لیست کارهای خانه تکانی‌ ، از کجا باید شروع کنیم؟!

تاریخ بروزرسانی : ۴ اسفند ۱۳۹۸

خانه داری: یکی از مهم ترین کارهایی که خانواده های ایرانی با نزدیک شدن به عید نوروز شروع به انجام آن می کنند، خانه تکانی است. از آنجایی که با آمدن بهار، فصل نو فرا می رسد و همه چیز تازه و با طراوت و نو می شوند ما هم دوست داریم خانه ای تمیز و نو داشته باشیم و با بهار، فصل زیبایی ها، هماهنگ شویم. اما گاهی اوقات به خاطر مشغله کاری و یا کمبود زمان نمی دانیم چطور برنامه ریزی کنیم تا خانه تکانی را به بهترین شکل انجام دهیم! جای نگرانی نیست. در سومین روز از کمپین ۳۰ روز تا نوروز  یاد می گیرید که چطور با کمک لیست کارهای خانه تکانی‌، منزل خود را بی دغدغه تمیز کنید. پس در ادامه همراه با ihome.ir باشید.

برای خانه تکانی برنامه ریزی کنید

برای خانه تکانی برنامه ریزی کنید

زمانی را در نظر بگیرید تا بتوانید به راحتی فکر کنید. حالا کاغذ و مدادتان را بیاورید و شروع به نوشتن لیست کارهای خانه تکانی‌ کنید. یک ماه قبل از عید می تواند زمان مناسب و کافی برای شروع خانه تکانی باشد. کارهای مربوط به خانه تکانی را تقسیم بندی کرده و برای هر کدام زمان تعیین کنید. در این صورت می دانید برای هر قسمت از خانه چقدر زمان دارید و خیال تان راحت است. این که دوست دارید از کدام بخش از خانه شروع به کار کنید و چگونه ادامه دهید را اولویت بندی کنید. وظایف هر یک از افراد خانواده و کارهای مربوط به آن ها را نیز مشخص کنید.

وسایلی که باید تمیز و شسته و یا جمع آوری یا دور ریخته شوند را نیز بنویسید. لوازم و تمیز کننده هایی که نیاز دارید را در لیست تان فراموش نکنید.

لیست کارهای خانه تکانی‌

تمیز کردن و شست و شو را در اولویت قرار دهید

شاید بتوان گفت در لیست کارهای خانه تکانی‌ ، تمیز کردن خانه و وسایل آن مهم ترین بخش خانه تکانی است. به لیست برنامه ریزی تان نگاه کنید و طبق آن و اولویت هایتان کارهای زیر را انجام دهید:

 • تمام دیوارها را تمیز کنید یا اگر کاغذ دیواری دارند آن ها را بشویید. شاید لازم باشد آن ها را رنگ کنید!
 • پنجره ها را حتما تمیز کنید.
 • تمیز کردن و شستن حمام و سرویس بهداشتی را فراموش نکنید. این بخش ها از بخش های مهم در خانه هستند.
 • لوسترها و چراغ ها را نیز تمیز کنید و اگر قابلیت شسته شدن دارند، آن ها را بشویید.
 • از شستن پرده ها غافل نشوید. اگر این کار برایتان سخت است، آن ها را به خشکشویی بدهید.
 • ظروف داخل کابینت ها را در آورید و داخل آن ها را کامل تمیز کنید. تمیز کردن بیرون کابینت ها را فراموش نکنید.
 • مبلمان و صندلی ها هم در نظر بگیرید. اگر روکش مبل ها و صندلی ها جدا می شوند می توانید خودتان آن ها را در خانه بشویید و یا به خشکشویی بدهید. در غیر این صورت از مواد شوینده کمک بگیرید.

خانه تکانی فوری فوتی

 • شستن و عوض کردن رو تختی ها و رو بالشتی ها هم از موارد مهم هستند.
 • تمیز کردن یخچال و فریزر هم از کاهایی است که حتما باید انجام دهید.
 • شسشتن فرش ها را فراموش نکنید. می توانید از شرکت های قالیشویی کمک بخواهید و یا خودتان دست به کار شوید.
 • شستن و تمیز کردن کف خانه هم بسیار مهم است. سرامیک، پارکت، لمینت و یا هر نوعی دیگری که باشد فرقی ندارد.
 • تمیز کردن وسایل دکوری هم در این بخش قرار می گیرد. تمیز کردن کتاب ها و کتابخانه، تابلوها و آینه ها از کاهایی است که می توانید انجام دهید.

خانه تکانی آسان

مرتب کردن وسایل شروع کنید

تمیز بودن خانه بدون مرتب بودن آن بی معنی است! به سراغ کمدها و کشوهای تان بروید. لباس های کلفت و زمستانی را که نمی پوشید کنار بگذارید و لباس های جایگزین آن ها را آویزان کنید. می توانید لباس های هم رنگ را در کنار هم قرار دهید تا جلوه زیبایی نیز داشته باشد. کیف ها و کفش ها را نیز تمیز و مرتب کنید و در کمد بچینید. شال و روسری ها را هم مرتب کرده و آویزان کنید یا در کشو قرار دهید. می توانید از نظم دهنده ها در کمدها و کشوها کمک بگیرید.  اگر همچنان با مرتب کردن وسایل خود مشکل دارید، می‌توانید به بخش طبقه بندی و نظم دهی در وبسایت ihome.ir مراجعه کنید.

خانه تکانی اتاق خواب

لباس هایی که در کشوها هستند را نیز بیرون بیاورید و مرتب تا کنید و طبق سلیقه تان دوباره بچینید. در اینجا هم می توانید از تکنیک چیدمان بر اساس رنگ استفاده کنید.

خانه تکانی آشپزخانه

مرتب کردن کابینت ها و کشوهای آشپزخانه هم بسیار مهم است. ظروف داخل کابینت ها را بیرون بیاورید و مرتب کنید. ظروف یکسان و یک شکل را در کنار هم قرار دهید. اگر کابینت ها فضای کمی دارند، طبقات داخل کابینت می توانند به شما کمک کنند تا از فضای داخل آن به خوبی استفاده کنید. همچنین ما در مطلب خانه تکانی آشپزخانه، از اینجا شروع کنید! شما را با خانه تکانی بی دردسر و مراحل آن آشنا کرده ایم، پس کافی است به آن سر بزنید و با ترفندهای ساده مختلف نظافت آشپزخانه آشنا کرده ایم. میزها، تابلوها، گلدان ها، کتاب های داخل کتابخانه و وسایل دکوری را نیز مرتب کنید و بچینید.

خانه تکانی سریع

وسایل اضافی را دور بریزید

اگر به داخل کمدها و کابینت های خانه تان نگاه کنید، قطعا وسایل زیادی می بینید که قابلیت استفاده ندارند و یا مدت زیادی است که از آن ها استفاده نکرده اید اما دلتان هم نمی آید دور بریزید. حتما حرف من را تاکید می کنید! خب نگاهی به لیست کارهای خانه تکانی‌ خودتان بیاندازید، الان زمان مناسبی است تا از شر آن ها خلاص شوید.

 • تمیز کردن یخچال را به عقب نیاندازید. غذاهای مانده، داروهای تاریخ گذشته و حتی شیشه های سس خشک شده یا تاریخ گذشته داخل یخچال از موارد دور ریختنی هستند که معمولا در یخچال تان دیده می شوند. سبزیجات بسته بندی شده که بیش از 6 ماه در فریزر قرار دارند نیز به این لیست اضافه کنید. تمام این موارد را از یخچال و فریزر خارج کرده و دور بیاندازید چون استفاده از آن ها برای سلامتی تان مضر است و خطر دارد.
 • ظروف لب پر شده و خط و خش دار و یا ظروف پلاستیکی که مصرفی ندارند را در کابینت تان به یاد آورید. خانه تکانی بهترین زمان برای دور انداختن این نوع ظروف است.
 • کمد لباس هایتان را نگاه کنید. لباس هایی که قابلیت استفاده ندارند را جدا کنید و دور بیاندازید. لباس هایی را که هنوز نو هستند اما شما دیگر استفاده نمی کنید را نیز جدا کنید و برای نیازمندان کنار بگذارید.
 • کاغذها، بروشورها و کاتالوگ های زیادی در همه خانه ها هستند که واقعا استفاده ای ندارند. جزوه ها و دفترهای قدیمی هم شامل این موارد هستند. آن ها را نیز دور بریزید.

لیست کارهای خانه تکانی

تعمیر وسایل کهنه و قدیمی را فراموش نکنید

در هنگام خانه تکانی قطعا به وسایلی برخورد می کنید که احتیاج به تعمیرات دارند تا دوباره نو شوند و به درستی کار کنند. تعویض باتری ساعت، سفت کردن پیچ شل شده در قابلمه و موارد این چنینی کارهایی هستند که می توان انجام داد. سعی کنید در لیست برنامه ریزی تان تعمیر وسایل را نیز قرار دهید و زمان مناسبی برای آن در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید: تعمیرات جزیی ساختمان ، قبل از خانه تکانی باید اقدام کنید!

نکات ریز خانه تکانی

خرید و تهیه وسایل نو و جدید را نمی توان نادیده گرفت. وسایل دکوری و ظروف جدید وسایلی هستند که خرید آن ها حس خوبی به شما می دهد. حتی برخی افراد ممکن است مبلمان و وسایل بزرگ خانه را نیز نو کنند و حال و هوای خانه را به کلی تغییر دهند. پس یادتان نرود اگر تصمیم دارید وسایل و لوازم نو برای خانه تان بخرید حتما برای آن برنامه ریزی کنید و زمان کافی بگذارید. خرید مایحتاج عید نوروز را نیز می توان در این مرحله قرار داد.

خانه تکانی سریع

تعویض گلدان ها را از قلم نیاندازید!

این مرحله، می تواند مرحله آخر لیست کارهای خانه تکانی‌ باشد و برای کسانی است که به گل ها و گیاهان علاقه دارند. شما می توانید عوض کردن گلدان ها و کاشتن گیاهان تازه را در روزهای پایانی سال و نزدیک به عید انجام دهید. سعی کنید این کار را در بالکن یا حیاط انجام دهید. اگر در خانه گلدان ها را تعویض می کنید، دقت کنید تا جایی کثیف نشود.

* برای همراهی با کمپین ۳۰ روز تا نوروز و شرکت در آن کافی است از حال و هوای نوروز در منزلتان مثل خانه تکانی،، چیدمان سفره هفت سین، مراسم و آداب خاص تان در عید نوروز و یا هر آنچه که برای شما تداعی کننده روزهای عید است عکس بگیرید و عکس خود را در صفحه اینستاگرام خود با هشتگ عیدانه آی‌هوم منتشر کنید و یا به صفحه اینستاگرام وبسایت ihome.ir از طریق دایرکت ارسال کنید و ما را در لحظات خاطره انگیز خود همراه کنید.

در این روزهای پایان سال کانال تلگرام آی هوم را فراموش نکنید!

 

نویسنده:‌‌ حدیث حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *