قوانین دکوراسیون داخلی ، با این 10 نکته طلایی مثل حرفه ای ها شوید!

تاریخ بروزرسانی : ۱۲ خرداد ۱۳۹۸

دکوراسیون داخلی: شما هم با دیدن تصاویر خانه های موجود در مجلات و ژورنال ها دلتان می خواهد تا چوب جادویی داشتید و خانه خود را نیز به آن شکل تبدیل می کردید؟ متاسفانه ما چوب جادویی برایتان سراغ نداریم اما در این مطلب از ihome.ir قوانینی از دکوراسیون داخلی را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت که کم از چوب جادویی ندارد! این قوانین که ما اسمش را قوانین طلایی گذاشتیم، از مهم ترین و پایه ای ترین قوانین دکوراسیون داخلی فضا هستند. بنابراین با دنبال کردن این مطلب مثل حرفه ای ها خانه خود را دکوراسیون کنید!

یک قهرمان برای فضایتان انتخاب کنید!

متوجه منظورم نشدید؟ عبارت بالا به این معناست که باید یک عنصری را در فضا قرار دهید که به خودی خود بتواند جلب توجه کند. برای مثال یک اثر هنری خاص، یک تابلو نقاشی، یک مبلمان با طرح یا رنگ چشم گیر. تمامی این ها می توانند نقش نقطه کانونی را برایتان ایفا کنند. اما همان طور که گفتم فقط یک قهرمان! اگر این عنصر بیش از یک عدد شود، اثرش کم تر خواهد شد و فضا را نیز شلوغ کرده و ممکن است نوعی اغتشاش بصری را در فضا به وجود آورد.

قوانین دکوراسیون داخلی

اشکال هندسی را با هم ترکیب کنید.

با توجه به این که مبلمان ها معمولا مکعبی شکل و دارای خطوط صاف هستند، تکرار این روند در بقیه عناصر و المان های منزل، کمی ملال آور است. در حقیقت تکرار بیش از حد یک فرم چشم ها را خسته می کند. پس برای جلوگیری از این اتفاق آن ها را با دیگر اشکال هندسی ترکیب کنید. نیاز به مثال دارید؟ می توانید از تابلوهای نقشی با قاب دایره ای شکل، میز دایره ای و یا فرش دایره ای استفاده کرده و به محیطتان کمی تنوع بخشید. حواستان باشد که باید این قانون را تمامی بخش های منزلتان را رعایت کنید، این قانون یکی از مهمترین قوانین دکوراسیون داخلی است.

قوانین دکوراسیون داخلی

درست آویزان کنید!

شاید شما هم مثل من عاشق آثار هنری و نقاشی باشید اما این که آن ها را در چه ارتفاعی نصب کنید بسیار مهم است. این نکته ای است که بسیاری از افراد نسبت به آن در قوانین دکوراسیون داخلی بی تفاوت هستند. اگر قرار است خانه تان را با تعداد بیشتری تابلو بیارایید، بهتر است یک مرکز کانونی تعیین کرده و همه را با توجه به آن نصب کنید. این کار سبب می شود هماهنگی مناسبی در خانه برقرار شود. حال سوال این است که این مرکز کانونی را کجا در نظر بگیریم؟ در تراز چشم هایتان! به طور میانگین با توجه به قدهای مختلف عدد 145 سانتی متر عددی مناسب است. حواستان باشد که دچار اشتباه نشوید؛ این عدد از مرکز تابلو تا کف زمین می باشد!

بیشتر بخوانید: نحوه نصب تابلو روی دیوار ، بدون دردسر نصبش کن!

قوانین دکوراسیون داخلی

یک ارتفاع دروغین در قوانین دکوراسیون داخلی!

سقف خانه تان کوتاه است؟ با چند تکنیک آن را بلندتر به نظر برسانید. در اولین مرحله باید مبلمانی استفاده کنید که پشتی های کوتاهی داشته باشند. بنابراین انتخاب مبلمان کلاسیک در این جا اشتباه است. تصویر بالا یک نمونه از آن چیزی است که سعی دارم بهتان آموزش دهم. این کوتاهی را در مورد میز نیز به کار برید. البته در نظر داشته باشید که قرار نیست همه چی را کوتاه و کوچک انتخاب کنید بلکه وجود ارتفاع های مختلف در فضا برای رعایت تعادل، ضروری است.
یک قفسه کتاب باریک و بلند در گوشه ای از فضا سبب بلندتر دیده شدن سقف می شود زیرا چشمان شما بلندی آن را دنبال کرده و احساس می کند فضا نیز دارای ارتفاع بیشتری است. تکنینک دیگر استفاده از رنگی یکسان برای دیوارها و سقف است. چرا؟ چون این کار سبب می شود مرزها به نوعی محو شده و تشخیص دیوار و سقف کمی مبهم تر شود. این قانون هم یکی از مهمترین قوانین دکوراسیون داخلی است.

بیشتر بخوانید: بزرگتر نشان دادن اتاق نشیمن ، 7 روش باورنکردنی!

قوانین دکوراسیون داخلی

لنگر را بندازید!

این روزها بعضی افراد به دلیل وجود پارکت ها و کفپوش های زیبا و مناسب و هم چنین نوعی تقلید از دکوراسیون غربی ها فرش را از فضای خانه شان حذف کرده اند! اما باید بدانید درست است که سبک دکوراسیون غربی مثل ما منطل را با فرش خفه نمی کند اما وجود فرش در آن جا نیز ضروری است! یکی دیگر از قوانین دکوراسیون داخلی فرش است، فرش نقش یک لنگر را در محیط ایفا کرده و در تعادل بخشیدن به محیط کمک می کند. علاوه بر این رنگ، نرمی و لطافت و بافت مورد نیاز را به محیط می افزاید.

بیشتر بخوانید: 12 مدل فرش ماشینی جدید که دکوراسیون منزل تان را دگرگون می کند!

از کاربردهای دیگر آن این است که به وسیله آن می توان به راحتی کار بخش بندی فضا را انجام داد. فرش با چه ابعادی؟ قوانین انتخاب فرش خیلی ساده است: در فضای پذیرایی باید حداقل دو پایه از مبلمان بر روی آن قرار گرفته و 15-25 سانتی متر از آن از اطراف کاناپه بیرون بزند. هم چنین اگر فرش را برای زیر میز ناهار خوری در نظر گرفته اید، باید ابعاد آن طوری باشد که تمامی پایه های صندلی را بر روی خود جا دهد. یادتان نرود فرش ها نباید لب به لب دیوارها قرار گیرند! همیشه باید فضایی برای نفس کشیدن در فضا خالی بگذارید. (حداقل 25 سانتی متر)

قوانین دکوراسیون داخلی

از شر اضافات خلاص شوید!

بسیاری از ما دکوری ها و یا وسایلی در خانه مان داریم که با وجود این که علاقه ای بهشان نداریم و برایمان ارزش چندانی ندارند، اما آن ها را نگه داشته ایم. همین باعث می شود خانه هایمان کوچک و دلگیر به نظر برسد. یک بار برای همیشه از شرشان خلاص شده و تنها چیزهایی که واقعا دوست دارید و یا معنای خاصی برایتان دارند را نگه دارید. البته به جای دور ریختن می توانید آن ها را اهدا کرده و یا در حراجی ها بفروشید یکی از قوانین دکوراسیون داخلی همین دست و دلبازی است.

بیشتر بخوانید: اگر خانه کوچک دارید این مبلمان را هرگز نخرید!

یک قدم به عقب بروید!

نمی توانید تشخیص دهید که فضایتان چه چیزی کم یا زیاد دارد؟ کمی عقب بروید. در واقع تا از دور به ترکیبی نگاه نکنید نمی توانید متوجه کمبودها و یا ایراداتش شوید. بنابراین از دور به چیدمان فضایتان نگاه کنید تا ببینید توانسته اید تعادل بصری در آن ایجاد کنید یا نه.

قوانین دکوراسیون داخلی

از دیوارها فاصله بگیرید!

اگر فضای کافی دارید، مبل ها را از دیوارها حدود 1 الی 2 متر فاصله دهید. این کار سبب می شود هم بتوان از فضای پشت کاناپه به عنوان کتابخانه یا کنسول استفاده کرد هم دکوراسیون را جذاب تر و صمیمی تر نشان می دهد و هم قوانین دکوراسیون داخلی را به درستی رعایت کرده اید .

بیشتر بخوانید: تزیین کتابخانه منزل ، این 10 ایده خانه شما را دگرگون می کند!

قوانین دکوراسیون داخلی

فضای منفی خلق کنید!

نه منظورمان آن چه در ذهنتان گذشت نیست! اگر علاقه مند به استفاده از رنگ ها مختلف هستید و دوست دارید فضا را سرزنده تر کنید، باید حواستان باشد محیطتان بیش از حد شلوغ نشود. بنابراین زمینه و به عبارتی رنگ دیوارها را خنثی در نظر بگیرید تا تعادل در خانه برقرار شود.

بیشتر بخوانید: رنگ یا کاغذ دیواری ، شما در این مورد چی فکر می کنید؟!

قوانین دکوراسیون داخلی

آینه ها را دست کم نگیرید.

در واقع شما نیازی به چوب جادویی ندارید، نیاز به آینه دارید. شاید تا به حال به کارکرد آینه در فضا دقت نکرده باشید اما باید بدانید که علاوه بر بزرگ تر جلوه دادن فضا، سبب افزایش نور و روشن کردن محیط و ایجاد عمق نیز می شود.

بیشتر بخوانید: استفاده از آینه در دکوراسیون، کجا نصبش کنم بهتره؟

حال که این 10 قانون طبیعی را یاد گرفتید، نوبت خلق محیط جادویی خودتان است. اگر از این قوانین دکوراسیون داخلی استفاده کرده اید، یادتان نرود حتما عکس هایتان را نیز با ما به اشتراک بگذارید.

برای اطلاع از به روزترین ایده های طراحی و دکوراسیون داخلی چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

نویسنده: مهزاد پوررکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

یک دیدگاه در “قوانین دکوراسیون داخلی ، با این 10 نکته طلایی مثل حرفه ای ها شوید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *