قیمت هیجانی در بازار مسکن از بین خواهد رفت!

تاریخ بروزرسانی : ۴ آذر ۱۳۹۸

یادداشت: با کمی دقت درمی یابید که کشورهای پیش رفته هیچ کدام مشکل مسکن ندارند فقط در سال های گذشته آمریکا در بخش مسکن دچار مشکل شد این کشور با هدف رونق اقتصادی به بازار مسکن روی آورد و  90 تا 95 درصد قیمت ساختمان را وام داد.

اما افراد وام گیرنده به دلیل درآمد کم و عدم رونق اقتصادی و اشتغال… قادر به بازگرداندن این وام  نبودند در نتیجه همه خانه های خود را حراج کردند و در این میان هم شرکت ها و کمپانی های بزرگ ساختمان سازی و هم مردم آمریکا متضرر شدند.

بازار مسکن ایران زمانی شروع به رونق می کند که در کنار آن صنعت هم رونق داشته باشد و نیازها به اندازه عرضه و تقاضا باشد نه اینکه مسکن به منظور سرمایه گذاری ساخته و به فروش برسد، این روند در بازار مسکن به ویژه در اقتصاد کشور نارسایی ایجاد می کند.

نه تنها در کشور ما بلکه در برخی از کشورهای مشابه ما، رشد اقتصادی نامتوازنی وجود دارد متاسفانه  فعالان حوزه اقتصادی برای کسب درآمد و سود و سرمایه گذاری از بازارهایی مانند مسکن که وابستگی به خارج از کشور ندارد، استفاده می کنند و با این کار معضلاتی مانند رکود و تورم ایجاد می کنند به همین علت است که رونقی در بخش صنعت و ساختمان به وجود نمی آید.

پیش بینی می شود در چند ماه آینده قیمت هیجانی مسکن از بین برود باید در نظر گرفت که اگر مسائل کلی اقتصاد کشور را حل کنیم بازار متعادلی در عرضه و تقاضا به وجود می آید. به طور قطع تورم واقعی در بخش مسکن رخ نخواهد داد زیرا عرضه بیش از نیاز است.

احمدرضا سرحدی/ کارشناس بازار مسکن

برای مطالعه یادداشت های تخصصی در حوزه املاک و بازار مسکن هر هفته شنبه ها مجله خبری ihome.ir را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *