قیمت مسکن در ایران نسبت به کشورهای همسایه چگونه است؟ (نمودار)

تاریخ بروزرسانی : ۲۷ آذر ۱۳۹۶

قیمت مسکن، یکی از شاخص‌های مهم اقتصادی محسوب می‌شود چرا که در بسیاری از کشورها، صنعت ساختمان و صنایع وابسته به آن از اهرم‌های مهم اقتصادی محسوب می شوند. در ایران، صنعت ساختمان به طور غیر مستقیم با 300 صنعت دیگر در ارتباط است در نتیجه نوسان قیمت مسکن می‌تواند بر 300 صنعت دیگر تاثیرگذار باشد.

به گزارش مجله خبری ihome.ir، در اين گزارش، ميانگين قيمت هر متر آپارتمان در پایتخت های کشورهای همسایه (خط آبی) مورد بررسي قرار گرفته كه مقايسه اين قيمت‌ها با وضعيت آپارتمان در ايران نشان مي‌دهد: سطح قيمت هر متر مربع آپارتمان در ايران نسبت به میانگین قیمت منطقه ای برابر است.

نکته جالب توجه این است که قیمت آپارتمان در (دوشنبه) پایتخت تاجیکستان نسبت به میانگین قیمت منطقه ای (خط نارنجی) بسیار پایین‌تر است در حالی که مسکو پایتخت روسیه با فاصله زياد نسبت به سایر کشورها، در صدر جدول قرار دارد.

بر اساس این نمودار، میانگین قیمت هر متر مربع در پایتخت های کشورهای همسا یه (خط نارنجی) 6 میلیون و 588 هزار تومان است که تاجیکستان (دوشنبه) با 2 میلیون 364 هزار تومان، افغانستان (کابل) با 2 میلیون و 845 هزار تومان، ترکیه (آنکارا) با 3 میلیون و 245 هزار تومان، ارمنستان (ایروان) با 3 میلیون و 562 هزار تومان، آذربایجان (باکو) با 4 میلیون و 422 هزار تومان، پاکستان (لاهور) با 4 میلیون و 739 هزار تومان، عراق (بغداد) با 5 میلیون و 338 هزار تومان، ایران (تهران) با 6 میلیون و 151 هزار تومان، ترکمنستان (عشق آباد) با 8 میلیون و 994 هزار تومان، امارت متحده عربی (ابوظبی) با 12 میلیون و 723 هزار تومان و روسیه (مسکو) با 18 میلیون و 83 هزار تومان، 11 کشوری هستند که به ترتیب ارزان‌ترین تا گران‌ترین میانگین قیمتی آپارتمان را دارند.

نمودار میانگین قیمت هر متر آپارتمان در پایتخت های کشورهای همسایه!

منبع: numbeo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *