قیمت فرش دستبافت، اسرار یک خرید ایده آل را اینجا بخوانید!

تاریخ بروزرسانی : ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

قیمت فرش دستبافت به عنوان یکی از عناصر پرطرفدار و جدا نشدنی دکوراسیون داخلی منزل همواره مورد جست و جو است، به همین منظور در این مطلب می خواهیم شما را با انواع فرش دستبافت و راهنمای خرید آن ها آشنا کنیم.

راهنمای خرید: دكوراسيون منزل ايراني داراي عناصر منحصر به فردي است كه شايد بتوان گفت كم پیش می آید که بتوان خانه را بدون هرکدام از آنها تصور کرد. اگر بخواهیم جزئی تر صحبت کنیم می توانیم به یک مثال بپردازیم: فرش!
تقریبا می توان گفت که هیچ خانه ای را نمی توان یافت که فرشی در چیدمان آن وجود نداشته باشد. فرقی نمی کند که این فرش ها چه ابعاد و چه جنسی داشته باشند، همین که در محیط خانه مان حضور داشته باشد، حال و هوایمان خوب می شود. در این مطلب از سری مطالب راهنمای خرید لوازم منزل ihome.ir بر آنیم تا در مورد فرش، انواع آن و راهنمای خریدی کابردی برایتان بگوییم.
یکی از پرطرفدارترین انواع فرش ها، فرش دستبافت است که در این مطلب می خواهیم بیشتر در مورد آن صحبت کنیم.

قیمت فرش دستبافت

مزایای خرید فرش دستبافت

فرش دستبافت محبوبیت به خصوص خودش را در میان ایرانیان دارد. چیزی که در رابطه با این نوع فرش حائز اهمیت است آن است که بر اثر مرور زمان از ارزش آن کاسته نشده و حتی تابش نور و شست و شویش هم چیزی از اصالت و اهمیت آن کم نمی کند. باید به این مسئله هم اشاره کنیم که اگر در تولید فرش دستبافت از رنگ های طبیعی هم استفاده شده باشد که دیگر فبها!

از دیگر مزایای فرش دستبافت می توان به الیاف طبیعی آن اشاره کرد که دقیقا همین مسئله است که یکی از تفاوت های بالای بین فرش دستبافت و فرش ماشینی به شمار می رود. همین مسئله نیز باعث می شود که الیاف فرش دستبافت برای تنفس کودکان و بیمارانی مثل بیماران آسم و غیره هیچ ضرری نداشته باشد.

رنگ های درخشان و زیبایی که عموما در فرش های دستبافت ایرانی دیده می شوند می تواند روح و روان شما را آرام کند. علاوه بر این می توان این را هم اضافه کرد که فرش دستبافت در تابستان خنک و در زمستان گرم است.

قیمت فرش دستبافت

ابعاد فرش دستبافت

مسئله مهمی در این بخش وجود دارد که باید به آن اشاره کرد آن هم اینکه از آنجایی که این فرش ها دستبافت هستند طبیعتا اختلاف چند سانتی د ابعاد آنها به ویژه در قسمت های بالا و پایینشان طبیعی است ولی با این وجود نمی شود هم این مسئله را در رابطه با قالیچه های کوچک هم نادیده گرفت!! برای این کار می توانید فرش خود را از وسط تا کنید و روی هم بگذارید. حالا با تقارت دوقسمت می توانید آنها را به خوبی با هم مقایسه کنید.

قیمت فرش دستبافت

انواع طرح های فرش دستبافت

فرش دستبافت انواع بسیار متنوع و گوناگونی دارد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

 • فرش لچک ترنج: قالی هایی با زمینه لاکی- قرمز که یک گل بزرگ در وسط خود دارد که می تون 4 لچک(سه گوش) و یا چهارگوش باشد که اطراف آن را هم گل و برگ هایی با طرح های اسلیمی محاصره کرده اند.
 • نقوش روستایی و ایلیاتی: این نوع از فرش های دستبافت دارای طرح های انسان و حیوان، گل و مرغ، درخت، درخت و انسان و پای شتر باشد که معمولا بافته ی استان های فارس، کردستان، گلستان و خراسان شمالی است.
 • قالی ریزبافت و هنری: این نوع از طرح در فرش دستبافت ها شبیه یک باغ گل است. شما می توانید این نوع از فرش های دستبافت که البته قیمت بالایی هم دارند را از تبریز، قم، اصفهان و مرند خریداری کنید.
 • طرح های مدرن: همانطور که از نام این نوع از فرش های دستبافت بر می آید می توانید از آنها در خانه های مدرن خود استفاده کنید که بیشتر طرح های هندسی خشتی، میناخانی، قابی و بته جقه ای را شامل می شوند که می توانید آنها را از اصفهان، کاشان و یا اراک تهیه کنید.
 • فرش های دستبافت با طرح های ساده تر: این نوع از فرش ها به در خانواده هایی می خورد که به سادگی علاقه بیشتری دارند. این قالی ها را می توان در زمره قالی های کویری کرمان و اردکان دانست که معمولا هم زمینه ی آنها مثل طبیعت کویر است و از رنگ های خاکی، کرم و شتری استفاده شده است. طرح هایی هم با نام های مجرمات، قاب قرآنی و را راه از این فرش ها وجود دارند که معمولا زمینه های خالی از نقشی دارند.
 • قالی هایی با قیمت کمتر: این نوع از فرش های دستبافت هم دارای طرح های محرابی، لچک ترنج و ریزماهی است که می توانید آنها را در استانهای همدان، زنجان و کاشان پیدا کنید.

قیمت فرش دستبافت

به طور کلی اگر بخواهیم نام انواع فرش های دستبافت را ذکر کنیم می توانیم به این موارد اشاره کنیم: افشان، قفقازی، لوزی، گنبدی، ماهی، لچک ترنجی، هندسی، جوشقانی، جنگلی جوشقان، خشتی، محرمات، سراسر، شاه عباسی، ترمه، ترنج ماهی، ترنج، درختی، گلدانی و…

نکته: مسئله ای که در مورد طرح های فرش دستبافت در هنگام خرید باید مورد توجه قرار بگیرد این است که باید حواستان باشد که تقارن رنگ در فرش وجود داشته باشد و هیچ طرحی در زمینه فرش ناتمام و ناقص رها نشده باشد.

قیمت فرش دستبافت

تراکم بافت فرش دستبافت 

در رابطه با تراکم بافت فرش باید به این نکته توجه کنیم که هرچه تراکم فرش بالاتر باشد، فرش محکمتر بوده و فاصله ای در میان بافت ها قرار نمی گیرد. در واقع می توان گفت که هر چه میزان تراکم در یک فرش بالاتر باشد، می توان این را نشانه مرغوبیت و کیفیت بهتر فرش دانست. به طور کلی می توان تراکم بافت فرش را در 2550 و 3000 گره و 33، 35، 36، 40، 45، 50، 70، 75،85 و 60 رج دسته بندی کرد.

قیمت فرش دستبافت

انتخاب فرش دستبافت بر اساس دکوراسیون خانه

مسلما یکی از مهم ترین مرحله های خرید فرش ، مطابقت دادن آن با چیدمان و دکوراسیون خانه ی شماست. برای همین هم برای انتخاب بهترین فرش برای قسمت های خانه خود باید به رنگ، اندازه، بافت و طرح فرش خود دقت کنید.

 • طرح فرش دستبافت: اگر بخواهیم طرح فرش دستبافت را مورد بررسی قرار دهیم باید بدانیم که چه فرشی را در چه قسمتی از خانه می خواهیم استفاده کنیم. برای مثال برای خانه هایی که دکوراسیون مدرن دارند و مبلمانشان به شکل مدرن است شما می توانید به سراغ فرش های شانه شکسته و طرح های هندسی بروید تا آن را مکمل دکوراسیون خود کنید. در مقابل هم برای خانه هایی که چیدمان سنتی تری دارند و از مبلمان استیل استفاده کرده اند طبیعتا انتخاب فرشی با طرح های گلدار مناسب تر خواهد بود.

قیمت فرش دستبافت

 • اندازه فرش دستبافت: برای توضیح این مورد می توانیم به یک مثال اشاره کنیم. برای فضای اتاق ناهارخوری باید به این مسئله دقت کرد که به دنبال فرشی بود که پایه های صندلی هم بر روی آن قرار بگیرد؛ بنابراین فرش خیلی کوچک انتخاب درستی نیست! و هم چنین برای اتاق خواب هم می توانید از چند قالیچه کوچک به جای یک فرش بزرگ که نصف آن هم زیر تخت می رود استفاده نمایید.
 • بافت فرش دستبافت: برای مثال فرش هایی که دوام کمتری دارند و یا خیلی ظریف هستند و یا حتی عتیقه به حساب می آیند را نباید در نشیمن، ناهارخوری و اتاق خواب  قرار دارد، چراکه این فضاها محل رفت و آمد اعضای خانواده است و باید برای آن به دنبال یک فرش راحت تر بود.

قیمت فرش دستبافت

اسرار مفروش کردن خانه با فرش دستبافت

 1. فرش هایی که رنگ روشنی دارند معمولا باعث بزرگ نشان دادن فضا می شوند و در مقابل، فرش های تیره باعث کوچک و دنج تر شدن اتاق می شوند.
 2. شاید برایتان جالب باشد که بسیاری از فروشندگان فرش معتقدند که فرش هایی با رنگ دودی یا قهوه ای سوخته معمولا شانس بیشتری برای فروش دارند.
 3. به رنگ های محبوب فرش دستبافت می توان رنگ سرمه ای را هم اضافه کرد. جالب است که امروزه طرفداران فرش هایی که از دو رنگ تشکیل شده اند بیشتر شده است!

در ihome بیشتر بخوانید: چیدمان فرش در پذیرایی، قوانین مفروش کردن خانه چیست؟

قیمت فرش دستبافت

اندازه فرش دستبافت

معمولا ابعاد رایجی برای فرش های دستبافت وجود دارد که شامل3 متر، 6 متر، 9 متر، 12 متر و 24 متر می شود. اما با این حال امروزه ابعاد دیگری نیز به آنها اضافه شده که از میان آنها می توان به 4 متر، 5 متر و 7 متر اشاره کرد.

قیمت فرش دستبافت

 قیمت فرش دستبافت

قطعا عوامل زیادی هست که می تواند در قیمت فرش دستبافت تاثیر بگذارد که از میان آنها می توانیم به این موارد اشاره کنیم: ابعاد، نقشه، رنگ، جنس نخ و میزان ریزبافی و… بنابراین در هنگام خرید فرش دستبافت باید تمامی این موارد را زیر نظر داشته باشید تا به بهترین انتخاب برسید. در جدول زیر به بررسی قیمت فرش دستبافت پرداخته ایم تا شما بتوانید خرید آسان تری داشته باشید.

انواع فرش دستبافت
برند طرح ابعاد (متر مربع)  قيمت  (تومان)
سی پرشیا شاه عباسی 9  15.990.000
6 9.490.000
4 5.990.000
گالری نور ترنج 4 2.198.500
6 4.310.500
فرش آریاس لچک ترنجی 3 13.800.000
1.5 7.700.000
فرش آنلاین هریس 6 7.000.000
9 19.500.000

در مطالب بعدی شما را با قیمت روز سایر لوازم و وسایل منزل آشنا خواهیم کرد، پس برای اطلاع از به روزترین ایده های طراحی و دکوراسیون داخلی چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

نوشته شده در تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *