطره ی شهدای راه آهن، از گذشته با این نام خوانده شده است، اما در حال حاضر به دلیل دارا بودن آب و هوای خوش و طبیعت سرسبز منطقه به نام شهرک گلستان نیز شناخته می شود.

شهرک راه آهن (گلستان)

تراکم جمعیت و سطح قیمت خانه های این محله چگونه است؟

همان طور که اشاره شد تراکم جمعیت این محله به دلیل خانه های ویلایی، خیابان های عریض و بازگشایی قطب های گردشگری چون آبشار تهران و دریاچه ی خلیج فارس هر روز بیشتر می شود و با توجه به آب و هوای مطلوب منطقه و دسترسی های محلی، سطح واقعی قیمت خانه و متراژ بالای واحد های مسکونی شاهد رشد چشمگیر ساخت و ساز در این محله و شهرک های اطراف آن هستیم.

شهرک راه آهن (گلستان)

دسترسی ها و خیابان های مهم این محله کدام است؟

نزدیکی به دسترسی ها و خیابان های مهم محله های غرب تهران برای ساکنین این مناطق بسیار حائز اهمیت است. اگر بخواهیم دسترسی ها و خیابان های مهم شهرک راه آهن را به شما معرفی کنیم، به ترتیب باید به  خیابان امیرکبیر، خیابان هوانیروز، خیابان هاشم زاده ، خیابان کاج، خیابان گلها و بلوار کوهک اشاره کنیم؛ همچنین دسترسی آسان به اتوبان همت از سمت شمال و آزادگان از سمت شرق و حکیم از سمت جنوب از مهمترین دسترسی های این محله محسوب می شود که مدت زمان تقریبی برای رسیدن به هر کدام از این بزرگراه ها را می توانیم کمتر از 10 دقیقه تخمین بزنیم. همان طور که در گزارش محله آبشار تهران عنوان شد، یکی از مشکلات عمده ی منطقه ی 22 شهر تهران عدم دسترسی به سیستم حمل و نقل سریع السیر مثل مترو و اتوبوس های تندرو در این نواحی است، اما نا گفته نماند که محله شهرک راه آهن نسبت به محله های مجاور به ایستگاه مترو چیتگر بسیار نزدیک است و این موضوع یکی دیگر محسنات این محله برای خرید خانه محسوب می شود.

شهرک راه آهن (گلستان)

معرفی مراکز آموزشی و فرهنگی شهرک راه آهن

خوشبختانه شهرک راه آهن (گلستان) به عنوان یکی از قطب های آموزشی منطقه 22 محسوب می شود که با توجه به کمبود مدرسه در محله های مجاور این شهرک ساکنین این محله ها برای دستیابی به مدرسه مناسب از مدارس این محله استفاده می کنند، هر چند این موضوع در طولانی مدت سبب بروز مشکلات زیادی برای این ساکنین این محله و محله های اطراف خواهد شد.

شهرک راه آهن (گلستان)

فرهنگسرای امیر کبیر ، فرهنگسرای سنبل، فرهنگسرای بنفشه، مهد کودک ها و  مرکز جامع علمی کاربردی امام علی (ع) (واقع در بلوار گلها) سایر مراکز فرهنگی و آموزشی است که می توان برای این محله به آن ها اشاره کرد.

شهرک راه آهن (گلستان)

مراکز خرید اصلی شهرک راه آهن کجاست؟

از جمله مراکز خرید محلی و مایحتاج روزانه در شهرک راه آهن می توان به میدان میوه و تره بار، نانوایی سنگکی، لواش، بربری و نان فانتزی، سوپر مارکت، سوپر پروتئین، فست فود و رستوران و فروشگاه زنجیره ای شهروند اشاره کرد که از لحاظ قیمت محصولات همسو با میادین مرکزی شهر تهران هستند که ساکنین می توانند در کمترین زمان ممکن بدون تردد به مرکز شهر مایحتاج روزانه خود را تهیه کنید؛ همچنین مرکز خرید طوبی واقع در بلوار کوهک نزدیک به ایستگاه مترو چیتگر و مرکز خرید مالمون واقع در خیابان امیرکبیر نبش بلوار کاج و مرکز خرید باران واقع در میدان اتریش بزرگترین مراکز خرید اصلی این محله محسوب می شوند که ساکنین این محله و محله های مجاور را از دسترسی به مرکز شهر بی ناز می کند.

شهرک راه آهن (گلستان)

شهرک راه آهن چند مرکز مهم دولتی دارد؟

دارا بودن بانک های مختلف، مخابرات، اداره برق، شهرداری منطقه 22،  پاسگاه و سایر ادارات مهم دولتی از جمله محسنات این محله محسوب می شود که سکنه این محله را برای انجام امور مربوطه به شهرک های اطراف بی نیاز می کند؛ همچنین کلانتری 141 شهرک گلستان واقع در بلوار گلها، پادگان نظامی هلیکوپتر سازی وزارت دفاع واقع در بلوار هوانیروز و پادگان هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی واقع در بلوار کوهک از جمله مهمترین مراکز امنیتی و پلیسی منطقه 22 در شهرک راه آهن (گلستان) می باشد.لازم به ذکر است به دلیل امنیتی بودن این اماکن امکان و اجازه ی عکس برداری از آن ها به تیم ihome داده نشده است.

شهرک راه آهن (گلستان)

تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص شهرک راه آهن

شهرک راه آهن ( شهرک گلستان) مانند اکثر محله های تهران مسلمان نشین است و مسجد جامع حضرت ولیعصر (عج) واقع در بلوار کاج یکی از بزرگترین مساجد این شهرک است که در حال حاضر در مراحل پایانی احداث است.

شهرک راه آهن (گلستان)

مسجد جوادالائمه ، مسجد ۱۴ معصوم و هیئت یا ثارالله یکی از قطب های اصلی و شاخص مذهبی این محله هستند که همه روزه مراسم مذهبی و فرهنگی در آن ها به خوبی اجرا می شود.

شهرک راه آهن (گلستان)

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

خوشبختانه ساکنین شهرک راه آهن برخلاف شهرک های مجاور از مراکز درمانی تخصصی و شبانه روزی بهره مند هستند که از جمله ی آن ها می توان به درمانگاه حضرت ولیعصر (عج) واقع در ابتدای بلوار کوهک، درمانگاه شبانه روزی گلستان غرب واقع در بلوار کاج، درمانگاه شفا واقع در بلوار امیر کبیر، درمانگاه اقاقیا واقع در بلوار کاج، درمانگاه شبانه روزی تختی واقع در بلوار گلفام، درمانگاه رازی، درمانگاه نسیم واقع در بلوار هاشم زاده، درمانگاه گلچین، درمانگاه یاس واقع در بلوار گلهای جنوبی اشاره کرد.

شهرک راه آهن (گلستان)

اماکن تفریحی و ورزشی محله شهرک راه آهن کجاست؟

شهرک راه آهن به دلیل همجواری با بزرگترین قطب های گردشگری منطقه 22 توانسته است توجه خانواده های بسیاری را به خود جلب کند. از جمله امکان تفریحی نزدیک به این محله می توان به بوستان جنگلی لتمال کن، آبشار تهران در همسایه شمالی و پارک جنگلی چیتگر، دریاچه مصنوعی شهدای خلیج فارس در همسایه غربی اشاره کرد.

شهرک راه آهن (گلستان)

مجموعه های ورزشی آسمان غرب، راد، اورتنا، سورن یک و دو ، امیر کبیر، رعنای غرب، باشگاه ورزشی الزهرا و استخر پردیسان نور در کنار پارک های محلی چون بوستان رشد، بوستان سلامت ، بوستان گلبهار و… اشاره کرد.

 

ممکن است در این محله و یا محله های اطرافش خانه و آپارتمان هایی برای رهن و اجاره یا خرید و فروش وجود داشته باشد، که برای مشاهده فایل های این محله می توانید به صفحه خرید آپارتمان در شهرک راه آهن (گلستان) و اجاره آپارتمان در شهرک شهید باقری در وبسایت ihome مراجعه فرمایید.

گالری تصاویر محله شهرک راه آهن تهران

حالا شما به ما بگویید…

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این محله دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر گزارش این محله آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای محله گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای محله گردی و آشنایی با بهترین محله های تهران برای سکونت ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

گزارشگر: رضا صمیمی |  تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *