قیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران

تاریخ بروزرسانی : ۷ مرداد ۱۳۹۵

منطقه ۱۸ ارزان‌ترین نقطه پایتخت محسوب می شود که با کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان می توان در این منطقه آپارتمان نوساز خریداری کرد.

1

به گزارش ihome.ir جامع‌ترین وب‌سایت املاک کشور، قیمت هر متر مربع آپارتمان مسکونی در منطقه ۱۸ که ارزان‌ترین نقطه پایتخت محسوب می‌شود بین حدود ۱.۲ تا حدود ۲ میلیون تومان است. با این حال و با احتساب قیمت املاک کلنگی که معمولا در محدوده بالاتر از متری ۲ میلیون تومان در این منطقه معامله می شوند متوسط قیمت مسکن این منطقه ۲.۱ میلیون تومان در هر متر مربع است.

منطقه ۱۸ در جنوب غرب تهران شامل محله‌های یافت‌آباد، بهداشت، تولید دارو، خلیج فارس، رجایی، شادآباد، شهرک امام خمینی، صاحب الزمان، ولیعصر و هفده شهریور است که در حد فاصل بزرگراه‌های فتح (شمال)، سعیدی (شرق) و آزادگان (جنوب و غرب) قرار دارد.

در تیرماه سال جاری ۲۴۹ مورد معامله مسکن در منطقه ۱۸ انجام شده که نسبت به ۱۶ هزار قرارداد منعقد شده در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران رقم بالایی محسوب نمی شود. قیمت هر متر مربع مسکن در این منطقه طی ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد سال جاری به ترتیب ۲، ۲.۱ و ۲.۱ میلیون تومان بوده است.

اما در شرایطی که بخش مسکن هنوز از خواب سه ساله بیدار نشده و پیش بینی می‌شود تا زمانی نامعلوم در رکود باقی بماند، وضعیت رشد معاملات و نیز قیمت مسکن در شهر تهران نسبت به کل کشور مقداری بهتر است. در حالی که در تیرماه سال جاری تعداد معاملات کل کشور با افت ۵۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بود، مسکن شهر تهران اندکی افزایش در حجم معاملات را تجربه کرد و تعداد قراردادهای خرید و فروش ۱۶ درصد نسبت به تیرماه پارسال بالا رفت.

متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی پایتخت به ترتیب ۳.۸۸، ۳.۸، ۳.۹۲ و ۴.۲۱ میلیون تومان در ماه‌های آذر، دی، بهمن و اسفند سال قبل بود. در فروردین ماه ۱۳۹۵ قیمت مسکن با افت همراه شد و به ۳ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان رسید. در اردیبهشت ماه نیز متوسط قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران ۴ میلیون و ۱۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۷ و ۲.۸ درصد افزایش داشت. در خردادماه نیز قیمت مسکن پایتخت ۴ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۲ و ۳.۵ درصد افزایش یافت.

 اما وضعیت ساخت و ساز در شهر تهران چندان مناسب نیست. در زمستان ۱۳۹۴ تعداد ۱۸۱۰ پروانه ساختمانی توسط شهرداری تهران صادر شده که نسبت به فصل قبل حدود ۴ درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن ۲۵.۱ درصد کاهش داشته است.

از سوی دیگر با توجه به رشد چند مرحله ای وام مسکن که اصلی ترین نسخه دولت برای درمان رکود مسکن محسوب می شود و نیز کاهش سود تسهیلات انتظار می رود بازار مسکن تهران جنب و جوش بیشتری به خود گیرد؛ کما اینکه در سه ماه اخیر تعداد افرادی که برای دریافت وام مسکن به بانک مراجعه می کنند از روزانه ۱۶۰ نفر به حدود ۲۲۰ نفر افزایش یافته که این مساله دلیلی شد برای اینکه وزیر راه و شهرسازی بگوید «مسکن از رکود خارج شده است». با این حال کارشناسان نظر دیگری دارند و معتقدند بخش مسکن هنوز از خواب چهار ساله بیدار نشده است؛ چرا که تعداد معاملات کل کشور به سیر نزولی ماهیانه خود ادامه می دهد.

منبع: ایسنا

مظنه قیمت مسکن در منطقه ۱۸ تهران

محله

متراژ

سن بنا

قیمت (تومان)

رجایی

۵۷ متر

نوساز

۸۷ میلیون

تولید دارو

۵۰ متر

۱۴ سال

۹۲ میلیون

خلیج فارس

۵۷ متر

۷ سال

۱۰۳ میلیون

حسینی فردوس

۶۹ متر

۸ سال

۱۰۵ میلیون

شادآباد

۶۷ متر

۱۳ سال

۱۱۷ میلیون

بهداشت

۸۸ متر

۴ سال

۱۲۰ میلیون

یافت آباد

۷۶ متر

۵ سال

۱۴۷ میلیون

شهرک امام خمینی

۷۲ متر

۱۲ سال

۱۵۶ میلیون

 

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *